grzyby.pl
GREJ

Amanita eliae Quél. (1872)

muchomor białożółtawy muchomor Eliina
Amanita Amanita Amanita AmanitaAmanitaAmanita decipiensmuchomor szorstki (Amanita franchetii)
Amanita eliae (muchomor białożółtawy)
w grupie pod bukami; 30.07.2000, Dolny Śląsk, lasy milickie; copyright © by Marek Snowarski
Amanita eliae (muchomor białożółtawy)
w grupie pod bukami

owocnik

Amanita eliae (muchomor białożółtawy)
Kapelusz 40 – 80 mm średnicy; białawo-różowo-ochrowy, czerwonawo-cielisty, w centrum ciemniejszy ochrowy do rdzawego, na brzegu białawy; powierzchnia z delikatnymi, białymi, nietrwałymi łatkami; brzeg ostry, karbowany; powierzchnia wilgotna lepka; półkulisty, z wiekiem wypukły do płaskiego; miąższ w kapeluszu cienki.

space

Trzon biały do brązowawego, wysmukły, zwężający się ku górze, 100 – 120 x 10 – 20 mm, podstawa z obrzeżoną bulwką głęboko zagłębiona w ziemi, z resztkami pochwy ponad nią; pierścień biały delikatny, błoniasty, zanikający; z wiekiem pusty.

space

Pileus 40 – 80 mm in diameter; whitish-pink-ochraceous, reddish-flesh-coloured, centrally darker ochraceous to rusty coloured, at the margin whitish; surface with delicate white impermanent warts; margin acute, crenate; surface viscid when moist; hemispherical, with age convex to plane; flesh in the pileus thin.

space

Stipe white to brownish, slender, tapering towards the apex, 100 – 120 x 10 – 20 mm, base with marginate bulb buried deep in the ground, with volva remains underneath the bulb; the ring white delicate, membranous, evanescent; with age hollow.

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki elipsoidalne, bezbarwne, 11 – 14 x 7 – 8 µm.

Spore print white. Spores ellipsoid, hyaline, 11 – 14 x 7 – 8 µm.

występowanie

Rzadki. Od czerwca do września, pojedynczo lub w grupach, na kwaśnych glebach, w pobliżu buków i dębów w miejscach ciepłych i świetlistych.

Rare. Summer-fall, solitary to gregarious in hardwood forests in sunny and warm places.