Sezon grzybobrań 2006

Mapka obok przedstawia wszystkie Wasze doniesienia składane w ciągu roku 2006 - jest ich ponad dwa i pół tysiąca - absolutny rekord w historii pomiarów i liczba, która pozwala na dobre przedstawienie faktycznego stanu rzeczy, szczególnie w miesiącach szczytu pojawu i aktywności grzybiarzy (sierpień, wrzesień). Na mapce obok bordowo-fioletowe kropki odpowiadają miejscu złożenia doniesienia, rozkład nie jest równy, ale pokrycie informacją jest lepsze niż w ubiegłych latach, poprawia się "internetyzacja społeczeństwa".

space

Latem tego roku opracowałem nowy sposób kreślenia map. Obok dotychczasowych - pokazujących pojedyncze doniesienia i stan grzybności - pojawiły się mapy interpolowane. Taka mapa pokazuje uśredniony obraz grzybności w postaci barwnych plam - w tych rejonach w których w tym samym przedziale czasu dysponujemy większą ilością doniesień. Tego typu mapy są obecnie stosowane jako głowne. Mapy "starego typu", z indywidualnymi doniesieniami, pozostały na stronach raportów z doniesień w danym okresie (dostępne po kliknięciu na mapki, na tej stronie).

Rok 2006 był wybitnie udany grzybowo. Co prawda lato zaczęło się sucho. Nie padało w czerwcu. W czasie trzech tygodni urlopu w lipcu, na południu Polski, podało, i to symbolicznie, tylko raz. Ludzi ogarniało zwątpienie, czy jeszcze w tym roku można liczyć na grzyby? Ale ... jak zaczęło intensywnie padać w pierwszych dniach sierpnia (dobrze pamiętam, bo zaczęło się w dniu powrotu z urlopu :) ) tak pada bez dłuższych przerw do dzisiaj, gdy piszę te słowa (luty 2007), co dobrze widzę choćby po stacjonarnych kałużach, utrzymujących się kolejny miesiąc i stanie trawy na osiedlu.

Sierpniowe, intensywne, opady nie od razu zaowocowały grzybowo. Sprowokowały natomiast masowe wycieczki do lasu "czy już coś jest" - na histogramie widać to w niesamowicie dużej ilości doniesień w tygodniu 14-20 sierpnia i w kolejnych. Pierwsze wypady nieczęsto były udane - proszę zwrócić uwagę jak dużą część słupka zajmują kolory "nie ma" i "marnie".

space

przegląd sezonu tygodniami

Suchy czerwiec, suchy lipiec, czy w tym roku będą jeszcze grzyby?, czy lepiej postawić już krzyżyk na sezonie?

1 stycznia - 28 maja nd - nd

29 maja - 2 lipca pn - nd

3 lipca - 30 lipca pn - nd


Duże i częste opady zaczęły się w pierwszych dniach sierpnia. Najpierw zaowocowały masowym sprawdzaniem co w lesie. A dopiero po 3-4 tygodniach, w końcu sierpnia, masowym wysypem grzybów.

31 lipca - 13 sierpnia pn - nd

14 sierpnia - 20 sierpnia pn - nd

21 sierpnia - 27 sierpnia pn - nd


Koniec sierpnia i cały wrzesień to mega wysyp grzybów, w całym kraju. Zmniejszająca się liczba doniesień we wrześniu (miesiącu tradycyjnie najczęściej wybieranym przez grzybiarzy) to głównie efekt zmęczenia materiału - ile można zbierać gdy wszystkie słoiki pełne? Po części też efekt "wyzbierania" grzybów w częściej nawiedzanych lasach.

28 sierpnia - 3 września pn - nd

4 września - 10 września pn - nd

11 września - 17 września pn - nd

18 września - 24 września pn - nd

25 września - 1 października pn - nd

2 października - 8 października pn - nd

9 października - 22 października pn - nd


Początek zimy ciepły, grzyby można było tu i ówdzie zbierać do grudnia. Na dobrą sprawę późna jesień przeciągnęła się do lutego. A na zachodzie kraju, gdzie mieszkam, chyba przejdzie w przedwiośnie (do połowy lutego mieliśmy tylko kilka dni z pokrywą śnieżną).

23 października - 5 listopada pn - nd

6 listopada - 27 listopada pn - pn

28 listopada - 31 grudnia wt - nd