zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — można zobaczyć animację dynamiki sezonu · odśwież - załaduj najnowszą mapę
Obraz sytuacji w ostatnich 9 dniach to jedna z wielu atrakcji dostępnych dla zalogowanych.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 21 października

Rozpoczyna się dłuższy okres stosunkowo ciepłej, dość słonecznej, przeważnie suchej pogody. I tak najpewniej do końca miesiąca. W tym dość stresującym roku, sezon grzybowy jest spokojny, bez dramatów i nerwów. Wkroczyliśmy w okres babiego lata i luzackich jesiennych grzybobrań z opcją płynnego ich przejścia nawet w listopad. Ponadto sytuacja jest dość wyrównana w skali kraju, choć w mikroskali zmienna.

Sugeruje krytyczną lekturę doniesień przed wyborem miejsca wyjazdu na grzybobrania. Dobrze mieć plan B i może C. W terenie, gdy w danym kawałku lasu nie ma zbyt wielu grzybów, o ile nam na nich bardziej zależy niż na spacerze, warto szybko przechodzić w inne typy lasu: jeśli w starszej sośninie nie ma, to zajrzeć do pobliskiego młodnika, jeśli nie pod bukami to zajrzeć pod modrzewie itd. Jednak ... zdradzę tajemnicę. Grzyby "pojawiają się" gdy się spokojnie stoi w miejscu. I to tak przynajmniej kilkadziesiąt sekund. Zanim zdecydujesz "że tu nic nie ma", warto to zrobić. Zwykle tak bywa, że dopiero stosując taką technikę, dostrajamy nasz umysł do automatycznego "wyłuskiwania" z natłoku wrażeń wizualnych tego co szukamy. Podgrzybki "zaczynają wyskakiwać ze ściółki". Oczywiście o ile jakieś tam są :)

W miejscach które były przez kilka dni intensywnie nawiedzane przez grzybiarzy, o ile są to duże kompleksy leśne, warto wykonać na starcie dłuższy "marsz z buta" w głąb - na 1-3 kilometry od parkingu - i dopiero tam zaczynać poszukiwania.

Jednak, o ile są to nam dobrze znane lasy, tzw. "nasze miejscówki", to moje dobre rady można sobie podarować :) - i tak się uda.

komentarz synoptyka grzybowego, 15 października

No i doczekaliśmy się. Z dnia na dzień sytuacja coraz lepsza - fala wysypu idzie ostro w górę. Nie gwarantuję, że w całym kraju, ale w przeważającej części tak. Czyli tak jak "miało być", jesienny wysyp, druga fala w okolicach połowy października. Na Śląsku, Opolszczyźnie, w Polsce centralnej, Wielkopolsce, ... (więcej - patrz na doniesienia) młode podgrzybki i maślaki jakby wyskoczyły ze ściółki. Że jeszcze drobne i zwarte, to najbliższy weekend jest dla amatorów młodych grzybów do marynaty. Pogoda jednak nie będzie rozpieszczać. Zimno.

Końcówka kolejnego tygodnia i weekend 24-25.10 to, jak obiecują meteorolodzy, będzie babie lato, ciepło jak na październik. Grzyby nieco starsze, ale w tych temperaturach nie powinny zbytnio przerosnąć. No a potem Święto Zmarłych i zjazd po równi pochyłej w listopad :) Już nic nie zagrozi temu aby ten rok uznać za dobry, a miejscami ponadprzeciętny (np. Sudety od Ziemi Kłodzkiej i na zachód).

Mapa potencjału wysypu (tu jej przykład) jest wyłączona do maja 2021 roku.
ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.