Kapelusz w różnych odcieniach żółci z większą lub mniejszą domieszką czerwieni i brązu; (4)4-15cm średnicy, wypukły, poduszkowaty; powierzchnia śluzowata, gładka, wyschnięta błyszcząca. Skórka daje się łatwo zdjąć.
Trzon żółtawy, żółtawobrązowawy; 4-8(15) x 1-2cm, równogruby; ze śluzowatym pierścieniem; nad pierścieniem z drobnymi, rdzawymi ziarenkami.
Pileus in different shades of yellow with red or brown tint; 30-140 m broad, convex, expanding; surface slimy, smooth, dry shining; cuticle peelable.
Stipe yellowish, yellowish-brown; 60-80(150) x 10-20 mm, equal; with slimy annulus; above it with tiny, rusty dots.
zarodniki
Wysyp ochrowy. Zarodniki wrzecionowate, gładkie, 7-11(14) x 3-5 µm.
Spore print ochre. Spores fusiform, smooth, 7-11(14) x 3-5 µm.
Pospolity. Wyłącznie pod modrzewiami, od lata do jesieni pojedynczo lub gromadnie. Na jego częste występowanie ma też wypływ, że grzybnia tego maślaka jest używana do mikoryzowania korzeni wszystkich produkowanych w szkółkach sadzonek modrzewia. Z tego też względu spotykamy go także w parkach i przy modrzewiach sadzonych w przydomowych ogródkach.
Common. Summer-fall, solitary or gregarious, exclusively under larch.
jadalne czy trujące? 🟢! 🛒
Dobry grzyb jadalny. Chyba najchętniej i najczęściej zbierany spośród maślaków.
Edible and good.

Pod modrzewiami, ale na glebach wapiennych, rosną także dwa inne gatunki maślaków. Stosunkowo częsty maślak lepki (Suillus viscidus) jest łatwy do odróżniania z uwagi na swoje szare, nie żółte pory, kapelusz także jest jasny, beżowy.
Rzadki jest natomiast maślak trydencki (Suillus tridentinus) - ma on szorstką, włoknisto-łuseczkowatą powierzchnię kapelusza.
wybrane okazy · selected collections ⇈

#5
leg. Marek Snowarski
/Dolny Śląsk, lasy milickie/

#4
leg. Marek Snowarski
/Dolny Śląsk, lasy milickie/

#2
leg. Marek Snowarski
/Dolny Śląsk, lasy milickie/
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji