trującyred listGREJ
· Czerwona Lista — E–wymierający - krytycznie zagrożony

Boletus rhodoxanthus (Krombh.) Kallenb.

borowik purpurowy
na stronie — opis · występowanie · wartość · cechy mikroskopowe · uwagi · znaleziska
Boletus rhodoxanthus (borowik purpurowy)
09.09.2008, Gdańsk; copyright © by Włodzimierz Chojnacki
Boletus rhodoxanthus (borowik purpurowy)
Boletus rhodoxanthus (borowik purpurowy)

opis

Kapelusz półkulisty, długo wypukły, w końcu poduszkowaty do płaskiego z wklęsłym centrum, 50-150(200) mm średnicy; brzeg kapelusza podwinięty u młodych egzemplarzy, wystający poza linię rurek. Barwa kapelusza mlecznobiała, biaława, później narastająco szarobeżowa do jasnej kawy z mlekiem, białoochrowa, z jasnym odcieniem rdzawoczerwonym, różowym w pobliżu brzegu kapelusza (w plamach przy brzegu kapelusza [26III]), co jest wyraźniejsze u starszych egzemplarzy. Miejsca wyjedzone żółte, czasem z różowym odcieniem; powierzchnia kapelusza ciemniejąca lub brązowiejąca przy otarciach ale nie sieniejąca [26III]. Powierzchnia kapelusza sucha, delikatnie zamszowa, matowa, z wiekiem naga i nieco lepka

space

Trzon masywny, beczułkowaty, z wiekiem zgrubiały u podstawy lub cylindryczny, 50-100(120) × 30-60(80) mm, korzeniasto zakończony. Barwy żywożółtej, ku podstawie karminowoczerwony, krwisty. Pokryty na całej długości czerwoną siateczką o wydłużonych oczkach; u młodych egzemplarzy niemal całkowicie przykrywa powierzchnię, tworząc karminowoczerwoną barwę trzonu, w miarę wzrostu barwa siteczki różnicuje się na żywoczerwoną i brązowawoczerwoną w środkowej części trzonu i zupełnie brązowawą u podstawy trzonu (u podstawy trzonu zanikająca [26III]).

space

Barwa wysypu zarodników oliwkowobrązowa.

występowanie

Rzadki. W grupach po kilka, w lasach liściastych, zwłaszcza pod dębami i bukami. Preferuje miejsca prześwietlone, pobrzeża ścieżek i dróg, skraje lasów, gleby kwaśne (pod dębami) i neutralne (pod bukami).

Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

wartość

Niejadalny, prawdopodobnie trujący.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki elipsoidalno-wrzecionowate, gładkie, oliwkowożółtawe, 11-18 × 5-7 µm [79], 10-15 × 4-5.2 µm [8].

uwagi

Gatunek ten należy do trudnej do oznaczania grupy borowików o czerwonych porach u dojrzałych owocników. Przy ich oznaczaniu konieczne jest między innymi, sprawdzenie barwy miąższu, sinienia na przekroju poprzecznym i barwy kapelusza u egzemplarzy w różnym wieku.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20080909.113533.wch - Boletus rhodoxanthus (borowik purpurowy); Gdańsk
wch.080909-113533
leg. Włodzimierz Chojnacki
/Gdańsk/ #15