grzyby.pl

gdzie na grzyby - mapa

grzyby.pl - radar grzybowy


Po zalogowaniu jest dostępny przegląd ostatnich 9 dni.
za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania
brak aktualnych propozycji Wspólnego Grzybobrania - może zaproponuj?

komentarz synoptyka grzybowego

22 listopada 2023, środa (mroźno)

Zachęcam, po zakończeniu zbiorów, do napisania własnego podsumowania sezonu 2023 - przez formularz doniesienia z grzybobrania. Wpisy te będą uhonorowane umieszczeniem odsyłacza ze strony analizy roku 2023 i zostaną wyróżnione (tj. z bonusem dni dostępu).
Jeszcze nigdy tak długo nie pisałem cotygodniowych komentarzy synoptyczno-grzybowych. Ten jest ostatnim w tym roku. Ubiegłej nocy mróz i trochę śniegu dotarło i na Dolny Śląsk. Przez kilka dni, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, będziemy jeszcze oglądać resztkowe zbiory w atrakcyjnej scenerii.

Nadchodzący łikend i zwłaszcza kolejny tydzień to już konkretne mrozy, wejście po części w późną jesień, po części (głównie na północnym-wschodzie) w przedzimie.

Tradycyjnie, kolejny komunikat w pierwszych dniach Nowego Roku, z anonsem zbiorczego podsumowania sezonu 2023, ze wszystkimi doniesieniami, mapkami, wykresami jakie się w ciągu roku zgromadziły.

No i zimowe grzybobrania, zimówki, uszy bzowe, potem czarki i przedwiosenne smardzowate!, a potem już maj, pierwsze borowiki usiatkowane i tak dalej :)

16 listopada 2023, czwartek (ostatki i spadki)

Nieuchronnie zbliża się koniec tegorocznego jesiennego wysypu grzybów. Niezbyt obfitego, bardzo długiego i niezwykle późnego - mamy już połowę listopada. Normalne zbiory są jeszcze możliwe. Poważniejsze przymrozki prognozują od tego łikendu i w następującym tygodniu. W północno-wschodniej Polsce definitywnie zakończą one sezon. W reszcie kraju, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, finał nie będzie taki gwałtowny.

Przez pewien czas będziemy jeszcze znajdować ostatki z tego, niezbyt w tym roku wystawnego, balu. Pamiętajmy, że co prawda podgrzybki zwykle dość dobrze znoszą pierwsze przemrożenie, jednak ich zbieranie jest obarczone pewnym ryzykiem. Trudno ocenić na ile surowiec jest rześki, a na ile rozkład czyni już swoje postępy i mogą zaszkodzić.

Będzie zimno. Późnojesienne łażenie po chłodnym lesie ma też swój urok. Byle być ciepło ubranym. Są teraz wygodne "bielizny termoaktywne"; od pasa w dół i w górę, ciepłe buty, bluza lub kurtka, czapka, rękawiczki i może być wygodnie-przyjemnie. Taki spacer to trochę melancholii, czy też spokoju ducha, jak kto woli.

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień
Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji