grzyby.pl

mapa występowania

radar grzybowy grzyby.pl

zbiory grzybów w ostatnich dniach
9 z 9 · |« · « · start · stop · » · »| — można zobaczyć animację dynamiki sezonu · odśwież - załaduj najnowszą mapę
Obraz sytuacji w ostatnich 9 dniach to jedna z wielu atrakcji dostępnych dla zalogowanych.

za każde doniesienie po zalogowaniu ekstra 2 dni, za wyróżnione +tydzień dostępu do pełnej wersji portalu - zasady premiowania

komentarz synoptyka grzybowego, 21. września, "po lecie, przed jesienią"

Ponieważ jutro jestem w drodze, wyjątkowo komentarz wcześniej, we wtorek. W razie potrzeby uzupełnię go w końcu tygodnia.

Letni wysyp grzybów szybko wygasał w ciągu ostatniego tygodnia. Teraz (w przeważającej części kraju) dozbieranie resztek po grzybiarzach, dominują stare owocniki, nowe nieliczne (choć lokalnie, gdy się wie i jest się wytrwałym, to trochę można urwać). Stosunkowo najlepiej jest w Lubuskim, jako tako w Lubelskim i na Podkarpaciu. Z atrakcji to liczniejsze są rydze. Pokazują się opieńki i pierwsze zielonki - grzybnia jest omamiona chłodną pogodą.

Perspektywy, po przerwie, to już na październik, są dobre. Ciepła pogoda ma wrócić w ostatnich dniach września i trwać na początku października. Opady przeważnie umiarkowane ale będą. Straszniejszych przymrozków, poza Polską północno-wschodnią, nie przewiduje się. Wstępnie orientuję się na wysyp jesienny w okolicy połowy października, raczej później niż wcześniej.

komentarz synoptyka grzybowego, 15. września, "wysyp nasz powszedni"

Ostatnie kilka dni i nadchodzące kilka z weekendem to kontynuacja tegorocznego późnoletniego wysypu grzybów na terenie prawie całego kraju. Od komentarza z poprzedniej środy sytuacja o tyle się zmieniła, że do wysypu dołączyły kolejne obszary Polski, a w intensywnie odwiedzanych miejscach jest już mniejszy lub większy efekt wyzbierania. Wysyp nie jest szczególnie pokaźny tego roku ale przyzwoity lub więcej niż przyzwoity. I to mimo dość suchej pogody. Rosa, "opad poziomy", i to co jest już w glebie, robią swoje.

Po przeczytaniu doniesień warto się w najbliższych dniach wybrać do lasu. Jest niemal pewne, że będzie przynajmniej dostatecznie, a często dobrze.

Pogoda do końca września ma być dość stabilna, umiarkowanie opadowa, w ostatniej dekadzie z przymrozkami (zwłaszcza na wschodzi i pogórzu) ale prawdopodobnie nie zagrażającymi grzybom, a wręcz indukującymi kolejną falę (co się rozwinie w październiku lub nie - za wcześnie by prognozować).

potencjał wysypu - prognoza wysypu

potencjał wysypu grzybów - prognoza udanego grzybobrania  Prognoza wysypu.  Duża wersja mapy  jest widoczna po zalogowaniu.  Można na niej precyzyjniej ocenić szansę na wysyp w każdym miejscu Polski, także tam gdzie brak doniesień.
Więcej o prognozie wysypu grzybów i przykład dużej mapy.

bieżące obrazki

ikonki fotografii z doniesień

Po zalogowaniu obrazki linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia.

A jak było rok wcześniej o tej samej porze? Po zalogowaniu jest tu dodatkowa mapa sytuacji i zestawienie ikonek z tego samego okresu przed rokiem.

Nazywam się Marek Snowarski. Tę stronę, a w jej zapleczu system informatyczny, prowadzę od 2003 roku. Co roku staram się go ulepszać, to wiele setek godzin kodowania. Raporty wymagają przeglądu i oceny wszystkich doniesień, dbania aby informacje trafiały we właściwe miejsca na mapie, a bzdurne wpisy znikały - to kolejne godziny przeznaczone na utrzymanie systemu.

Możesz podziękować przez zakup rocznego dostępu do pełnej wersji raportów i atlasu. Uzyskujesz satysfakcję, precyzyjniejszą informację o sezonie grzybowym oraz pełny dostęp do ogromnego atlasu grzyby.pl oraz ogromnej bazy doniesień z lat poprzednich.

Serdecznie dziękuję wszystkim użytkownikom pełnej wersji atlasu.