18.6.2016

Kolejna wersja (czerwiec 2016r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

2.4.2016

Jako test i możliwe ułatwienie dla użytkowników facebook na smartfonach dodałem komunikaty grzyby.pl na fb. Zamysł jest taki, że będą tam w sezonie pojawiały się co ciekawsze informacje synoptyczne i analityczne o sytuacji z grzybami na terenie kraju. Np. gdzie zaczyna się coś dziać. Będę zwracał uwagę na szczególnie ciekawe doniesienia grzybiarzy itp.

2.1.2016

Podsumowanie ubiegłego sezonu grzybobrań jest już gotowe — sezon grzyobrań 2015. Na stronach poszczególnych województw została poprawiona mapa z nazwami miejscowości grzybobrań. Dla ubiegłego roku nie pokazywała się.

25.2.2015

Kolejna wersja (styczeń 2015r.) wykazu grzyby makroskopijne w publikacjach po 2000 roku Anny Kujawy.

3.1.2015

Podsumowanie ubiegłego sezonu grzybobrań jest już gotowe — sezon grzyobrań 2014.

20.10.2014

Przed kilkoma dniami weszła w życie nowa lista grzybów chronionych. Do ochrony włączono kilkadziesiąt nowych gatunków, kilka przestało być chronionych. Z grzybów mogących interesować grzybiarzy, przestały być chronione: sarniak świerkowy (Sarcodon imbricatus), purchawica olbrzymia (Calvatia gigantea) i przede wszystkim siedzuń sosnowy (Sparassis crispa) (co jest niewielkim ukłonem w stronę zdrowego rozsądku). Jadalne smardze zostały przeniesione do ochrony częściowej i pod warunkiem uzyskania stosownego zezwolenia administracyjnego można je zbierać; bez zezwoleń można je zbierać na terenach ogrodów, zieleni miejskiej itp. Odpowiednie strony zostały dodane do atlasu a zapisy na nich dostosowane do stanu aktualnie obowiązującego.

23.9.2014

Nowy gatunek w atlasie złotoborowik wysmukły (Aureoboletus projectellus) z fotografiami Mirosława Wantoch-Rekowskiego i Roberta Rutkowskiego.

Uzupełnienie fotografii Murki Radziechowskiej: borowik rudopurpurowy (Imperator rhodopurpureus).

2.8.2014

Do systemu monitorowania sezonu grzybowego dodana została mapa prognostyczna, pokazująca "potencjał wysypu" na terenie całej Polski.

Dodano opis możliwego pomylenia płachetki zwyczajnej (Cortinarius caperatus) ze strzępiakiem ceglastym (Inosperma erubescens). Za informację o takim przypadku dziękuję koledze T.

Drobne korekty.

21.5.2014

Ulepszenie. Na stronie występowanie grzybów fotografie w zestawieniu ikonek linkują bezpośrednio do właściwego doniesienia z tą fotografią (tak jest po zalogowaniu, w pełnej wersji atlasu). Drobne poprawki w raporcie doniesień bez przypisanej lokalizacji.

14.5.2014

Na stronie z mapą występowanie grzybów, w pełnej wersji atlasu, dodano zestawienie ikonek fotografii w doniesieniach z tego samego okresu ale w poprzednim sezonie.

21.1.2014

Atlas jest przeniesiony na inny serwer na bardzo szybkim łączu. Obie wersje (zwykła i płatna pełna) są pod tym samym adresem www.grzyby.pl. Dotychczas używany adres pełnej wersji zaczynający się od f2. nadal będzie działał i przekierowywał na www.

8.1.2014

Podsumowanie sezonu grzybobrań 2013, dość dobrego i w typowym czasie, jest już gotowe — sezon grzybobrań 2013.

Efektów przebudowy oprogramowania atlasu roślin do atlasu grzybów, o czym pisałem wcześniej, jednak nie przenosiłem. Zbyt dużo nowych pomysłów (i komplikacji) rodziło się po drodze. Poczekam z tym na dojrzały stan projektu. Jedyne co w niedługim czasie będzie zrobione to ujednolicenie adresu pełnej i zwykłej wersji atlasu grzybów oraz przejrzysty sposób przejścia pomiędzy nimi przez logowanie w polach w prawym górnym rogu każdej strony.

25.3.2013

Podsumowanie ubiegłego sezonu grzybobrań, wyjątkowo długiego i nadspodziewanie udanego, jest już gotowe — sezon grzyobrań 2012. Przepraszam, że tak późno je umieszczam. Byłem w 100% zajęty przebudową oprogramowania atlasu. Owoce tych działań będzie można pokosztować w sezonie grzybowym.

Nowy mechanizm odpowiadający za tworzenie stron atlasu, o czym pisałem w poprzednim komunikacie, został już wdrożony dla atlas-roslin.pl. Teraz dokładnie sprawdzam wszystkie elementy i dorabiam najważniejsze nowe funkcje. Migracja grzyby.pl zostanie przeprowadzona przed sezonem grzybowym, najpewniej w czerwcu lub lipcu i w porównaniu do czasu potrzebnego na migrację atlasu roślin będzie błyskawiczna. Wszak niemal wszystko co potrzebuję do sprawnej akcji jest już gotowe, bo takie samo lub bardzo podobne jak w przypadku atlasu roślin.

1.1.2013

2013, w tym roku będzie się działo. Nadal prowadzę intensywny rozwój atlas-roslin.pl. Ale i w grzyby.pl coś się ruszy, nie tylko w strefie dla grzybiarzy.

W najbliższych tygodniach nie będzie większych uaktualnień treści atlasu (choć pewne być mogą), a to dlatego że idą duże zmiany (na lepsze). Atlasy są szykowane do przeniesienia na nowy „silnik”. Obecnie atlas jest tworzony przy pomocy technologi w zasadzie nie zmienionej od początku, tj. 1997 roku, a to 2 epoki w Internecie. Już od niemal 10 lat planuję przenosiny na coś bardziej efektywnego. Co pozwoli mi odzyskać czas teraz poświęcany na żonglowanie plikami i przeznaczyć go na pracę nad treścią. Szalę na rzecz decyzji nieodkładania radykalnej modernizacji przeważył koszt dodania w bieżącym roku nowej funkcjonalności do systemu raportowania sezonu grzybowego oraz systemu osobistych notatek. Zadanie modernizacji jest trudne, bo przez 15 lat atlasy obrosły różnymi atrakcjami na zasadzie technologicznych jakoś-przyklejonych dobudówek i teraz przeprowadzka na jedną płaszczyznę to nietrywialne wyzwanie.
Co to oznacza dla użytkowników? Zmiana nie zakłóci przyzwyczajeń użytkowników atlasu. Struktura treści atlasu pozostanie taka jak była pod względem układu i wyglądu stron. Jeśli będę cokolwiek w tym zmieniał, to znacznie później i tylko w tych przypadkach, gdy poprawi to czytelność i wygodę użycia atlasu.

Zmiana technologii będzie miała swój wyraz w dwóch obszarach — uprości nieco użycie atlasu, zwłaszcza jego pełnej wersji oraz stworzy możliwość szybkiego wdrożenia kilku pomocnych elementów. Radykalnie przyśpieszy pracę nad treścią atlasu. Ułatwi także życie autorom wysyłającym zdjęcia do redakcji.
Lista nowalijek jest długa, po części poufna. Tu tylko krótka informacja o kilku szykowanych zmianach:
Prawdopodobnie usunę rozróżnienie adresu pomiędzy zwykłą a pełną wersją atlasu. Będzie jeden adres zaczynający się na www. A to ile będzie widać treści zależeć będzie od tego, czy jest się aktualnie zalogowanym użytkownikiem pełnej wersji atlasu czy nie. W przejrzysty sposób będzie można sprawdzić i zmienić poziom swojego dostępu do treści atlasu. Zmienić hasło (to już można) lub wylogować się (obecnie logowanie i wylogowanie jest „automagiczne”). Poniekąd związane z tym jest planowane przejście serwera na znacznie szybsze łącze!
Mapki występowania — udrożniona będzie dodawania do nich danych z innych źródeł — obecnie, w przypadku roślin opierają się one w prawie 99% na danych z 'Atlasu rozmieszczenia' a w przypadku grzybów na bazie GREJ. Nowe i uzupełniające dane od dawna czekają, ale nie było dotąd sensownej pod względem pracochłonności opcji czytelnego pokazania tych danych.
Autorzy fotografii będą mogli przesyłać zdjęcia do redakcji bezpośrednio przez/na stronę. Z możliwością prostego dodawania, poprawiania opisów (także zdjęć przesłanych i już umieszczonych na stronach atlasu). Będą one szybciej akceptowane i redagowane przeze mnie.
Aktualizacje atlasu będą odbywały na bieżąco, niemal on-line, bezpośrednio po akceptacji nowej redakcji danej strony, a nie jak obecnie w cyklach kilkudniowych lub kilkutygodniowych bo generowanie kompletu nowych stron zajmuje teraz wiele godzin.
Być może analogicznej, gruntownej modernizacji ulegnie bio-forum.pl z zachowaniem wszystkiego co tam dobre (czytelność!) i poprawieniem tego co upierdliwe (np. trudność z dodawaniem fotek - trzeba je teraz samemu pomniejszyć). Zintegrowany zostanie system kont dostępu do pełnej wersji atlasu i bio-forum.pl tzn. będzie można użyć tego samego loginu i hasła dla dostępu do wszystkich moich serwisów gdzie przewidziane jest logowanie.
Prawdopodobnie zostanie gruntownie zmieniona mechanika bazy GREJ i obrazowania rekordów (indeksy, zestawienia, wyszukiwanie itd.). Obecnie jest ona dość sztucznie przyklejona do struktury bio-forum.pl i grzyby.pl. Dodawanie i akceptacja rekordów będzie znacznie mniej pracochłonna.

Czas zmian to dobry czas aby napisać do mnie czego Ci brakuje w atlasach. Co byś chciał mieć, co jest niezbyt wygodne itd. Teraz jest największa szansa na szybką realizację.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji