10 września 2018

Tradycyjnie przed sezonem ulepszenia w raportach z doniesień grzybiarzy. Największą zmianą jest opracowanie nowego modelu wyliczeń potencjału grzybowego - istotnie jest zwiększona precyzja i trafność prognozy. Poza tym na stronach raportów wojewódzkich dodano wygodne linki do innych województw oraz nieco ulepszono czytelność raportów (za sugestie dziękuję Katarzynie Michalczuk).

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

Dziękuję Piotrowi Chachule za dostrzeżone nieścisłości w części atlasowej grzyby.pl

12 maja 2018

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

8 kwietnia 2018

Aktualizacja o charakterze technicznym. Przy okazji aktualizacja rekordów GREJ i drobne modyfikacje redakcyjne.

3 kwietnia 2018

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ oraz różne zmiany redakcyjne i techniczne.

18 stycznia 2018

Kolejna wersja (styczeń 2018r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

Poprawienie błędu - przez jakiś czas nie pokazywały się doniesienia w raportach grzybiarskich z lat minionych (dziękuję Maćkowi Wacnikowi za zwrócenie uwagi na ten problem). Ulepszeni układu mapek na stronach analizy sezonów grzybowych w ubiegłych latach. W obrazkowych indeksach taksonów wprowadziłem opcjonalnie układ 7-kolumnowy (do tej pory były tylko 5-kolumnowy; przyda się w przyszłych pracach edycyjnych).

2 stycznia 2018

Podsumowanie sezonu grzybobrań 2017 - w tym roku nowość! lokalne posumowania przygotowane przez informatorów.

Kolejna aktualizacja rekordów GREJ.

29 listopada 2017

Aktualizacja rekordów GREJ.

Drobne uzupełniania i poprawki (dziękuję osobom które zgłaszały uwagi).

20 października 2017

Różne ulepszenia formatu reponsywnego stron (patrz objaśnienie niżej).

Aktualizacja rekordów GREJ.

18 października 2017

Zmiany związane z przejściem formatu stron do "reponsywnego" tj. układ treści na stronie dostosowuje się do rozmiaru monitora, tak aby zawsze strony były możliwie czytelne, treść dostępna bez konieczności przewijania na boki lub powiększania - np. inny układ będzie na ekraniku smartfona, inny na monitorze komputera. Praca ta jest wymuszona zmianą sposobu używania internetu - już ponad połowa użytkowników serwisu zagląda tu z urządzeń mobilnych o niewielkim rozmiarze ekranu.

Pierwsze strony mobilne zostały dodane w połowie września (formularz doniesień grzybowych, dopisków, formularze sprzedażowe).

W ostatnich dniach dodane zostały reponsywne strony związane z raportami z grzybobrań.

Obecnie całość atlasu jest w tym układzie. Pewne elementy nie są jeszcze idealne na małych ekranach - ale i tak jest o wiele czytelniej i łatwiej używać serwisu na smartfonie. Na ekranie komputera strony wyglądają po staremu (zwiększyłem tylko nieco rozmiar czcionki i zmieniona jest listwa nawigacyjne). Będę wdzięczny za uwagi jeśli coś nie gra.

Inne zmiany przy okazji: pseudonimy używane przez zalogowanych do grzyby.pl informatorów z grzybobrań stają się zarezerwowane tj. po użyciu pseudonimu zostaje on powiązany z kontem użytkownika i inna osoba nie może już użyć tego samego pseudonimu. Taka funkcjonalność (dość oczywiste zabezpieczenie przed kolizjami lub trollingiem przez podszywanie się) była postulowana od dawana ale były problemy techniczne w jej realizacji. Obecnie zostały one przezwyciężone.

6 września 2017

Aktualizacja o charakterze technicznym w związku z przenoszeniem serwisu na protokół HTTPS.

Przy okazji drobne poprawki wadliwych linków oraz kilka uwag zgłoszonych przez Błażeja Gierczyka (dziękuję!).

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

W bieżących raportach z doniesieniami grzybiarskimi dodano link do wykazu innych doniesień w okolicy w ostatnich dniach.

Doniesienia od osób zalogowanych (sugerują większą wiarygodność) są teraz wyróżnione jasnobeżowym tłem. Z tymi osobami jest też dużą szansa nawiązać korespondencję przez system dopisków do do doniesień.

