Doniesienie z grzybobrania

dziś jest wtorek 19/3 · wczoraj był poniedziałek 18/3

warto się zalogować przed złożeniem doniesienia jeśli masz taką możliwość - uzyskujesz wtedy dodatkowe 2 dni dostępu lub nawet tydzień jeśli zostanie ono wyróżnione

jakie dane podawać

pytania i wątpliwości można zgłaszać przez formularz kontaktowy (link jest w stopce strony)

wszystkie pola są wymagane poza szerokim opisem, dookreśleniem lokalizacji i fotografią

Formularz służy do dodawania informacji o występowaniu grzybów jadalnych faktycznie zbieranych do jedzenia tj. prawdziwków, podgrzybków, maślaków, zielonek, kurek, kań, pieczarek itd. Wyjątek czynię dla smardzy, te w Polsce są pod ochroną, dlatego nie należy ich zbierać, tym niemniej ciekawe kiedy zaczynają wyrastać i w jakich rejonach kraju.

Podstawą do tworzenia zapisów mogą być własne obserwacje - osobista wyprawa do lasu lub wiarygodne relacje (jeśli jest pewność gdzie, kiedy, w jakiej ilości grzyby były zbierane).

grzybów na osobogodzinę

pola miesiąc i dzień należy podawać liczbami np. 8 i 15 to będzie 15 sierpnia

Wpisuje się ile średnio w ciągu jednej godziny, na jedną osobę zebrane zostało sztuk grzybów (tak na oko, to nie apteka).

Proszę nie podawać w kg lecz orientacyjnie w sztukach na godzinę.

Aby kolory na mapie nie były mylące (drastycznie zawyżone), sugeruję aby w pewnych przypadkach podając wielkość zbioru w sztukach, starać się użyć coś w rodzaju wirtualnego "równoważnika podgrzybkowego". Dotyczy to zwłaszcza grzybów drobnych a rosnących masowo np. kurek, twardzioszków, lejkowców, pieprzników trąbkowych itp. oraz grzybów wyrastających w wiązkach (kępkach) jak np. łuszczak zmienny, opieńka — lepiej liczyć wiązkę jako sztukę lub kilka sztuk "wirtualnego podgrzybka" np. dzieląc liczbę zebranych owocników przez 4.

pole Pobliska miejscowość

Wpisy które program nie przyporządkuje jednoznacznie do miejsca na mapie są co jakiś czas ręcznie sprawdzane i dookreślane i następnie pojawiają się na mapie.

To pole służy to zaznaczenia właściwego punktu na mapie. Należy podać nazwę pobliskiej grzybobraniu miejscowość.

Aby automat sprawnie określił o którą miejscowość w Polsce chodzi (często jest kilka tej samej nazwy) ważne jest aby podawać tylko jedną nazwę miejscowości, bez komentarzy czy dookreśleń typu „w okolicy” (do tego służy następne pole formularza). Nazwę piszemy z polskimi literami. Np. tak:
Połczyn Zdrój

Można dodać nazwę powiatu (jeśli jesteśmy go absolutnie pewni) podając po nazwie miejscowości skrót pow. spację i nazwę powiatu. Np. tak:
Bolesławiec pow. poznański

Zawsze warto wypełnić pole dookreślenia miejscowości — chyba, że jesteś absolutnie pewien/pewna, iż nie ma w Polsce innych miejscowości o takiej samej nazwie.