Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia.

Rok 2018 był rokiem suchym, w normalnej porze prawie bezgrzybnym. Późną jesienią zakończył się bardzo dobrym wysypem niemal w całej Polsce, ale że zaczęło się to w drugiej połowie października, to większość "zwykłych" grzybiarzy wysyp ten przeoczyła. Widać to dobrze na rozkładzie doniesień. Po piku doniesień w początku września - gdy masowy zbieracz doszedł do przekonania, że rok stracony, mamy masywny (ale niższy) i stały napływ obserwacji od pierwszej ligii grzybiarskich informatorów. Doniesienia te spływają w dużej liczbie aż do początku listopada. Tak długo, jak trwał bardzo dobry, choć późny, jesienny wysyp grzybów.


podsumowanie sezonu w doniesieniach informatorów

Mamy kilka ciekawych posumowań sezonu przygotowanych przez informatorów. Świetnie pokazują one przebieg sezonu w skali lokalnej - czyli takiej z jaką każdy z nas ma do czynienia. A poniżej tradycyjne moje podsumowanie - tydzień po tygodniu, cała Polska z lotu ptaka.
• Dolny Śląsk, sezon w relacji Pawła Lenarta: maj-czerwiec, lipiec-sierpień, wrzesień-październik, listopad i całość
Wimar z różnych miejsc Polski
młody Werter, Śląsk
dzidek, Śląsk
bazylia, Śląsk
wojek, Dolny Śląsk i nie tylko
niszczu, Warszawa

Przepraszam jeśli czyjeś podsumowanie przeoczyłem.

przegląd sezonu tygodniami

Poniżej znajdują się mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na poniższe mapki.

1 stycznia - 30 kwietnia pn - pn

1 maja - 3 czerwca wt - nd

4 czerwca - 24 czerwca pn - nd


W okresie lata nie było wyraźnego sezonu letniego na całym pogórzu, na południu Polski. Lokalnie tylko, w lipcu były krótkie wysypy na Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce, możliwe do ogarnięcia przez miejscowych, znających teren.

Poza tym w ostatniej dekadzie lipca był wysyp w lubelskiem i dość dobra sytuacja w wielu rejonach wschodniej połowy Polski. Podobny podział, z poszkodowanym zachodem Polski, utrzymywał się aż do właściwego jesiennego wysypu grzybów.


25 czerwca - 1 lipca pn - nd

2 lipca - 8 lipca pn - nd

9 lipca - 15 lipca pn - nd

16 lipca - 22 lipca pn - nd

23 lipca - 29 lipca pn - nd

30 lipca - 5 sierpnia pn - nd


W sierpniu utrzymywał się podział na względnie zasobną w wodę we wschodnią Polskę i pogłębiającą się suszę w zachodniej połowie kraju. Pewnym ewenementem było łódzki, gdzie pewna grzybność, okresowo wysoka, utrzymywała się przez cały sierpień i wrzesień.

Miesiąc wrzesień jest postrzegany przez większą część społeczeństwa jako najlepszy okres na zbieranie grzybów. Tymczasem niemal w całym kraju sytuacja się z tygodnia na tydzień pogarszała (jedynie kilka dni w okolicy 10 września, we wschodniej połowie i na pomorzu środkowym były dość udane). Wybitnie wysokie temperatury i mierne opady robiły swoje. Tylko synoptyk grzyby.pl wieszczył, że trzeba poczekać do połowy października i sypnie :)


6 sierpnia - 12 sierpnia pn - nd

13 sierpnia - 19 sierpnia pn - nd

20 sierpnia - 26 sierpnia pn - nd

27 sierpnia - 2 września pn - nd

3 września - 9 września pn - nd

10 września - 16 września pn - nd

17 września - 23 września pn - nd

24 września - 30 września pn - nd

1 października - 7 października pn - nd


No i doczekaliśmy się. Porządny jesienny wysyp zaczął się, w zależności od rejonu kraju, od 10 do 20 października. Był niemal wyłącznie podgrzybkowy (podgrzybek brunatny), prawdziwki pojawiły się dopiero pod koniec wysypu i raczej skromnie. W rejonach najdotkliwiej dotkniętych suszą był zaskakująco obfity, vide lasy wschodniej Wielkoposki, Bory Dolnośląskie, czy Pomorze Zachodnie.

8 października - 14 października pn - nd

15 października - 21 października pn - nd

22 października - 28 października pn - nd

29 października - 4 listopada pn - nd

5 listopada - 11 listopada pn - nd

12 listopada - 18 listopada pn - nd


Stosunkowo ciepła, bezprzymrozkowa pogoda, pozwoliła na Niżu Polski na udane zbiory aż do listopada, do święta 100-lecia niepodległości.

W sumie udany rok, z niezwykle późnym jesiennym wysypem grzybów.


19 listopada - 25 listopada pn - nd

26 listopada - 2 grudnia pn - nd

3 grudnia - 31 grudnia pn - pn