1 czerwca 2017

Kolejna wersja (czerwiec 2017r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

10 maja 2017

Uporządkowana strona dla: kubeczkowate podstawczaki (cyfeloidalne).

Wstępnie uporządkowana strona blaszkowe po obrazkach i strony podległe. Kolejna aktualizacja atlasu na początku czerwca; teraz mam wyjazdy.

7 maja 2017

Uporządkowanie kolejnej grupy grzybów: krzaczki, pałeczki, szpileczki.
Poza tym z większych rzeczy przejrzane, uporządkowane: chropiatka (Thelephora), gnojankowate (Bolbitiaceae) i pierścieniakowate (Strophariaceae).

Dokończenie integracji z GREJ i bio-forum.pl. Linki do rekordów GREJ i stron taksonów na grzyby.pl działają pewnie w obie strony. Tak samo w przypadku tzw. "wartościowych wątków". Odpowiednie wątki na bio-forum.pl są stosownie zaznaczone.

4 maja 2017

Uporządkowane taksonów: gołąbek (Russula), gnojankowate (Bolbitiaceae) i pierścieniakowate (Strophariaceae).

Włączenie mapy prognostycznej potencjału wysypu grzybów. Trochę na wyrost, by model prognozy się nakręcił, ale za 1.5 miesiąca będzie już miało to coraz większe przełożenie w terenie.

Różne korekty z podziękowaniami wszystkim piszącym w takich sprawach, szczególnie dla Błażeja Gierczyka.

1 maja 2017

Zmiana w menu nawigacji po atlasie (linki w górze i dole strony). Obok ścieżki pozycji w układzie dokumentów, dodano ścieżkę pozycji w systemie klasyfikacji. Oba te układy będą w najbliższym czasie odchodzić od siebie. Układ dokumentów będzie uwzględniał praktykę oznaczania (podział na grupy grzybów o podobnym kształcie, rodzaju hymenoforu itd.) a układ systematyczny odzwierciedla rzeczywiste pokrewieństwo taksonów.

Dodana listwa menu nawigacyjnego po bloku z rekordami GREJ. Ten blok może być bardzo długi a standardowe menu dołu strony znajduje się nad nim. Dodatkowe dolne menu zwiększa wygodę poruszania się po atlasie.

Fotografie związane z rekordem GREJ są teraz pokazywane (w pełnej wersji) w formie miniaturek w rekordzie GREJ także dla przypadku, gdy w tekście rekordu jest tylko link dyskusji związanej z doniesieniem, tzn. gdy te fotografie nie są wprost załączone do rekordu. W przypadku dwukrotnego podana tej samej fotografii (raz w rekordzie GREJ, raz w dyskusji) jest wyświetlona tylko raz (o ile programowo można stwierdzić ich identyczność). Nieklikalne odesłania do wątku (tak jest np. w polu notatka) są prezentowane w grzyby.pl jako klikalne.

Po stronie bio-forum.pl w rekordach GREJ zastąpiony dotychczasowy w dużym procencie nietrafiony link do strony gatunku na grzyby.pl, przez link do skorowidza GREJ po nazwach taksonów.

W nurcie porządkowania układu atlasu zrobiona została grupa grzybów o galaretowatych owocnikach, slangowo "żelki".

26 kwietnia 2017

Usunięte różne drobne usterki techniczne (przeważnie nietrafione linki). Jak na zasadniczą zmianę błędów niedużo. Jeśli coś jeszcze wyjdzie będzie korygowane od ręki.

Redakcja pod nowy standard: uszakowce (Auriculariales), krążkownicowate (Discinaceae), gniazdnicowate (Nidulariaceae) (włączone do pieczarkowate (Agaricaceae)), purchawkowate (Lycoperdaceae) (włączone do pieczarkowate (Agaricaceae)).

Aktualizacja rekordów i indeksów GREJ. Ponieważ będzie ona wykonywana przy każdej aktualizacji atlasu - nie będę tego więcej wymieniał.

24 kwietnia 2017

Dziękuję Annie Kujawie i Błażejowi Gierczykowi za konsultację co poniektórych kwestii merytorycznych.

Ogromne uznanie należy się im i wszystkim udzielającym się w projekcie GREJ. Ponad 1700 taksonów i 12 tysięcy rekordów to zupełnie nowa jakość w poznaniu fungi Polski.

Dziękuję Monice Partyk za motywację do działania.

Rodzicom dziękuję za zapewnienie warunków do spokojnej pracy.

Duża zasadnicza zmiana związana z przeniesieniem grzyby.pl do nowego środowiska tworzenia tych stron. Tego samego na którym od kilku lat jest rozwijany atlas-roslin.pl.

Nowe środowisko pracy pozwala na dość proste i szybkie (w porównaniu ze starym) wprowadzanie zmian, rozszerzeń i realizację większych przedsięwzięć.

Plusy z przeprowadzki:

1. W części grzybiarskiej - monitorowanie sezonu grzybobrań, na stronach raportów wojewódzkich, w Pełnej Wersji grzyby.pl, szkic lokalizacji doniesienia uzupełniono linkiem do znacznie wygodniejszej mapy google (miejscowość podana w doniesieniu jest centralnie na mapie).

2. Największym bonusem mykologicznym z przenosin jest zapewne pełna integracja grzyby.pl z danymi zebranymi w GREJ:
a. Każdy takson zgłoszony do GREJ ma obecnie własną stronę na grzyby.pl. W atlasie przybyło około 500 stron nowych gatunków. Specyfikacja byłaby b. długa dlatego ją pomijam.
b. Zestawienie rekordów GREJ podane w stopce strony jest nieco czytelniejsze.
c. Mapka zgłoszeń GREJ na stronie taksonu jest większa i czytelnie przedstawia zgłoszenia.
d. Większa liczba rekordów GREJ ma rozwinięte (w Pełnej Wersji) linki do fotografii do postaci miniaturek . Są one linkowane do dużej wersji fotografii (nowość! opakowane w sposób ułatwiający łatwy powrót na stronę taksonu lub skok do rekordu GREJ na bio-forum.pl).
e. Skorowidze GREJ są czytelniejsze i precyzyjniejsze.
f. Synchronizacja pomiędzy GREJ a grzyby.pl będzie odbywała się systematycznie, przynajmniej w ostatnią środę/czwartek w każdym miesiącu lub częściej tj. przy okazji każdej aktualizacji atlasu.
g. W niektórych przypadkach fotografie z GREJ służą jako ikonki gatunków i ilustracja strony taksonu.

3. Sposób podania informacji o gatunkach chronionych jest teraz szerszy - na stronach gatunków jest to teraz tak jak w atlas-roslin.pl.

4. Dla części gatunków podano status w polskich czeklistach (są lub brak). Opracowanie pod tym kątem będzie rozszerzane.

5. Wyszukiwanie zostało zmienione z własnego na Google. Pozwala to nie tylko znajdować strony po nazwie taksonów ale wyszukiwać w dowolny sposób np. doniesienia grzybiarskie z określonej miejscowości.

6. Przyciski do lajkowania na fb i g+ zostały ograniczone do kilku stron, tam gdzie rzeczywiści ma to sens.

Poza tym w opracowaniu:

Układ systematyczny został unowocześniony (są spore zmiany). Tu jest jeszcze dużo pracy z przeglądnięciem całości atlasu (prawie 3 tysiące stron taksonów, to zajmuje nieco czasu) i ułożeniem treści w nowy sposób. Będzie to dokończone w kilku najbliższych aktualizacjach atlasu. Docelowo układ stron-dokumentów będzie dopowiadał praktycznemu podjeściu "podobne przy podobnym" (grzyby rurkowe, blaszkowe, huby, bezblaszkowe, wnętrzniaki itd.) ale będzie też dostępny współczesny układ systematyczny.

Sposób prezentacji stron rodzajów i nadrzędnych jednostek systematycznych doprowadzany jest do standardu jaki jest w atlasie roślin. W niektórych przypadkach będą dodane klucze w układzie tradycyjnym, dychotomicznym, takie jak np. na stronach: borowik (Boletus) i maślak (Suillus).

4.1.2017

Podsumowanie ubiegłego sezonu grzybobrań jest już gotowe — sezon grzyobrań 2016.

Zmodyfikowane uwagi o jadalności piestraka jadalnego (Choiromyces meandriformis). Za ciekawą dyskusję na ten temat dziękuję Piotrowi Chachule.

Dodano stronę z nowym regulaminem bazy GREJ.

Dawniejsza historia projektu: 1997-2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008-2012, 2013-2016