śląskie — doniesienia od 5 do 18 grudnia 2017 20:17

— w pełnej wersji atlasu lokalizacja grzybobrania jest zwykle podana precyzyjniej niż powiat i jest linkowana do mapy Google
— opłata za pełną wersję to jedyne źródło utrzymania serwisu (nie zaśmiecam stron reklamą)
pow. Zabrze

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

sobota 16. grudnia
arturo 2017.12.16 12:04 ★

mm — ok. 2 na godzine
Tak jak już Dzidek napisał, uszaki i płomiennice zimowe :) ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Odnośnie liczby grzybów na godzinę wybrałem 2 ,bo dwa gatunki znaleźliśmy😊 chcieliśmy jeszcze znaleźć boczniaki ,ale niestety się nie udało.. Jeszcze tydzień temu nie bardzo wiedziałem,gdzie i jak szukać tych naszych zimowych grzybków, dzięki Dzidkowi wiem chociaż mniej więcej na jakich terenach szukać ,a że się coś znalazło to już pełne zadowolenie:) nie jadłem jeszcze nigdy tych grzybków, więc jeśli ktoś ma jakiś dobry przepis ,to jak najbardziej pisać☺ będę wdzięczny☺ pozdrawiam wszystkich 😊
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • dzidek · 16.12:30 · Kurde te grzyby jakieś ładniejsze na Twoich zdjęciach niż na moich 😉. Ładny kolaż. Na Facebooku potwierdzili mi że to uszaki. Podobno jak się je namoczy to nabierają "ciała" ☺
  • młody Werter · 16.12:35 · To uszaki, ja też znalazłem dużo wysuszonych, ale do zdjęć to wiadomo pokazałem te z większą ilością ciałka:-). Pozdrawiam!
  • arturo · 16.12:42 · Czyli mamy pewność ,że to uszaki:) dzięki 😃bo ja specjalnie jeszcze otwierałem Twoje zdjęcie żeby porównać i właśnie widziałem że Twoje takie mięsiste☺ ale po umyciu stały się miękkie i zwinęły się w trąbki:)
  • Emil.E. · 16.15:24 · Wy tu o grzybach tra la la la, a podpowiedzicie mi jak bezboleśnie oskrobać pstrąga.🐠
  • arturo · 16.15:49 · Bezboleśnie dla Ciebie, czy dla tego Pstrąga?😃byłeś na rybkach 😊
  • arturo · 16.16:13 · Dzidku ,za to Ty masz pięknego dęba na fotkach a ja nie mam😃
  • grzybiaraW · 16.16:57 · super kolaż, super świeżyzna na talerzu, piękny spacerek zaliczony. A te uszaki - nie obraź się- jak zobaczyłam, to tak jak u poczciwego kochanego psiaka- klapnięte - wyglądają-, U mnie chyba troszkę zbyt ciepło, bo jak dotąd ani jednych ani drugich nie spotkałam- serdeczności- z też bezśnieżnych nizin:)
  • Emil.E. · 16.17:08 · Pstrąg poszedł spać, a ja stoję nad nim i się zastanawiam jak go oskubać i krzywdy nie zrobić🐟🍴
  • arturo · 16.17:09 · Są takie klapnięte :) ale jak się je namoczy to odżywają hehe:) pierwszy raz te grzybki zbierałem :)
  • arturo · 16.17:13 · Ja zawsze do skrobania brałem gumową rękawiczkę, żeby dobrze się trzymało i nożyk z małymi ząbkami i szło to bez problemu:) czasami delikatnie posoliłem rybkę i trzymała się w ręce lepiej :)
  • grzybiaraW · 17.13:14 · mam nadzieję, że z pstrągiem już pozamiatane- ja skrobiąc ryby podkładam gazety, i przez nie rybę trzymam. Pstrąg to pestka Emilu- weź proszę zabierz się za skrobanie okonia, to porozmawiamy- wygląda się po tej czynności jak nimfa wodna- cała postać w łuskach-nizinnie pozdrawiam:)
  • bazylia · 17.18:55 · Ładny kolaż i fajny spacer...Ja zimowych grzybów nie zbieram bo się nie znam...:-)Poluję tylko na boczniaki ,ale z miernym skutkiem,bo nie mam czasu iść do lasu:( Pozdrawiam:)
  • arturo · 17.18:59 · Dziękuję:) ja w sumie też się nie znam, ale Dzidek zabrał mnie na grzybobranie i pokazał te grzybki i już są w brzuszku😃chciałbym boczniaki znaleźć ,ale nie udało mi się to jeszcze:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Zabrze

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

sobota 16. grudnia
dzidek 2017.12.16 11:02 ★

mm — ok. 0 na godzine
Płomiennie zimowe i prawdopodobnie uszaki bzowe. ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Wczoraj grzybowe sprawy nabrały przyspieszenia za sprawą spontanicznego spotkania w Gliwicach zorganizowanego przez Emila. Na spotkaniu tym miałem przyjemność poznać się z Arturo. Szybko dogadaliśmy się na wspólny wypad w sobotę rano. Wybraliśmy las koło kąpieliska w Zabrzu Maciejowie. Trudno ten teren nazwać lasem z prawdziwego zdarzenia ale naszym zamiarem było znalezienie uszaków bzowych a tam takich krzaków na których mogą one rosnąć nie brakuje. I chyba mieliśmy dobrego nosa bo trafiliśmy na uszaki, chociaż nie za bardzo one przypominają te ze zdjęć młodego Wertera. Były takie cienkie, jakby wysuszone - nie takie mięsiste jak na zdjęciach wspomnianego kolegi. Oprócz tego trafiły się też płomiennice zimowe. Pod koniec spaceru spotkaliśmy też duży dąb szypułkowy, który okazał się pomnikiem przyrody. Spacer krótki ale udany. Pozdrawiam i do usłyszenia 🙂
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 16.11:36 · To prawda😊 wczoraj mieliśmy się okazję spotkać i poznać dzięki organizacji Emila😊 a dziś wspólnie wyruszyliśmy na "łowy" 😃za chwilkę też wygeneruję raporcik by dołączyć parę fotek naszych zbiorów😃dzięki Dzidku zimowe lekcje zbierania:)
  • arturo · 16.12:05 · Dzięki za zimowe lekcje zbierania :) wcięło mi słowo "za" w poprzednim dopisku :)
  • młody Werter · 16.12:39 · To uszaki tylko trochę podsuszone, trzeba namoczyć i nabiorą ładniejszych kształtów:-). Pozdrawiam:-)
  • Emil.E. · 16.15:14 · No dobrze. Chwali się takie wspólne zbieranie. A co z gotowaniem. Wspólne? Czekam i ocenie.🍴🍲
  • grzybiaraW · 16.17:00 · kąpielisko w bliskim otoczeniu spaceru- czyżbym z morsami do czynienie miała? Leśna wyprawa nasuwa mi się na myśli- taka ekstremalna, a po niej opłukanie w pobliskim kąpielisku- na taki dobór miejsca na grudniowy spacer nigdy bym nie wpadła. Zbiory- już nie jesienne, a zimowe- przeurocze- powodzenia z nizin:)
  • mi_1 · 16.21:16 · O! Na moim terenie szperaliście! Jakiś czas temu tylko tam chodziłem, praktycznie przez cały rok na okrągło. Gdybyście poszli jeszcze dalej za kąpielisko, to znaleźlibyście prawdziwe lasy, a nie tylko uszakowe krzewy. Ale nawet koło kąpieliska są bardzo interesujące miejsca, które o każdej porze roku czarują swym urokiem. Poszukam w archiwach i wrzucę parę fotek z Maciejowa. Pozdrowienia!
  • dzidek · 17.14:28 · Mirku tak myślałem że to Twoje tereny bo blisko tego szpitala którego nie wybudowano. Niestety obecnie trwają tam też jakieś punktowe wycinki. Piszesz że za kompieliskiem jest fajny las. Może kiedyś wybiorę się tam na zwiad ☺. Pozdrowienia.
  • bazylia · 17.19:16 · Super są takie wspólne wypady do lasu...Pozdrawiam:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. częstochowski

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

piątek 15. grudnia
Emil.E. 2017.12.15 20:08 ★

mm — ok. 0 na godzine
Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Smutno. To może taki znajomy świr, poprawi humor.

 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 15.20:13 · Witamy Cię :) a czemu smutno ? Kawa dziś była wyśmienita, do tego poznałem kolejne osoby naszego świrkowego klubu :)
  • Emil.E. · 15.20:47 · A bo świrek był niefotogeniczny i się nie ukazał. :-(
  • arturo · 15.21:07 · Najważniejsze ,że my tu wszyscy jesteśmy :)
  • Andre · 16.00:34 · Czyż y nasz Emil miał doła??? Nie przejmuj się Emilu,nie tylko Ty jeden😁 Jutro będzie nowy dziwń,a to jużjeden mniej do nowego sezonu. Pozdrawiam Cię gorąco.A.
  • dzidek · 16.10:37 · Co cię trapi? Przecież wczoraj był taki fajny dzień. Dla mnie jesteś królem spontanu. Dzięki kilku smsom zorganizowałeś bardzo fajne spotkanie. Dzięki 🙂
  • S.Marysia · 17.08:32 · Arturo- to my się wczoraj poznaliśmy? Grzyboświrki tak mają, że jak widzą bratnią duszę - to przecież żaden "obcy". Dzięki Emilowi za super spontan, że poczekaliście więcej niż chwilkę i udało mi się dotrzeć.
  • bazylia · 17.19:23 · Bardzo żałuję,że nie mogłam do Was dołączyć...Emil wie dlaczego.Myslę,że moja nieobecność jest usprawiedliwiona i na kolejnym spontanicznym spotkaniu będę.Pozdrawiam serdecznie i buziaki dla Was:)))
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Mysłowice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

środa 13. grudnia
Ireczek 2017.12.13 22:31

mm — ok. 50 na godzine
Bez żartów - uszaki i zimówki pełną parą. Odnośnie uszaków to nie tylko bez, ale i "akacje" (robinia lub grochodrzew).

