zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — można zobaczyć animację dynamiki sezonu · odśwież - załaduj najnowszą mapę
Obraz sytuacji w ostatnich 9 dniach to jedna z wielu atrakcji dostępnych dla zalogowanych.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra dzień, a za wyróżnione dodatkowy tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 21. czerwca

Komentarze synoptyka są dodawane co tydzień w środę lub czwartek, poczynając od preludium dużego sezonu — zwykle w okresie od końca sierpnia / początku września do października / listopada. Tym niemniej odstąpię od tej reguły :) i oto słowo komentarza do sytuacji na przełomie astronomicznej wiosny i lata.

W opozycji do jesieni, gdy ±wysyp jest niemal pewny, sytuacja latem jest zmienna zarówno co do obszaru, jak i czasu - nie wszędzie i nie zawsze bywa dobrze. Sytuacja latem jest wielce dynamiczna - im wyższa temperatura, tym letnie wysypy są krótsze, choć mogą być wyjątkowo obfite. Pierwszego możemy oczekiwać już przełomie maja i czerwca (jak miejscami w ubiegłym roku), lub tak jak w tym roku, później. Bardziej prawdopodobne są na południu Polski (tu letnie wysypy są zwykle co roku), często bywają na Pomorzu, najrzadziej w środkowym pasie Polski.

Jak się ustawiać do letnich grzybobrań? Lepszego sposobu niż "wizje lokalne", obserwacja doniesień, wsparta śledzeniem mapy potencjału grzybowego i tego co za oknem, nie sposób doradzić.

To co obecnie obserwujemy to wyjątkowo wielkoobszarowy, jak na lato, wczesny wysyp letni. Sprzyjają mu opady i dość niska temperatura. Zaczął się ok. 2-3 tygodnie temu na Pogórzu Sudeckim, teraz rozwija się w innych rejonach Polski. Szczególnie dobre widoki są dla Kujaw i Pomorza (Wschodniego), szerokiego pasa wzdłuż wschodniej granicy, dla Małopolski południowej i Podkarpacia. Co dalej? - sprawdzajmy oraz obserwujmy doniesienia i mapy! W najgorszym razie dopiszą kurki - one latem prawie zawsze dają sobie radę.

A tymczasem:
analiza sezonu 2019 (historia bieżącego roku pojawi się tradycyjnie w pierwszych dniach stycznia kolejnego roku)
potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.
ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu). Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.