Sezon grzybobrań 2016

Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. W tym roku padł ich absolutny rekord, ponad 9900 doniesień - to o 500 więcej niż w fenomenalnym grzybowo 2012r. To dzięki Wam możemy bardziej obiektywnie wspomnieć jak było. Jeszcze raz dziękuję.

Sezon 2016r. był dość przyzwoity w _prawie_ całym kraju. Charakteryzował się dwoma okresami wysypu - letnim w drugiej i trzeciej dekadzie lipca (ominął Dolny Śląsk, część Wielkopolski i Lubuskiego), przygasł w pierwszej dekadzie sierpnia, by eksplodować w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia znowu tam gdzie już wcześniej było dobrze. Miejscami letni sezon był wybitny np. Warmia, Mazury.

Cały wrzesień, miesiąc tradycyjnie kojarzony z grzybami, i początek października to był czas marności, oczekiwania, utraty nadziei. Coś zaczęło się dziać dopiero na początku października. Głównie na południu Polski i na Pomorzu. Rozwinęło się to dopiero w drugiej połowie października, ze szczytem na przełomie października i listopada. Wyjątkowo późno i wbrew oczekiwaniom oraz przyzwyczajeniu większości grzybiarzy.

W tym roku pokrzywdzone zostało centrum Polski. Aby znaleźć tam grzyby trzeba było cierpliwie czekać do końca października i/lub bacznie obserwować grzyby.pl albo swoje grzybiarskie miejscówki. Na mapach z tego okresu dobrze widać bezlitosny niebieski pas, od zachodu przez środek Polski.


Początek sezonu 2017r. za kilkanaście tygodni. Pierwszy zwiastun to doniesienia o czarkach szkarłatnych, w jakiś czas potem smardzowate. Jak dobrze pójdzie to w maju (bywa i koniec kwietnia) pierwsze znaleziska prawdziwków i niektórych innych grzybów rurkowych. W oczekiwaniu na grzyby, nie przegapmy zimy która, gdy piszę te słowa, w końcu zaśnieżyła i przymroziła świat za oknem.

przegląd sezonu tygodniami

Poniżej znajdują się mapy uśrednione, interpolowane z poszczególnych doniesień w danym przedziale czasu. Mapy z indywidualnymi doniesieniami, jak i same szczegółowe doniesienia, znajdziesz na stronach szczegółowych raportów - po kliknięciu na mapki pokazane niżej.

1 stycznia - 1 maja pt - nd

2 maja - 29 maja pn - nd

30 maja - 26 czerwca pn - nd

27 czerwca - 3 lipca pn - nd

4 lipca - 10 lipca pn - nd

11 lipca - 17 lipca pn - nd

18 lipca - 24 lipca pn - nd

25 lipca - 31 lipca pn - nd

1 sierpnia - 14 sierpnia pn - nd


Pierwszy wysyp - letni, miał miejsce w drugiej i trzeciej dekadzie lipca. Ominął on Dolny Śląsk, część Wielkopolski i Lubuskiego. Przygasł w pierwszej dekadzie sierpnia, by ponownie eksplodować w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia; znowu tam gdzie już wcześniej było dobrze. Miejscami sezon był wybitny np. na Warmii i na Mazurach.

15 sierpnia - 21 sierpnia pn - nd

22 sierpnia - 28 sierpnia pn - nd

29 sierpnia - 4 września pn - nd


Wrzesień i początek października to był czas marności i oczekiwania.

5 września - 11 września pn - nd

12 września - 18 września pn - nd

19 września - 25 września pn - nd


Coś zaczęło się dziać na początku października. Głównie na południu Polski i na Pomorzu.

26 września - 2 października pn - nd

3 października - 9 października pn - nd

10 października - 16 października pn - nd


Rozwinęło się to dopiero w drugiej połowie października ze szczytem na przełomie października i listopada. Wyjątkowo późno i wbrew oczekiwaniom większości grzybiarzy.

17 października - 23 października pn - nd

24 października - 29 października pn - sb

30 października - 6 listopada nd - nd


W tym roku pokrzywdzone zostało centrum Polski. Aby znaleźć tam grzyby potrzebna była cierpliwość w czekaniu do końca października i/lub baczna obserwacja grzyby.pl albo swojej okolicy.

7 listopada - 13 listopada pn - nd

14 listopada - 27 listopada pn - nd

28 listopada - 31 grudnia pn - sb