 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 14.14:19 · Zawsze możesz dołączyć fotkę, fajnie będzie zobaczyć grzybki:)pozdrawiam
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Gliwice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

środa 13. grudnia
bazylia 2017.12.13 17:22 ★

mm — ok. 0 na godzine
Kolejna zima,a śniegu ni ma... ... szerzej o tym grzybobraniu ...

szkoda bo jak wyjeżdżałam to było pięknie,biało,magicznie.Cóż może jeszcze przed świętami spadnie trochę tej wody w proszku jak pisał duet Sz&T;-)Podsumowanie sezonu będzie trochę inne,bo wiadomo,że grzyby rosły na potęgę i kto chodził do lasu miał pełne kosze:-D Zresztą dla mnie każdy sezon grzybowy jest super.Od kwietnia do grudnia chodzę po cudownych lasach,obserwuję przyrodę a grzyby są wspaniałym dodatkiem do pełni szczęścia jakie przeżywam na łonie natury.Z tego roku oprócz nowych miejscówek a szczególnie jednej gdzie prawdziwki i czerwone kozaki rosły nawet w okresie suszy najmilej wspominam dwa spotkania "Grzyboświrków" na Dzierżnie i w Chudobie.Poznałam Was osobiście moi kochani i bardzo się z tego cieszę:-D Jesteście wspaniali,tacy normalni,fajni ludzie w tych zakręconych,smutnych czasach.Mam nadzieję,że w przyszłym roku spotkamy się ponownie w jeszcze większym gronie:)Pozdrawiam wszystkich odwiedzających to forum życząc zdrowych,spokojnych,radosnych Świąt spędzonych wśród najbliższych przy wigilijnym stole pełnym smacznych potraw nie tylko grzybowych.Trzymajcie się ciepło i byle do wiosny...;-)
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 13.18:12 · Hej 😊 długo Cię nie było:) powiadasz już robisz podsumowanie? Ale składając życzenia mam nadzieję, że czasem tu zajrzysz? Wcześniej niż wiosną 😃również i Tobie Wesołych Świąt życzymy☺🎄no i czasem proszę zajrzeć i coś tam naklikać ☺
  • Andre · 13.20:36 · Witaj Danusiu. To był wspaniały sezon. Poznaliśmy się w realu,żałuję tylko że nie udało mi się być na drugim zlocie,ale mam nadzieję,że będziemy się widzieć jeszcze nie raz. Dziękuję za życzenia Świąteczne.😃 Odwzajemniam je i życzę Tobie i Twojej rodzinie wszystkiego co najlepsze. Pozdrawiam Ciepło.A.
  • młody Werter · 13.21:23 · Dziękuję za życzenia:-D, dla Ciebie i rodziny życzę niezapomnianych Świąt (jak ten sezon:-D też niezapomniany), ciepłych, radosnych spędzonych w atmosferze serdeczności i smacznej zupki z tegorocznych prawdziwków:-D
  • dzidek · 14.12:28 · Fajnie, że znowu nadajesz. Be Ciebie ten portal byłby biedniejszy. Cieszę się, że się poznaliśmy i miałem przyjemność z Tobą zbierać piękne grzyby w pięknym lesie. Życzę ci wspaniałych Świąt z prezentami wielkimi jak ta bombka i szybkiego rozpoczęcia sezonu w 2018 r !
  • Emil.E. · 14.17:38 · Witaj Bazylioooo!!! Spieszę z życzeniami najlepszymi dla Ciebie i Twojej Rodziny. Żeby zdrowie było i zupa się nie przypalała. Komarek się nie psuł i droga szeroka była. Koszyk pod ręką i grzyby w dostatku. Humor dopisywał i Mąż nie grymasił. Piegów przybyło i mleko nie wykipiało. I żeby tu na tej stronie Ciebie nie brakowało. Spokojności i radości. I jak najmniej "upierdliwych" gości. Tego i czego sobie zapragniesz życzy Ci, E.
  • tazok · 14.23:59 · Bazylio ! Chodzić po lesie , zbierac grzyby w sezonie to jedno , zajęcie dostepne dla każdego . Można też ja Ty poczuć las zmysłami , całą sobą , wiatr - każdym włoskiem na ręce , każdą kroplę rosy , słyszeć każdy dźwięk spadającego listka , i widzieć każdy promyk słońca . Czuć każdy nowy zapach , upaprać się na podmokłej łące i znaleźć igłe w stogu siana ( nozyk ) to dopiero jest frajda . Dziękujemy ,że mieliśmy zaszczyt Cię poznać , czytac Twoje opisy , oglądać Twoje zdjęcia i po prostu być z Tobą w podgliwickich lasach. Cała przyjemnośc po naszej stronie . A wode w proszku postaramy sie uprosić na Świeta . Pozdrawiamy S&T
  • grzybiaraW · 16.17:07 · ciężko z tak pełnymi koszami w realu się rozstać- dobrze, że masz fotki- miło powspominać- również tego co najlepsze na najbliższe Święta Tobie oraz bliskim życzę- serdecznie pozdrawiam:)
  • S.Marysia · 17.08:41 · Danusiu, Twoje opisy i relacje wywołują bardzo pozytywne emocje. Z życzeniami najlepszymi na nadchodzące Święta i tuż za nimi , jeszcze w powijakach - Nowy Rok, w którym to napewno nie raz spotkamy się ;))
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Mysłowice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

środa 13. grudnia
Jacek 57 2017.12.13 15:24 ★

mm — ok. 0 na godzine
Dwie godziny spaceru po lesie i krzakach bzu czarnego, zero uszaków zero zimówek jedyne co znalazłem to "coś" na zdjęciu.

 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • młody Werter · 13.17:12 · Może Ireczek oberwał wszystkie uszaki:-) Pozdrawiam!
  • arturo · 13.18:14 · Tak mogło być:) ale i taki grzybek ze zdjęcia cieszy o tej porze roku😊
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Mysłowice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

niedziela 10. grudnia
Ireczek 2017.12.10 19:52

mm — ok. 50 na godzine
Kolejny raz za rogiem domu i sterta zimówek. Hop do słoików. Nawet nie były zmarznięte !

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +dodaj doniesienie z grzybobrania

pow. Gliwice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

niedziela 10. grudnia
arturo 2017.12.10 15:17 ★

mm — ok. 0 na godzine
Witam wszystkich😊 miało być poszukiwanie bzu i szukanie zimowych grzybków, ale wybór padł na Rezerwat Przyrody☺ ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Wybrałem się do pobliskiego rezerwatu przyrody "Las Dąbrowa" ☺w końcu mieszkam od tego miejsca z 2 km:)Człowiek im starszy tym poglądy o przyrodzie inne:) albo to może przez to ,że zauważamy że nie zawsze dobrze się dzieje ,jeśli chodzi o nasze lasy...wchodząc do lasu pierwszą rzeczą da się zauważyć dzikość i to, że nasze rządy nie macały chociaż tam rąk:) fakt zdarza się zobaczyć jakieś drzewo potraktowane piłą,ale nie po to żeby ściąć ,ale gdzieś przewróciło się na ścieżkę to jest przecięte, ale druga część leży po drugiej stronie ścieżki i sobie gnije:)wiadomo ,że o tej porze roku wygląda to inaczej ,a inaczej będzie jak wszystko się zazieleni, ale jedno mogę powiedzieć, to miejsce ma swój urok:) no i co mnie zdziwiło najbardziej, to ilość osób tam spacerujących, od razu przyszło na myśl to ,ile ludzi zaczyna doceniać dzikość przyrody, a to cieszy☺ jak i to ,że nie było tam ani jednej puszki,butelki,worka,czy innych dziwnych rzeczy:) dziś pozdrawiam wszystkich z taką nutą refleksji ☺
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 10.15:19 · Sorki,nie zauważyłem , że dwa takie zdjęcia dodałem,na przyszłość obiecuję poprawę :)
  • arturo · 10.15:31 · Gapa ze mnie:)Nie ma takich samych zdjęć:)zmyliło mnie to ,że na dwóch fotkach jest leżące drzewo😊
  • grzybiaraW · 10.15:31 · należy Ci się nagana z wpisaniem do akt- Tak blisko tak pięknego i "dzikiego" terenu, a Ciebie tam nie ma - mam nadzieję, że sobie nie nagrabiłam- odnośnie doceniania dzikich zakątków i terenów leśnych przez ludzi z miast- to się zgadzam, że coraz więcej osób wybiera się na odreagowanie od zaludnionych miast nie na spacer po galeriach, lecz po lasach właśnie. Też mogę dopisać, że i ja widzę w lasach poprawę- są miejsca, gdzie moje torby na śmieci za bardzo się nie przydają- i to coraz bardziej cieszy- serdecznie pozdrawiam:)
  • arturo · 10.15:36 · No teraz będę musiał odwiedzać to miejsce częściej😊
  • Fijajum · 10.15:44 · Dobrze, że są takie miejsca doceniane przez ludzi :) Dobrze, że się o nie dba, a nie tylko z nich czerpie.
  • dzidek · 10.17:45 · Czasem tak bywa. Ja do swojego lasu na osiedlu, w którym regularnie zbieram grzyby od kilku lat, trafiłem po 15 latach mieszkania na tym osiedlu. Ileż to jeszcze przed nami do odkrycia ?
  • Emil.E. · 10.18:10 · Ja dla odmiany, do lasu który mam za drogą nie chodzę. Taki syf.
  • młody Werter · 10.19:48 · Arturo masz piękne zaplecze grzybowe wokół same lasy prawdziwkowe:-D
  • bazylia · 13.18:40 · Arturo, poznaję te miejsca z Twoich zdjęć:)Jesteśmy tam bardzo często na spacerach z psem bo mieszkamy bardzo blisko.Następnym razem poszukaj wiekowych dębów pomników przyrody są imponujące a sam rezerwat przyrody to czysty,dziki kawał lasu z niesamowitą roślinnością piękny o każdej porze roku.Pozdrawiam:)
  • arturo · 13.19:03 · Z pewnością poszukam tych dębów☺ ten rezerwat ,choć jeszcze nie poznany przeze mnie w całości, to już wrócił wielkie wrażenie:) tak jak napisałaś, kawał dzikiego lasu😊 jeśli tam bywasz to może i kiedyś się tam dostrzeżemy😊tam musi być pięknie jak jest zielono prawda?
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Gliwice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

