Objaśnienie mapy prognostycznej wysypu grzybów

mapa potencjału wysypu jest dostępna w pełnej wersji grzyby.pl, tj. po zalogowaniu
mapa jest liczona i pokazywana w okresie od maja/czerwca do października/listopada lub silnych przymrozków kończących sezon
Praktyka stosowania prognozy (jest dostępna od końca lipca 2014) pokazała, że w okresie letnim i początku jesieni, we wrześniu i na początku października, celność wskazań modelu jest bardzo wysoka. W kolejnych latach trafność prognozy się poprawia, bo model matematyczny stojący za tą mapą jest dostrajany przy dopływie nowych obserwacji.
Nowa prognostyczna mapa potencjału wysypu jest znakomitym uzupełnieniem mapy z doniesień grzybiarzy.

Obrazuje ona szanse wystąpienia wysypu grzybów na terenie Polski. Daje świetną podstawę do planowania wypraw na grzyby.

O ile mapa z doniesień pokazuje rzeczywisty stan sezonu grzybowego, bo oparty na doniesieniach z konkretnych grzybobrań - jednak jest to informacja o tym jak było, te zbiory już się odbyły. Świetnie! ale w wielu rejonach kraju ilość doniesień może być niewielka lub brak ich całkowicie. Jak wtedy wnioskować o wysypie? Może jest tam pusto w lesie i dlatego brak doniesień? A może jest wysyp ale brak doniesień bo daleko od większych miast?

Poniżej przykładowa mapa (nieaktualna) potencjału grzybowego.

Aktualna znajduje się na stronie głównej raportu.

Po pierwsze pokazuje ona szansę na wysyp na terenie całego kraju. Także tam gdzie zupełnie brak doniesień.

Po drugie jest liczona dla teraz i zwrócona ku przyszłość. Jest więc rzeczywistą prognozą tego jak może być już dziś i w najbliższych dniach. Rzecz nieoceniona przy planowaniu wyprawy do lasu.

Po trzecie prognoza ma stosunkowo dużą rozdzielczością. Równie dokładne jest pokrycie całego kraju, także tam gdzie liczba doniesień grzybiarzy jest znikoma. Dzięki temu jako jedyna precyzyjnie obrazuje te rejony kraju gdzie może być dość lokalny wysyp. Jest to szczególnie ważne w okresie lata, gdzie z natury rzeczy wysypy mają ograniczony czasowo i przestrzennie obszar.

Tam gdzie jest to możliwe należy konfrontować prognozę z rzeczywistymi obserwacjami grzybiarzy. Ocenę ułatwia naniesienie na mapę symboli z wynikami donieś z kilku ostatnich dni.

Jak każda prognoza, i ta może sprawdzić się lub nie. To co jest pokazane na mapie to stopień prawdopodobieństwa wysypu informujący o tym jak doskonale są spełnione warunki dla masowego pojawienia się grzybów. W terenie może jednak zabraknąć pewnych subtelnych czynników wyzwalających ten wysyp. To jak z przewidywaniem burzy - może ona wzbierać, "wisieć w powietrzu" ale brakuje jakiegoś drobiazgu i niemal gotowa do wybuchu, jakoś "rozchodzi się po kościach".

obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.14 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.09.2017 · powstała/was created 30.07.2015

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.grzyby.pl.pl/potencjal_wysypu.htm"> Objaśnienie mapy prognostycznej wysypu grzybów - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>