Mapa występowania

zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — można zobaczyć animację dynamiki sezonu · odśwież - załaduj najnowszą mapę
Obraz sytuacji w ostatnich 9 dniach to jedna z wielu atrakcji dostępnych dla zalogowanych.

grzybiarze napisali:

Ostatnie wpisy z różnych stron Polski, 16:47:

Każdym wpisem poprawiasz dokładności, wiarygodność i jakość kolorowania mapy. Brak grzybów? To też ważna informacja — dodaj ją do mapy.

komentarz synoptyka grzybowego 18 października 2018, czwartek

Sytuacja rozwija się zgodnie ze wcześniejszą prognozą. W drugiej dekadzie października mamy rozszerzający się jesienny wysyp podgrzybków, głównie w środkowym pasie Polski, z zachodu na wschód. Zaskakując jest miejscami skala wysypu np. w centralnej Polsce i na zachód od Poznania. Bieżący sezon dobrze ilustruje fakt, że pełną jesienią, przy długich okresach względnie jak na tę porę ciepłych, możliwy jest wysyp grzybów nawet w warunkach znacznej bieżącej suszy. Wystarcza odleglejszy czasowo większy opad oraz bieżące zasilanie w wodę przez "opady poziome", czyli wodę z mgły i rosy.

Co do najbliższych perspektyw. Mamy przed sobą jeszcze prawie tydzień podobnej ciepłej i suchej pogody. Dopiero po weekendzie, w środę/czwartek 24/25 października przyjdzie okres deszczów i znacznego ochłodzenia - w dzień temperatury około 10°C, a noce nawet mroźne, zwłaszcza na przełomie miesiąca i w początkach listopada. Z naszego grzybiarskiego punktu wiedzenia oznacza to jeszcze kilka dni dobrych zbiorów i rozwoju początku jesiennego wysypu w tych miejscach gdzie dopiero zaczyna się coś kluć. Bacznie obserwujmy teren i informujmy o wynikach. Ten weekend i początek następnego tygodnia może być ostatnim pewnym grzybowo okresem w tym sezonie. Pod znakiem zapytania stoi, czy w najbliższych dniach zdąży ruszyć sezon na terenach dotąd bezgrzybnych, jak np. Puszcza Dolnośląska lub Bydgoska. Doświadczenie z zachodnią Wielkopolską wskazuje, że niespodzianki się zdarzają, acz jestem tu dość sceptyczny.

Chłodny koniec kolejnego tygodnia (27/28 października) będzie oznaczał wzrastającą rolę "czynnika wyzbierania" - przyrost owocników grzybów w niskich temperaturach nie nadąża za grzybiarzami, już zresztą jest on widoczny w rejonach masowych grzybobrań i w warunkach wcześniejszego ostrego postu dla grzybiarzy nizinnej Polski. Cudów nie ma ale jakaś szansa jednak jest, bo niesprzyjająca pogoda i potem początek listopada, gdy tradycyjnie zamiera masowe grzybiarstwo, może pozwoli na jeszcze długie zbieranie wolno rosnących i zakonserwowanych chłodem a przeoczonych podgrzybków i innych grzybów.

Na razie nie jest jasne jak rozwinie się sytuacja w listopadzie, może początkowe chłody, jeśli potem będzie dłuższy względnie ciepły jak na listopad okres, nie zamkną jeszcze myko-wegetacji. Okres najbliższych dwóch tygodni będziemy obserwować ze szczególnym zainteresowaniem poznawczym.
Dziękuję za informacje i pamiętajcie proszę o wpisach po grzybobraniu!

komentarz synoptyka grzybowego 27 września 2018, czwartek

Obserwujemy dogasanie późno-letniego/wczesno-jesiennego wysypu na pogórzu Polski. Dominują starsze egzemplarze, nieliczne, zwłaszcza w miejscach intensywnej penetracji grzybiarzy.

Na pozostałej części Polski sytuacja jest bardzo zróżnicowana. W części rejonów głębokiej suszy (głównie na Dolnym Śląsku i w środkowym, równoleżnikowym pasie Polski) pojawiła się perspektywa na normalny jesienny wysyp w okolicy połowy października. W innych rejonach niżu Polski sytuacja także będzie się poprawiać ale z mniejszą szansą na wysyp w drugiej połowie października o ile silne chłody nie zamkną przedwcześnie sezonu. Głowa do góry grzybiarze! Mamy jeszcze 4-6 tygodni na korzystny rozwój sytuacji.

Poza tym w miejscach o korzystniejszych warunkach wodnych trwa mizerny, pełzający wysyp grzybów. Przede wszystkim należy orientować się na własną znajomość terenu, a z braku takiej na mapę potencjału grzybowego i raporty z terenu.

analiza sezonu 2017 (historia bieżącego roku pojawi się kilka dni po jego zakończeniu)

Mapa potencjału wysypu (tu jej przykład) jest wyłączona do maja 2019 roku.

ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu). Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.