Sezon grzybobrań 2004

To drugi rok kiedy podsumowanie sezonu jest bardziej zobiektywizowane i z ładnymi obrazkami. To zasługa informacji jakie podawaliści w ciągu roku.
Dziękuję.

space

Z punktu wiedzenia "normalnego grzybiarza" "grzyby są", gdy na mapce jest doniesienie o wysypie - reprezentowane niebieskim kołem. Zielone koło to doniesienie o występowaniu grzybów jadalnych - raczej nie w satysfakcjonującej ilości. Czerwone koło to doniesienie o braku grzybów.

Rok 2004 był taki sobie, a czasem wręcz niezły. Zwłaszcza w porównaniu z rokiem poprzedającym. W zasadzie na terenie całej Polski były okresy gdy grzyby obrodziły i można było je spokojnie nazbierać - w odpowiednim czasie.

space

przegląd sezonu tygodniami


3 maja - 23 maja pn - nd

24 maja - 6 czerwca pn - nd

Wiosna tradycyjnie smardzami (Morchellaceae) stoi. Na podstawie informacji z tego roku można powiedzieć, że rosną one na terenie całego kraju (sam znalazlem smardza wyniosłego w Juracie!). Tyle, że zwykle je przeoczamy. W maju tradycyjnie pojawiają się gęśnica wiosenna (Calocybe gambosa) i pierwsze jadalne grzyby rurkowe - borowik usiatkowany (Boletus reticulatus) i nielicznie pierwsze maślaki (Suillus) oraz podgrzybki (Xerocomus).

7 czerwca - 20 czerwca pn - nd

21 czerwca - 4 lipca pn - nd

5 lipca - 18 lipca pn - nd

19 lipca - 1 sierpnia pn - nd

2 sierpnia - 8 sierpnia pn - nd

9 sierpnia - 15 sierpnia pn - nd


W pierwszej połowie sierpnia w Lubelskim i w południowo-wschodniej Polsce był duży wysyp grzybów - miejscami nawet taki "jakiego najstarsi ludzie nie pamiętają".

16 sierpnia - 22 sierpnia pn - nd

23 sierpnia - 29 sierpnia pn - nd

30 sierpnia - 5 września pn - nd


Na Pomorzu Gdańskim sypnęło na początku września. Przez pewien czas można było wiadrami nosić.

6 września - 12 września pn - nd

13 września - 19 września pn - nd

20 września - 26 września pn - nd


Tradycyjny wrześniowy okres grzybobrań przyniósł rozczarowanie większości grzybiarzy. Akurat wtedy było dość sucho. Grzyby nie wysypały. Sytuacja pogarszała się aż do początku października.

27 września - 3 października pn - nd

4 października - 10 października pn - nd

11 października - 17 października pn - nd


Kto późniejsza jesienią chodzi do lasu mógł nadrobić straty. W okolicy 10 października mrozy objęły na kilka dni północno-wschodnią Polskę - tak pod Warszawę. To wydarzenia zakończyło tam praktycznie sezon. W reszcie Polski wtedy pojawiły się grzyby i można je było zbierać do połowy listopada.

18 października - 24 października pn - nd

25 października - 7 listopada pn - nd

8 listopada - 31 grudnia pn - pt


Początek zimy był już tradycyjnie ciepły. Na dobre zaczęła się ona w ostatniej dekadzie stycznia 2005. Do tego czasu spokojnie można było poszukiwać zielonek, zimówek i boczniaków. Ale także rosły nielicznie maślaki i nawet kurki. Informacje o tym są słabo odzwierciedlane w doniesieniach, nieco lepiej na forum dyskusyjnym, bo to poza sezonem tradycyjnego zbierania grzybów.