grzyby.pl

Sezon grzybobrań 2014

analiza sezonów analiza sezonów analiza sezonów analiza sezonówanaliza sezonówSezon grzybobrań 2015Sezon grzybobrań 2013
Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. To dzięki Wam możemy bardziej obiektywnie wspomnieć jak było. Jeszcze raz dziękuję.

space

Nowym elementem jaki pojawił się w tym roku na stronach raportu jest mapa prognostyczna. Pokazuje szansę na wysyp grzybów. Czy mapa spełnia pokładane w niej oczekiwania? Na to pytanie łatwiej będzie odpowiedzieć po kolejnym sezonie, bo w tym mieliśmy ją dopiero od sierpnia. Wydaje mi się że w okresie sierpnia i września była przydatna (miejscami nawet bardzo celna).

space

Sezon 2015 r. szykuje kolejne atrakcje i w lesie i w doniesieniach grzybiarzy.

space

przegląd sezonu tygodniami


To dość częsta zjawisko na południu Polski ale w tym roku wystąpiło ze szczególną siłą. Już w czerwcu grzyby w większej ilości pojawiły się na Podkarpaciu, na wschód i południe od Krakowa, i ich festiwal trwał i trwał, z niewielkimi osłabianiami przez całe lato.


Dla Polski nizinnej najlepszym okresem okazała się druga połowa sierpnia do pierwszej dekady września. Można powiedzieć że to był jedyny szczyt sezonu w tym roku. Ominęło nielicznych (Warmia, Mazury). Szczególnie dogodziło w wielu miejscach (środkowe i wschodnie Pogórze Sudeckie, Środkowe Pomorze), dlaczego? to było świetnie widać na prognostycznej mapie potencjału grzybowego.


Czas największej liczby tradycyjnych wyjazdów w tym roku rozczarowywał. Początek września to było dogasanie wysypu z drugiej połowy sierpnia.


Ponownie sypnęło na zachodzie i środkowej części Niżu dopiero w październiku


Brak większych przymrozków sprawił, że amatorzy późnojesiennych grzybobrań działali jeszcze w listopadzie. To już było dozbieranie resztek.