sobota 9. grudnia
dzidek 2017.12.9 18:13 ★

mm — ok. 0 na godzine
Piszę po raz drugi tą relację bo wcześniejsza jakimś cudem przepadła. Gdybym zbierał płomienie to nie było by raportu zerowego. Ale nie zbieram bo słabo je znam i łatwo pomylić ją z trującą maślanką. ... szerzej o tym grzybobraniu ...

W lesie dzisiaj jakby wiosennie bo ostatnie śniegi stopniały. Oprócz wspomnianych płomiennic i maślanki spotkałem piestrzycę, tęgoskury, zieleniatkę i jakieś inne blaszkowate których nie znam. Rozglądałem się za uszakami i boczniakami ale bez efektu. Może w innych miejscach będę miał więcej szczęścia. Pozdrawiam i do usłyszenia 🙂.
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • dzidek · 9.18:17 · Cholerne srajfony _ miało być płomiennice 😬
  • Emil.E. · 9.18:37 · Czyli obyło się bez efektów ubocznych i nic na boczku.Pozostaje 🍔 z boczkiem.😋
  • młody Werter · 9.18:38 · W sumie to wyglądają jak małe ogniki:-) na tle lasu. Jest dużo podobnych grzybów do zimówki także też bym uważał: hełmówka, łuszczak ten akurat nie byłby zły, łysak plamistoblaszkowy. Jak znajdę zimówkę to napewno napiszę. Tak w ogóle to chyba rośnie przed moim domem, ale ciągle ją rozjeżdżam autem i ciężko stwierdzić bo nigdy nie wyrośnie na tyle duża. Pozdrawiam!
  • grzybiaraW · 9.19:33 · w tle śnieg, a grzybki- jakie one by nie były- nie odpuszczają - wspaniałe widoki- pozdrawiam:)
  • arturo · 9.19:55 · Ty jednak się bardziej znasz na tych zimowych i ozdobnych grzybkach niż ja :) Widzę spacer udany :) pozdrawiam :)
  • Fijajum · 9.20:01 · Z tymi srajfonami to dałeś czadu:):):) Piękna i znów kolorowa relacja. Dla mnie to jesteś takim grzyboznawcą, że nie wierzę w Twoją pomyłkę, ale masz rację, lepiej nie ryzykować.
  • lawendowa · 9.20:02 · Widzę że spacer udany .Ja ostatnio mało wchodziłam w las, tylko chodziłam dróżkami ...ale jutro nadrobię .Z zazdrością patrzę na te Twoje zdjęcia kolorowych grzybków.Tak sobie myślę sprzątając dzisiaj że to dobry termin na te Święta , bo dziś sobota i jakby był to wrzesień lub pażdziernik to bym była w lesie a potem" robota"z grzybami itd.... więc grudzień to dobry termin a potem to już z górki..... styczeń , luty i już wiosnę można wypatrywać.Pozdrawiam .
  • tazok · 9.20:21 · Zainteresuj sie tymi jagódkami . Pewnie nalewka będzie z nich przednia :)
  • dzidek · 9.20:30 · E jaki tam ze mnie znawca. Werter nam tu nieźle błysnął. Arturo tego trzęsaka poznałem rok temu pytając na tym portalu dokładnie jak Ty. Maćku to owoce kaliny - myślisz, że by się dało na coś fajnego przetworzyć ?
  • Andre · 9.21:59 · SRAJFONEM się nie Przejmuj😃 I tak wszyscy wiedzą o co chodziło.😉 Wyprawa super.POZDRAWIAM.A
  • tazok · 9.23:49 · http://alkohole-domowe.com/nalewka/przepisy-na-nalewki-domowe/nalewka-na-owocach-kaliny-kalinowka.html
  • lawendowa · 9.23:58 · Kalinę widziałam w Żarkach i w Cynkowie jak by Ci Dzidku było mało owoców .No chyba że ją już coś zjadło
  • dzidek · 10.11:15 · Nie mam sprzętu do produkcji nalewek także zostawię kalinę ptaszkom. A co do tematu owoców leśnych to we wrześniu mam co roku dostęp do niezliczonej ilości owoców czeremchy. Jakby ktoś potrzebował to zapraszam.
  • bazylia · 13.19:29 · Do zrobienia nalewki nie potrzeba jakiegoś sprzętu...wystarczy duży słój,owoce,cukier i oczywiście spirytus .Potem lejek,gaza i butelki:)Bardzo lubię robić nalewki ale w tym sezonie z braku czasu nie zrobiłam ani jednej.Też chciałabym znaleźć boczniaki, mam nawet jedno topolowe miejsce...Pozdrawiam:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. gliwicki

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

sobota 9. grudnia
arturo 2017.12.9 15:28 ★

mm — ok. 0 na godzine
Witam wszystkich:) I ja dziś wybrałem się pochodzić po lesie:)za późno przeczytałem o tym doniesieniu Młodego Wertera o bzie i uszkach😊 ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Wybrałem się pochodzić i coś poszukać, tyle że na zimowych grzybach to raczej się nie znam, może ktoś kiedyś się wybierze pokazać te grzybki😃pierwsze zdjęcie to kolaż tych samych miejsc lecz już bez białego😃a kolejne to różne grzybki ,ale nie znam niestety ani nazw ani czy są to jakieś okazy ha ha:) także jeśli ktoś coś tam rozpozna to każda rada będzie cenna☺za późno przeczytałem właśnie o tym doniesieniu Młodego Wertera bo bym chociaż bzu poszukał:) ja mapki niestety nie pokolorowałem ,ale cieszę się ze spaceru i pierwszych "zimowych" poszukiwań :)pozdrawiam Was wszystkich😊
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • Fijajum · 9.17:26 · Kolaż biały bardziej mi się podobał, zima ma swój urok :) Mapy nie pokolorowałeś, ale stronę raportów i owszem :)
  • dzidek · 9.19:06 · Prawy górny róg to trzęsak pomarańcowożółty - taka ozdoba szaroburych zimowych lasów.
  • grzybiaraW · 9.19:28 · najważniejszy, poza oczywiście grzybimi fotkami- jest jesienny spacer- niestety coś u mnie się dzieje, że nie mogę powiększyć Twojej fotki- powodzenie w zimowym zbieraniu i grzybów poznawaniu:)
  • arturo · 9.19:53 · jeden grzybek rozpoznany :) dziękuję:) zdjęcie będzie można powiększyć po moderacji ręcznej mojej miejscówki :) coś system jej nie widzi :)pozdrawiam :)
  • tazok · 9.20:28 · Czasami lepiej , nie wpadać w oko "systemowi" :)
  • młody Werter · 10.08:27 · Raport trafił we właściwe miejsce i można lepiej obejrzeć zdjęcia, a teraz widok każdego grzyba cieszy podwójnie. A wracając do uszaków to znalazłem miejsce w lasku, gdzie krzaki bzu ciągnęły się przez 300 metrów więc było ich sporo teraz przynajmniej potrafię je rozpoznać bez liści. Na takiej ilości bzu musiały znaleźć się jakieś uszaki.Pozdrawiam!
  • arturo · 10.10:08 · Może dziś wyskoczę poszukać :)
  • dzidek · 10.11:12 · Widać już trochę lepiej ale i tak za słabo, żeby coś powiedzieć o większości zdjęć. Na drugim z lewej, w środkowym rzędzie to prawdopodobnie murszak rdzawy.
  • grzybiaraW · 10.15:19 · to się oko moje uraczyło, jak zdjęcie powiększone- pięknie, grzybowo, kolorowo i jesiennie- o czymś zapomniałam?- a już wiem - serdecznie Cię pozdrawiam:)
  • arturo · 10.15:45 · Dziękuję za pozdrowionka:) jak i za identyfikację grzybków😊
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. Sosnowiec

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

sobota 9. grudnia
młody Werter 2017.12.9 15:07 ★

mm — ok. 70 na godzine
Pierwszy raz w życiu wyprawiłem się w grudniu na grzyby:-) i pierwszy raz w życiu znalazłem uszaki bzowe:-D. Nigdy nie szukałem tego grzyba i nie wiedziałem gdzie rośnie. Teraz jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie, że trzeba znaleźć bez i uszak będzie tam czekał:-D. Trochę przesadzam oczywiście, przez godzinę nie znalazłem nic bo nie znalazłem bzu, a jak już trafiłem pierwszy krzak, to od razu z uszakiem. Potem nazbierałem w niewielkich krzakach około 150 sztuk, a może nawet 250 w ciągu około godziny. ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Uszaki były i młode i stare, dużo wysuszonych, ale tych nie brałem, małe, duże, pojedyncze i w kępach. Słońce nawet przeświecało przez chmury i wydawało mi się ,że jest jakieś 10 stopni ciepła, ale jak sprawdziłem na termometrze było +1. Nie wiedziałem, że tak fajnie może się szukać grzybów w zimę. Teraz tylko muszę znaleźć jakiś fajny przepis na uszaczki:-D. Następne na celowniku mam zimówki, dzisiaj chyba kilka znalazłem, ale były tak małe, że ciężko było rozpoznać. Na pierwszy raz muszę zebrać jakiegoś pewniaka. Pozdrawiam wszystkich i do usłyszenia:-D
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 9.15:34 · Ja dziś tak jak Ty pierwszy raz pojechałem bardziej poszukać grzybów niż tylko spacerować:)tak jak napisałem za późno przeczytałem Twoje doniesienie ,bo wróciłbym jeszcze chociaż tego bzu poszukać:) ja niestety nie mam wiedzy o zimowych grzybach dlatego mimo wszystko ja musiałem dzień zaliczyć jako spacerowy😊 ale gratuluję tych Uszaków:)kiedyś może i ja znajdę takie :)pozdrawiam:)
  • arturo · 9.16:20 · W grudniu parę razy zdarzyło mi się jechać na grzyby ,ale to te tradycyjne:) nie wiem teraz czy 2008 czy 2009rok był rekordowy jeśli chodzi o ilość i datę,wtedy w sezonie nie było nic, była susza, a jak nagle zacząłem zbierać dokładnie od 11 listopada, to ostatni raz byłem 16grudnia w dniu kiedy pierwszy raz spadł śnieg,wtedy zakończyłem sezon bo grzyby były realnie zamrożone:)To był mój życiowy rekord:) bo nigdy nie zbierałem zimowych typowych grzybów bo nie miał mnie kto "NAUMIEĆ" 😃
  • młody Werter · 9.16:37 · Hej Arturo:-), ja też nigdy nie zbierałem zimowych, a teraz to właściwie sam się uczę na filmikach z internetu:-D. Generalnie bez to raczej rośnie w parkach, na obrzeżach pól i na jakiś terenach po zabudowie, które zaczynają porastać chaszcze, w lesie to raczej tylko na skrajach można znaleźć.Pozdrawiam!
  • Fijajum · 9.17:22 · Ja też zbieram tylko pewniaki, ale uszaki bym zerwała, bo chyba nie można ich z innymi pomylić. Są piękne, niestety na moich ścieżkach ani w okolicy nie rośnie żaden czarny bez. Wiosną muszę wykopać kawałek tego krzewu od znajomej i za parę lat spróbuję jak smakuje :)
  • dzidek · 9.18:00 · A ja wiem gdzie rośnie czarny bez ale uszaków na nim nigdy nie doświadczyłem. Także gratuluję zbioru.
  • Emil.E. · 9.18:26 · W ubiegłym roku grzyby zbierałem 30 grudnia. Mam na to dowód. Więc skoro ja stary mogłem, to Ty Młody tym bardziej.🌵
  • grzybiaraW · 9.19:25 · tak Ci ciepło w lesie się zrobiło z grzybowych emocji- tyle uszaków znaleźć- szczere gratulacje- ja u siebie miejscówkę sprawdziłam, ale pustkami świeciła- serdeczności:)
  • tazok · 9.20:17 · Idę szukać uszaków. Zmobilizowałeś mnie , bo w życiu nie znalazłem.
  • młody Werter · 9.20:52 · Część uszaków zjedzona z kurczakiem i chińską mieszanką warzywną, sam uszak taki łykowaty ,ale jako całość danie nawet dobre:-D
  • Andre · 9.20:55 · Gratuluję USZAKÓW😃 Pyszne grzybki,do chińszczyzny,sałatek...😉 Te zasuszone,też można zbierać,bo i tak trzeba resztę wysuszyć😃 Pozdrawiam Cię gorąco.A
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. gliwicki

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

piątek 8. grudnia
Tadeusz Żogała 2017.12.10 18:47

mm — ok. 4 na godzine
ogród

+dopisz komentarz (dla zalogowanych) +dodaj doniesienie z grzybobrania

pow. Mysłowice

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

piątek 8. grudnia
Ireczek 2017.12.8 14:18

mm — ok. 30 na godzine
Wyjście za róg domu i zbiór uszaków bzowych do chińszczyzny. 10 min ok. 0,5 kg.

pow. będziński

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

czwartek 7. grudnia
lawendowa 2017.12.8 21:09 ★

mm — ok. 0 na godzine
Śnieg..... i po śniegu.Dla mnie to już może być po zimie tyle mi tego białego wystarczy . ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Na zdjęciu moje gąski ziemiste które rosną na podwórku co roku w dużych ilościach no i rzodkiewki które nie boją się zimy i sobie rosną.A ja zasypiam i się od czasu do czasu budzę jak czytam fajne wpisy na portalu.Pozdrawiam wszystkich buszujących w lasach.
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 9.10:15 · Teraz u Ciebie bardziej kolorowo na podwórku:) mówisz budzisz się i zasypiasz? Tylko żebyś nam nie zapadła w sen zimowy😃 też czekamy na Twoje doniesienia:)pozdrawiam:)
  • dzidek · 9.12:47 · Każdy kolor w tym szaro- burym świecie miłe widziany nawet jeżeli to kolor rzodkiewki 🙂. Pozdrawiam,
  • Emil.E. · 9.15:03 · Nadszedł czas aby iść spać z wielbłądem na skałce. Wielbłądy lubią rzodkiewki, a rzodkiewki Wielbłądy.🌴🐫
  • grzybiaraW · 9.19:15 · cztery pory roku na fotkach u Ciebie- od wczesno-wiosennej rzodkiewki, -przez gąski po zimowy śnieżek- gratuluję tej różnorodności- serdeczności:)
  • tazok · 9.20:04 · Wszędzie kolorki , nawet pod ziemią :) . A jeżowce posnęły , tłuste i zadowolone . Jakieś 10-12 dni temu poszły lulu. Teraz byle do wiosny :)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. cieszyński

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

czwartek 7. grudnia
tazok 2017.12.7 20:01 ★

mm — ok. 0 na godzine
Póki co. :) Borowików zero. Podgrzybków zero . Innych : zero . Co nie znaczy ,że nie warto wyjść na spacer do lasu. ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Zima . Szara , bura , nijaka , chmurna , nieprzyjemna , w mieście . Biała , cicha , tajemnicza w lesie . To tylko kilka z określeń jakie wyłapałem na naszym ulubionym portalu w ciągu ostatnich kilku dni. Dla wielu z Was chyba najbardziej dołująca pora roku. Tym czasem nawet nie trzeba wybierać się w głębokie lasy , wystarczy porozglądać się po bezlistnych drzewach żeby nacieszyć oko wszystkimi kolorami . Ptasimi kolorami . Teraz , jak rzadko kiedy można obserwować fruwających mieszkańców lasu . Do niektórych szczęśliwców nawet przylatują w gości - zwabieni smakołykami w karmnikach . Na zdjęciach : kopciuszek na ośnieżonej gałęzi , nawet zwykłe wróble też wyglądaja uroczo . A co powiecie o jemiołuszce w pieknej , łososiowej kreacji ? , to przecież arystokracja wśród zimowych ptaków , a na deser , w prawym dole mój nowy kumpel - rudy krzyżodziób , którego w końcu udało mi się „upolować” choć to nie lada wyzwanie . Zachęcam , patrzcie teraz w niebo , zamiast pod nogi – bo prawdziwki już nie rosną . Nie , no pod nogi też patrzcie bo fiknąć kozła – to zimą jakby łatwiej. Pozdrowienia dla Was wszystkich ze Sznuplandii przesyłają Tazok & Sznupok
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • dzidek · 7.20:54 · Na Twoich fotografiach to nawet wróble ładne ☺
  • młody Werter · 7.21:17 · Małe leśne latające skarby, kolory zagościły w czarno białej scenerii:-)
  • arturo · 7.21:22 · I zrobiło się ładnie kolorowo :) ale to jeszcze trzeba mieć refleks fotkę zrobić ładną :) Tobie się to udało :)
  • Fijajum · 7.22:16 · Jak to dobrze, że nie tylko ja mam fioła na punkcie ptaszków :) Wróbel to czy mazurek oto jest pytanie :) Na pewno jest to Passer :) Zdjęcia mistrzowskie !
  • PECOK · 7.22:20 · TAZOK MA OKO DO FOTOGRAFII. WIDZI WSZYSTKO KOLORY KADRY ITP ITD USTRZELI NAWET ZWIERZA UKŁONY DLA TAZOKA
  • mi_1 · 8.13:46 · Piękne ustrzeliłeś te ptaszki, od razu się zrobiło milej i cieplej. Pozdrowienia z industrialnej części Śląska.
  • Emil.E. · 8.17:36 · A jak się moja kotka oblizuje na ich widok😻
  • lawendowa · 8.19:48 · Maćku piękne te ptaszki a gdzie Twoje jeże a chyba że , je utuliłeś do snu zimowego ? A może tuptają w kuchni całe noce .Zdjęcia jak zawsze albumowe.Pozdrawiam Ciebie i Marzenkę.
  • Andre · 9.08:25 · Witaj Maćku. Widzę,że nowy sprzęt się sprawdza. Piękne fotki. Pozdrawiamy Was gorąco.B&A
  • grzybiaraW · 9.18:57 · każesz nam do góry patrzeć, a nie pod nogi- choćbym i z głową w chmurach chodziła, to i tak nie wypatrzę tak cudnych widoków- do ich wypatrzenia i to o tej porze trzeba mieć Twoje oko- to co pokazałeś jest po prostu przepiękne- czekam z utęsknieniem na następne zdjęcia- serdecznie pozdrawiam:)
  • Wojtek555 · 9.22:22 · Rzadko już tu zaglądam, ale widzę, że to był mój błąd i wiele bym stracił, nie oglądając tych zdjęć. Są przepiękne i profesjonalne. Dziękuję i gratuluję.
  • +dopisz (dla zalogowanych)