grzyby.pl

Historia projektu

19 czerwca 2021

Ostatnia aktualizacja przed sezonem wakacyjnych wyjazdów. Duże ulepszania układu strony i nawigacji na wąskich ekranach (smartfony) - przeniesiony do grzyby.pl efekt tych samych modyfikacji prowadzonych w atlas-roslin.pl

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

30 kwietnia 2021

Ulepszenie układu strony - zwiększenie czytelności i ograniczenie przewijania - przez umieszczenie rzadziej używanych elementów nawigacji pod przyciskiem ☰ w lewym górnym rogu strony. Głównie znajdują się tam linki w hierarchii systematycznej i/lub linki do stron nadrzędnych. Pod drugim takim przyciskiem, poniżej pola tytułu, zostały ukryte szybkie skoki do akapitów strony i powiązanych innych stron portalu. Dodano też przyciski nawigacji do: nadrzędnego dokumentu, do równorzędnego dokumentu "z lewej" i "z prawej" od bieżącej strony.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Korektę lub uzupełnienie przesłali: Konrad Kaczmarek, Grażyna Domian, Błażej Gierczyk.
Dziękuję serdecznie!

19 kwietnia 2021

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

3 marca 2021

Wprowadzenie nowych nazw polskich na podstawie "Rekomendacja nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego" z 20 lutego tego roku. Dziękuję Łukaszowi Emskiemu za zwrócenie uwagi na ten dokument.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

5 stycznia 2021

Podsumowanie sezonu grzybowego 2020. Przy okazji przepisano kod generowanie stron historycznych raportów (wcześniej na licznych stronach, zamiast doniesień, była informacja o problemie połączenia z serwerem bazy danych). Teraz chodzi perfekcyjnie! Na nowo zostały wygenerowane wszystkie historyczne mapki i wykresy - w nowym (wprowadzonym w tym roku) układzie histogramów - z lepszymi wynikami w dole słupków - co lepiej obrazuje "falę wysypu".

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 grudnia 2020

W prawym dolnym rogu ikonki gatunku, w fotoindeksach, dodano na szarym pasku liczbę rekordów w GRej.

Techniczne zmiany w serwisie. Przeniesienie mechaniki logowania na osobną stronę aby komunikaty z tym związane nie musiały być pokazywane na wszystkich stronach serwisu. Umożliwiło to kompresję przesyłania tekstu i zwiększenie stopnia buforowania serwisu po stronie klienta - strony będą szybciej się ładować.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

5 listopada 2020

Kolejna wersja (listopad 2020r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Porównanie wersji zwykłej i po zalogowaniu (za pomoc w przygotowaniu dziękuję Malwinie Snowarskiej).

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

28 czerwca 2020

W układzie strony dodano poręczne powtórzenie linków do kluczowych cech diagnostycznych (jeśli są takie pozycje w kluczu) na marginesie akapitu opisu lub, z braku takiego, pod blokiem fotografii lub fotoindeksem.

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

Ulepszenie wbudowanej wyszukiwarki (mniej klikania, czytelniejsze zestawienie wyników szukania): a) w razie braku znalezienia nazw rozpoczynających się od szukanego ciągu znaków, automatycznie są szukane nazwy zawierające szukany ciąg znaków; b) powtórzenie wyszukanych dokumentów są komasowane w jednej pozycji.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

12 czerwca 2020

Opanowałem technikę chromatografii TLC. Powstanie z tego m.in. artykuł pod roboczym tytułem "TLC w szklance na parapecie". Na razie garść wskazówek i uwag wynikających z obecnej mojej praktyki: TLC - chromatografia cienkowarstwowa, TLC - procedura krok po kroku. Może być pomocne tym, którzy by rozważali dodanie tej techniki do swojego warsztatu. Serdecznie dziękuję Błażejowi Gierczykowi za cenne wskazówki praktyka.

Nowa strona substancje porostowe wraz z kilkunastoma podstronami. To część większego projektu (będzie też o mikroskrystalizacji). Więcej, w tym ilustracje do TLC, dopiero pod koniec roku, bo przygotowuję się do trybu wakacyjnego.

Ponadto, po "linii porostowej" artykuł: standardowe reakcje porostowe.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

7 czerwca 2020

Nowe klucze: przylepnik (Melanelixia) (fragment), tarczownica (Parmelia) (s.str.).

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

2 maja 2020

W atlas-roslin.pl pojawiła się notka o stosowanych technikach mikroskopowych mająca też odniesienie dla projektu grzyby.pl - techniki mikroskopowe dla mszaków.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

20 kwietnia 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

11 kwietnia 2020

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

2 kwietnia 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

30 marca 2020

Sporo porządków układu systematycznego (aktualizacja) i dostosowanie wielu stron nadrzędnych do obecnego standardu układu strony (szerokie wykorzystanie skorowidzów ikonek).
Ostatnio dodane (strony i fotografie):

Dziękuję Przemysławowi Drzewieckiemu za korekty.

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

28 marca 2020

Drugie narzędzie, komplementarne do proponowania fotografii. Wygodne przekazywanie korekt, uwag, uzupełnień do informacji podanych na konkretnych stronach atlasu - stosowny link "+uwagi" znajduje się na końcu belki lokalnego menu każdej strony, obok "+uzupełnij zdjęcia". Analogicznie jak w przypadku fotografii, za aktywność w tym obszarze są bonusy.

26 marca 2020

Kolejna Duża Rzecz. Planowane od wielu lat narzędzie do proponowania/przesyłania zdjęć uzupełniających do atlasu przez stosowny formularz na stronie. Jest to wygodniejsza i szybsza droga do publikacji w atlasie, także dla mnie. Na każdej stronie taksonu (na końcu lokalnego menu strony) znajduje się link do tego formularza (jest w nim też informacja o wymaganiach odnośnie zdjęć i dokumentacji znaleziska). Jako bonus, za każde wykorzystane zdjęcie w atlasie, przesłane dowolną drogą, jest doliczany tydzień dostępu do pełnej wersji. Poniżej pierwsze uzupełnienia zdjęć wysłanych w ten sposób:

Nowy takson z fotografiami Przemysława Drzewieckiego: Iodophanus carneus.

Nowy takson z fotografiami Romualda Tomaszewskiego: Russula subterfurcata.

Uzupełnienie fotografii Jacka Nowickiego: pajęczynkokustrzebka złotożółta (Arachnopeziza aurelia).

Znaczące ulepszenie komunikacji w obrębie atlasu:

  • dodany w górze i dole strony skorowidz "w atlasie" z odsyłaczami do innych stron gdzie występuje odesłanie (do danej strony) w indeksie ikonek lub w kluczach; m.in. zastępuje to link "Klucz/Key" w listwie nawigacyjnej, który to nie zawsze prowadził w sensowną stronę; ogółem rozwiązuje to problem poruszania się po atlasie w przypadku gdy przeplata się kilka hierarchii stron (nie tylko systematyczna).
  • polepszona czytelność i funkcjonalność "skorowidza strony" - jest teraz i u góry, i u dołu strony, większą czcionką, odsyłacze wyróżnione są kolorem tła, teksty na nich skrócone gdy ma to sens
  • dla kluczy dodano lokalny skorowidz pozycji

I jeszcze jedna nowość "techniczna" (funkcja dostępne po zalogowaniu): w redakcji pojawiła się możliwość zaopatrywania fotografii w pokazywane/ukrywane na żądanie napisy objaśniające ze strzałkami; ponieważ ich dodawanie jest teraz banalnie proste i nie psuje oraz nie zasłania treści na fotografii - będzie to dość szeroko stosowane w bieżącej pracy redakcyjnej. Na stronie tak wzbogaconej fotografii pojawia się przycisk "napisy".

Okresowa aktualizacja zapisów GRej.

6 marca 2020

Nowy takson: granicznik płucnik (Lobaria pulmonaria)
i uzupełnienie fotografii: tarczownica skalna (Parmelia saxatilis), tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata), pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes), brązowniczka brzozowa (Nephromopsis chlorophylla), płucnik modry (Platismatia glauca).

Okresowa aktualizacja rekordów GREJ.

Dziękuję Krzysztofowi Rutkowskiemu za wspólne wycieczki i pomoc w zdobyciu porostowej literatury.

13 lutego 2020

Osierocona do tej pory część porostowa jest reanimowana - została zintegrowana z obecnym układem grzyby.pl. Projekt porostów wystartował w 2007 roku i rychło został zamrożony; liczył nieco ponad 40 zilustrowanych gatunków, niemal wyłącznie z fotografiami przesłanymi przez Michała Węgrzyna. Teraz, po integracji, została dodana lista porostów chronionych i inne elementy wspólne dla grzyby.pl.

Dziękuję Krzysztofowi Rutkowskiemu za motywację i inspirację, a Beacie Krzewickiej za ciekawe spotkanie.

Nowe taksony porostów z fotografiami Michała Smoczyka (zdjęcia czekały od 2007 roku :): pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes), płucnik modry (Platismatia glauca), brązowniczka brzozowa (Nephromopsis chlorophylla), chrobotek Floerkego (Cladonia floerkeana), chrobotek rosochaty (Cladonia foliacea), chrobotek wysmukły (Cladonia gracilis), chrobotek leśny (Cladonia arbuscula), chrobotek gwiazdkowaty (Cladonia uncialis), pustułka rurkowata (Hypogymnia tubulosa), tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata).

Część porostowa wygląda jeszcze dość "goło" - wprowadzono tylko kilkadziesiąt gatunków ilustrowanych i część listy porostów chronionych - jej dokończenie w kolejnych aktualizacjach; w kilku najbliższych aktualizacjach "nabierze ciała", co najmniej będą założone strony częstszych gatunków i strony nadrzędnych taksonów.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

12 stycznia 2020

Kolejna wersja (styczeń 2020r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

9 stycznia 2020

Jak co roku tradycyjne podsumowanie sezonu 2019, z analizami i wszystkimi złożonymi w ubiegłym roku doniesieniami.

Okresowa aktualizacja rekordów GRej.

Nowe elementy dodane przy okazji pracy nad atlas-roslin.pl:

Dla większości stron "opakowanie fotografii" (to co otwiera się po kliknięciu na miniaturę fotografii) jest teraz dostępny link do odpowiedniej strony znaleziska z którego pochodzi dana fotografia.

Przy większości fotografii mikroskopowych pojawiła się informacja o technice wykonania.

Ważnym dodatkiem jest możliwość wygodnego pomiaru wymiarów obiektów na zdjęciu ze skalą. Po włączeniu trybu pomiaru mierzy się długości przesuwając kursor myszki. Wykonane pomiary są zaznaczone, automatycznie wylicza się średnia z pomiarów itd. Ma to zastosowanie zarówno po mojej stronie (redakcja), jak i może być użyteczne po stronie użytkownika, gdy się chce precyzyjnie określić rozmiar czegoś na zdjęciu - bez tego, jedynie przy pomocy skali-działek w ramce zdjęcia, trudno o precyzyjny pomiar w centrum fotografii.