Sezon grzybobrań 2008

Mapka obok przedstawia wszystkie Wasze doniesieniami składane w ciągu roku 2008. Cztery tysiące to kolejny rekord i imponująca liczba, która pozwala na dobre przedstawienie faktycznego stanu rzeczy. W rejonie o największej ilości zgłoszeń, na Górnym Śląsku, było wyjątkowo dobre pokrycie informacjami od początku lata do późnej jesieni.

space

Na tej stronie znajdziesz mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na mapki pokazane na tej stronie.

Rok 2008 nie był zbyt udany grzybowo. Latem był tylko jeden wysyp grzybów, w ostatniej dekadzie lipca, ograniczony do terenów Podkarpacia na wschód i południe od Tarnowa. Właściwy sezon grzybowy był opóźniony - objął pierwszą i drugą dekadę października.


Gdy będziecie oglądać to zestawienie, pomyślcie, jak przejrzyście będzie prezentowany rok 2009 dzięki Waszym informacją.

przegląd sezonu tygodniami


1 stycznia - 1 czerwca wt - nd

2 czerwca - 29 czerwca pn - nd

30 czerwca - 20 lipca pn - nd

Letni wysyp był ograniczony do wschodniej części polskich Karpat. Na południu lało i lało (podczas, gdy w reszcie Polski susza) i w efekcie w drugiej połowie lipca był dość krótki, lokalny wysyp grzybów. Na mapkach niezbyt wyraźnie to widać - bo ten rejon jest ubogi w doniesienia.

21 lipca - 3 sierpnia pn - nd

4 sierpnia - 10 sierpnia pn - nd

11 sierpnia - 17 sierpnia pn - nd


We wrześniu i październiku jedynie zachodnia Wielkopolska (i być może Pomorze Zachodnie, ale tu trochę brakuje doniesień) cieszyły się grzybami od początku września do końca października. Wg doniesień szczególnie uprzywilejowane były lasy w okolicy Nowego Tomyśla. Reszta kraju i to w różnym stopniu - czasem bez rewelacji - mogła nazbierać grzybów w pierwszym lub drugim tygodniu października.

18 sierpnia - 24 sierpnia pn - nd

25 sierpnia - 31 sierpnia pn - nd

1 września - 7 września pn - nd

8 września - 14 września pn - nd

22 września - 28 września pn - nd

6 października - 12 października pn - nd

13 października - 19 października pn - nd

20 października - 26 października pn - nd

27 października - 9 listopada pn - nd

10 listopada - 31 grudnia pn - śr


... i jeszcze raz przegląd dynamiki szczytu sezonu, prezentowany w krótszych, kilkudniowych, odcinkach