grzyby.pl

analiza sezonów

Przegląd tego jak było z grzybami w minionych latach jest możliwy w dużej mierze dzięki Waszemu uczestnictwu. To dzięki informacją które podawaliście w ciągu lat, możliwa jest taka synteza. Możemy teraz wracać, nie tylko wspomnieniami, ale i spojrzeć dość obiektywnie na najlepsze, gorsze lub całkiem przyzwoite minione sezony grzybobrań. Zgłaszajmy więc informacje zarówno, gdy grzyby są, jak i kiedy z wyprawy wraca się z mizernym skutkiem.

Kliknij na wykres aby zobaczyć szczegółowe raporty z przebiegu sezonu.

2023

Sezon średnio-małej intensywności ale długością nadrobił i prawie wszędzie był dobry lub zadowalający; szczyt bardzo późny - koniec października i cały listopad!

2022

Długi sezon jesienny, nieco później niż zwykle, nieco powyżej średniego (przyzwoity i miejscami fenomenalny). Lato marne.

2021

Po serii czterech lat (2017-20) dobrych, ten był rokiem słabym ale nie tragicznie złym. Pierwszy wysyp w drugiej dekadzie sierpnia, drugi, zasadniczy w pierwszej połowie września i wyścig z owadami kto pierwszy znajdzie grzyba.

2020

Dobry rok grzybowy bez fajerwerków. Sezon długi, rozbity na trzy okresy - letni (czerwiec/lipiec), letnio/jesienny (połowa września) i jesienny (koniec października i początek listopada).

2019

Jakby to podsumować? Dobry a miejscami bardzo dobry sezon grzybowy, z umiarkowanymi emocjami bo o czasie; większymi tylko na wschód od Warszawy i w Lubelskiem, gdzie się irytująco opóźniał.

2018

Wysypy letnie tylko we wschodniej połowie Polski, w zachodniej narastająca susza. Wysyp jesienny w całym kraju był bardzo późny, w drugiej połowie października - nadspodziewanie obfity, głównie podgrzybkowy.

2017

Fenomenalny wysyp w całym kraju, o właściwej porze tj. w drugiej połowie września i na początku października.

2016

dwa wysypy: lipiec/sierpień, potem nic — czarna dziura i dopiero w końcu października i na początku listopada dogrywka sezonu

2015

lato i jesień na Północy, jesień tu i ówdzie, często wcale

2014

wczesno-późny, ani rewelacyjny ani kiepski, "łaciaty" - miejscami super, miejscami wcale

2013

brak letniego wyspu, sezon jesienny o czasie i przyzwoity

2012

Znacząca modernizacja systemu monitorowania sezonu grzybobrań. Mapki i raporty są aktualizowane wkrótce po zgłoszeniu (wcześniej były co godzinę), lokalizacje automatycznie nieprzyporządkowane szybciej trafiają na mapę. W zgłoszeniach można umieszczać fotografię zbiorów oraz e-mail (lub telefon) do kontaktu. Wprowadzone kategorię wyróżnionych doniesień.

2011

duże nadzieje — spory zawód

2010

długa zima, mokra wiosna i początek lata - super sezon na Niżu Polski

2009

bardzo słaby sezon

2008

nienajlepszy sezon na południu Polski, późny, październikowy wysyp w reszcie kraju

2007

grzyby jak należy, jesienią

2006

koniec sierpnia i super wrzesień
Latem tego roku została wprowadzona "mapka interpolowana" kolorowana algorytmem zbliżonym do stosowanego obecnie.

2005

sierpień na Zachodzie a potem nieszczególnie
Do początku sierpnia tego roku słupki mają tylko trzy barwy, to dlatego że w doniesieniu grzybność była określana tylko następującymi kategoriami:
nie ma grzybów lub trzeba się nachodzić, są grzyby, wysyp.

2004

lepiej albo wcześnie albo późno

2003

sucho!

1997-2002

Wcześniejsze podsumowania sezonów nie mają mapek. Powstały na bazie obserwacji własnych, korespondencji i informacji z forum dyskusyjnego.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji