małopolskie — doniesienia od 5 do 18 grudnia 2017 20:17

— w pełnej wersji atlasu lokalizacja grzybobrania jest zwykle podana precyzyjniej niż powiat i jest linkowana do mapy Google
— opłata za pełną wersję to jedyne źródło utrzymania serwisu (nie zaśmiecam stron reklamą)
pow. proszowicki

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

niedziela 17. grudnia
Wimar 2017.12.17 23:09 ★

mm — ok. 0 na godzine
Podsumowanie wyjątkowego sezonu... ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Wspomagając pamięć zrobionymi zdjęciami, spróbuję podsumować sezon 2017. Zwykle jeździliśmy w czwórkę ze szwagrostwem do lasów w świętokrzyskim - ok.18 km - Zagórzyce lub dalej - za Busko Zdrój oraz w małopolskie - Beskid Wyspowy. Dla niektórych sezon zaczął się wcześniej ( nie trafiłem na smardze, w maju maślaki widziałem jedynie w doniesieniach Janko); ja pierwszego borowika, koźlarze pomarańczowo-żółte i grabowe znalazłem 5 czerwca.Czerwiec był dosyć suchy, sytuacje ratowała sprawdzona miejscówka na koźlarze grabowe. Potem był mój "pierwszy raz" z żółciakiem siarkowym i niezapomniane spotkanie z Wami nad jeziorem Dzierżno! Lipiec to setki małych prawdziwków i ceglastoporych w górach i koźlarzy grabowych oraz czerwone w Zagórzycach. Sierpień słaby. Ale za to wrzesień :-) Na początek stada niedużych, zdrowych prawdziwków i ceglastoporych w górach oraz sporo prawdziwków i koźlarzy czerwonych w kazimierskim. Potem niesamowity wysyp prawdziwków ( i tabuny "grzybiarzy" kopiących każdego nieznanego im grzyba - tylu aut pod lasami jeszcze nie widziałem). Od połowy września pierwsze rydze i stada kań. Październik pod znakiem podgrzybków i gąsek siwych i zielonek. Znajomi nosili wiadra opieniek z resztek lasu rosnącego w pobliżu nas - nam brakło mocy przerobowych. Sezon zakończyliśmy 5 listopada. Życzę wszystkim Wesołych Świąt i równie udanego 2018 roku. Darz Grzyb.
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • Wimar · 17.23:18 · Zapomniałem podać autora zdjęcia - jest nim Tazok. Maćku, przepraszam i pozdrawiam serdecznie Ciebie i Marzenkę. To zdjęcie cenię na równi ze zdjęciem Fijajum z rzezi zagnańskiej.
  • bazylia · 17.23:56 · Marku,wielkie dzięki za to zdjęcie, bo gdzieś mi zaginęło w eterze...już je zapisalam na pulpicie:)))To był super sezon obfity w grzyby i w spotkania fajnych ludzi z naszego portalu.Dzięki Dzidkowi i Emilowi mogłam poznać w realu grzybowych zapaleńców kochajacych lesną przyrodę ...Wesołych Świąt:)
  • dzidek · 18.07:38 · Gratuluję bogatego w grzyby i wrażenia sezonu. Dzięki Tobie poznałem smak żółciaka. Zdrowych i wesołych Świąt dla całej rodziny i niesamowitego sezonu w 2018 roku !
  • Wiktor Tarnów · 18.12:37 · Chętnie dołączym się do kolejnego spotkania w nowym 2018 roku!
  • tazok · 18.18:09 · Marku, dziękujemy za pozdrowienia i życzenia. Wam również przesyłamy serdeczności , życzenia spokojnych rodzinnych świąt , z nadzieją na spotkanie grzyboświrków w przyszłym roku . Oczywiście Wiktora-Tarnów i wszystkich chętnych nie może zabraknąć. Dosiego Roku . Trzymajcie się ciepło. S&T
  • Andre · 18.18:10 · Witaj Marku. Obudziłeś super wspomnienia z pierwszego zlotu GRZYBOŚWIRKÓW😁 Dzięki za to. Ale przede wszystkim dziękuję za życzenia Świąteczne. Przyjmijcie z Gosią życzenia od nas. Niech te piękne dni Narodzenia Pana upłyną Wam w spokoju i harmonii ciepła rodzinnego.Niech radość i miłość,towarzyszy Wam na każdym kroku i w wszystkim co robicie. A nowy rok,oby nie był gorszy od tego mijającego. Oczywiście w nowym sezonie grzybowym ,pełniutkich koszy.😃 Tego Wam życzą Basia i Andrzej🎄🎅🌨⛄ Darz Grzyb🎄Pozdrawiamy⛄⛄⛄
  • arturo · 18.20:15 · I ja życzę Zdrowych i Wesołych Świąt i Do Siego Roku:) I udanego kolejnego sezonu:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. oświęcimski

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

piątek 8. grudnia
Agorszczyk 2017.12.9 21:59 ★

mm — ok. 4 na godzine
Na ogródku jadalne i smaczne gąsówki fioletowawe (gąsówka naga). Mróz im nie zaszkodził, a śnieg pomógł. :) Oj ciągnie nas do lasu.

 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • Fijajum · 9.22:14 · Nie dziwne,że ciągnie nas do lasu jak się nawzajem kusimy :)
  • arturo · 9.23:10 · Schowane w pokrzywach ,żeby nikt ich nie wziął:) pozdrawiam
  • grzybiaraW · 10.15:12 · czy grzybki są w lasach czy już nie, to mnie tam w te rewiry ciągnie, jakby tam był wyłożony na mnie jakiś lep- widzę, że nie jestem z tym "pociągiem" do lasów odosobniona -serdecznie pozdrawiam- i daj się ciągać dalej:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. bocheński

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

piątek 8. grudnia
Andre 2017.12.8 18:16 ★

mm — ok. 60 na godzine
Jeszcze coś tam w mchu i liściach piszczy..."się znaczy"rośnie☺☺☺... ... szerzej o tym grzybobraniu ...

Pieprznik trąbkowy,bo onim mowa. Kompletnie zaskoczony i nie przygotowany na taki obrót sprawy,bez żadnej jednorazówki,wybrałem się przecież tylko na spacer...ale od czego czapka😉☺ Młody las jodłowo bukowy,z dość dużą różnorodnością terenu.Właśnie w tych zagłębieniach terenu, rosły sobie piękne pieprzniki trąbkowe,szkoda że miałem tylko godzinę czasu.Widocznie,przez gęstość lasu i różnorodność terenu mróz do nich nie dotarł. Jutro wyjazd do Bielska Białej,ale w niedzielę jeśli pogoda pozwoli napewno odwiedzę to miejsce☺ Pozdrawiam.A.
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • arturo · 8.19:20 · O proszę:)Jakie miłe zaskoczenie☺ ale tak znienacka chyba jest najlepiej i najprzyjemniej 😊pozdrawiam i obyś powtórzył zbiór:)
  • Fijajum · 8.20:05 · Skoro tak to i ja ruszę jutro na tego grzybka, miałam już niczego w tym roku nie zrywać, ale z przyjemnością nie dotrzymam słowa :)
  • młody Werter · 8.20:09 · Grzybki wyglądają smakowicie , muszę ich kiedyś spróbować:-). Pokolorowaliście mapkę na ładne kolorki!
  • lawendowa · 8.20:34 · Jak z Basią to na dziki, jak sam to na grzyby.Pozdrowienia dla Basi.....i dla Ciebie.
  • Emil.E. · 9.14:50 · Jak można było iść do "szkoły nie przygotowany i być zaskczonym że Pani wyrywa do tablicy. Pała jak nic i uwga do dzienniczka.😠📝
  • grzybiaraW · 9.19:12 · gdzie nie gdzie śniegu nasypało, a Ty spokojnie i to w czapkę zbierasz o tej porze leśną Arystokrację- gratuluję szczerze_)
  • tazok · 9.20:26 · Życzymy smacznej jajecznicy :)
  • dzidek · 11.17:33 · Zastanawiam się czy one u mnie nie rosną czy też rosną ale nie zwracam na nie uwagi ? No i ciekawi mnie też jak smakują - jak normalne kurki ?
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. bocheński

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

czwartek 7. grudnia
Poker 2017.12.8 7:24

mm — ok. 200 na godzine
Są boczniaki! I to specjalnie mróz im nie zaszkodził. Te mniejsze, które widzicie to niektóre mają łebki jak siarka na zapałce. Są też uszaki bzowe, ale małe i nie zbierałem

 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • mi_1 · 8.13:41 · Od razu się zrobiło kolorowo na mapie. Ale to są grzyby wieloowocnikowe, więc nie wpadajmy w panikę. Mimo to gratuluję, bo okazy piękne!
  • arturo · 8.19:25 · To tak sobie przy ziemi też rosną?:)muszę pogłębić swoją wiedzę o te nowe nie zbierane jeszcze przeze mnie grzyby😊boczniaki jedynie zbierałem z półki w sklepie:)
  • młody Werter · 8.20:06 · Widać, że miały tam niezłą pożywkę z butwiejące drewna w ziemi, szkoda że jeszcze takie małe, ale za to pewnie mięciutkie i smaczne:-). Pozdrawiam!
  • lawendowa · 8.20:43 · To teraz będziesz miał pokera.Ciekawe kto wygra zima czy Ty żeby zebrać te boczniaki bo muszą jeszcze trochę podrosnąć te łebki od szpilki.Powodzenia i pozdrawiam.
  • grzybiaraW · 9.19:07 · moja rada- zrób nad nimi jakiś parawan- od śniegu się uratuję i od razu w górę wystartuję, a i miejscówka z daleka będzie dobrze widoczna- powodzenia:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)

pow. limanowski

po zalogowaniu jest tu miejscowość/lokalizacja tak jak podana w doniesieniu linkowana do mapy google

inne doniesienia w pobliżu tego

czwartek 7. grudnia
Paweł-Tarnów 2017.12.7 21:53 ★

mm — ok. 0 na godzine
Nie było grzybów, ale to widać na zdjęciach... ... szerzej o tym grzybobraniu ...

W sobotę się nie udało, ale dzisiaj zrobiło się "okienko" pogodowe, ze słońcem i dodatnią temperaturą. Wczoraj jak pakowałem plecak zauważyłem, że nie mam ekotorby, ale po co mi ekotorba, w sumie niewiele waży, to wezmę, może będą boczniaki :-). Podejrzałem podglądy z okolicznych kamerek przed wyjazdem, więc spodziewałem się śniegu, ale nie tyle!!! Łopata jaka by nie była, to za mało, żeby dokopać się do ściółki, zostaje tylko pług ;-)). Za to pierwszy raz od wielu miesięcy, usłyszałem ciszę, brak jakichkolwiek dźwięków, kompletna cisza, dla kogoś kto całe życie mieszka w mieście, to dziwne uczucie, potem jak słońce wyszło wyżej, odezwały się ptaki, śnieg spadał z gałęzi i nieustanny chrupot śniegu pod nogami, 20-30cm i nikt przede mną po nim nie przeszedł. Nawet jak schodziłem w dół, to musiałem robić przerwy na złapanie oddechu i rozmasowanie skurczy. Za to po raz pierwszy w życiu widziałem tropy wilków, co najmniej dwóch, długi czas szedłem po ich śladach. Następny wyjazd na niziny, w poszukiwaniu mrożonych modeli grzybowych do zdjęć, jak Janko jeszcze zbiera, to ja może też coś sfocę ;-))
 • +dodaj doniesienie z grzybobrania
  • Fijajum · 7.22:22 · Cudownie tam! Tak sobie chodzić po dziewiczym, niezadeptanym śniegu wspaniałe uczucie, niezupełnie dziewiczym, bo przecież wilki tam były, a to dodaje jeszcze dreszczyku emocji. Pozdrawiam :)
  • tazok · 7.22:50 · W okolicach Lubomierza zaginęła parka rasy chichuachua . Waga 900gr wzrost ok 15cm , charakterystyczne jest to ,że szłapy mają wielkie jak wilcy . Za wskazanie - nagroda :)
  • arturo · 8.02:02 · Fajnie tak przecierać szlaki :) tylko ciekawe co by było , jak coś na końcu tych tropów by jednak było i patrzyło na Ciebie jak na smaczną przekąskę?🐾🐾🐾🐾🐾🦁🐆🦏🐍😊
  • Vincent · 8.14:28 · Ekotorba zamiast rakiet? Optymizmu widać Ci nie brakuje 😁 Pozdrawiam.
  • Emil.E. · 8.17:50 · Wyszedłeś z łopatą, a wróciłeś na ... ( To jest wilk 🐏 )😁
  • grzybiaraW · 9.19:01 · widoki przeurocze- mi do zimowych widoków jeszcze barrrdzo daleko- a na niziny- nic prostszego z tych śnieżnych pagórków wystarczy się dobrze rozpędzić i odpowiednie zjechać- może nawet na tej ekologii- serdeczności z krainy jesiennej:)
  • +dopisz (dla zalogowanych)