grzyby.pl

Leucoagaricus leucothites (Vittad.) Wasser

pieczareczka różowoblaszkowa, czubówka biała
Leucoagaricus carneifolius (Gillet) M.M. Moser · Leucoagaricus cretaceus sensu Moser [główna w czekliście] · Leucoagaricus naucinus sensu auct. · Leucoagaricus olgae (Velen.) M.M. Moser · Leucoagaricus pudicus sensu auct.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
• Podany w czekliście [105] Leucoagaricus cretaceus (Bull.) M.M. Moser być może odnosi się do tego gatunku a nie do Leucocoprinus cretaceus (Bull.) Locq.; wskazywałaby na to częstość obserwacji.
• Mycobank jako synonim podaje Leucoagaricus carneifolius (Gillet) Wasser; w GBIF to oddzielny gatunek. (2022-12-22)
• Czeklista [105] i Mycobank jako synonim podają Leucoagaricus subcretaceus Bon; w GBIF to oddzielny gatunek. (2022-12-22)
Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa)
owocniki; 02.11.2004, Trzebnica; copyright © by Marek Snowarski
Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa)
pierścień i spód kapelusza
Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa)
młody owocnik
Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa)
starszy owocnik
Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa)

opis

Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa)
Kapelusz biały, białawy, pośrodku czasem nieco zszarzały, także czasem ze słabym różowym odcieniem, miejsca uciśnięte mogą żółknąć; 30-100 (200) mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły do płaskiego; powierzchnia prawie gładka, sucha, początkowo bardzo drobno przylegająco wełnisto-łuseczkowata na brzegu kapelusza; brzeg nieco wystający poza blaszki, początkowo z krótkimi resztkami osłony.

Blaszki białe, szarawe, z wiekiem różowieją, co najwyżej jasno mięsnoróżowe; po dłuższym czasie od zebrania owocników, podsychając, stają się wyraźniej mięsnoróżowe, także uciśnięte mogą nieco czerwienieć; prawie wolne; gęste.

Trzon biały, w uciśniętych miejscach czasami żółknący lub różowiejący; 40-80 × 7-15 mm, równogruby, podstawa ±bulwkowato lub maczugowato rozszerzona; powierzchnia gładka, naga; trzon z pierścieniem, pierścień błoniasty, trwały, biały, ściągalny ku górze; trzon w środku z pustym kanałem.

Miąższ biały, niezmienny lub wolno, słabo różowiejący lub żółknący; w centrum kapelusza dość gruby, u młodych owocników bardzo zwarty, potem elastyczny; smak i zapach słabe, przyjemne, grzybowe, czasem zapach wyraźny, nieco anyżowy.Kapelusz biały, białawy, pośrodku czasem nieco zszarzały, także czasem ze słabym różowym odcieniem, miejsca uciśnięte mogą żółknąć; 30-100 (200) mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły do płaskiego; powierzchnia prawie gładka, sucha, początkowo bardzo drobno przylegająco wełnisto-łuseczkowata na brzegu kapelusza; brzeg nieco wystający poza blaszki, początkowo z krótkimi resztkami osłony.

space

Trzon biały, w uciśniętych miejscach czasami żółknący lub różowiejący; 40-80 × 7-15 mm, równogruby, podstawa ±bulwkowato lub maczugowato rozszerzona; powierzchnia gładka, naga; trzon z pierścieniem, pierścień błoniasty, trwały, biały, ściągalny ku górze; trzon w środku z pustym kanałem.

space

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Częsta. Owocniki wyrastają częściej dopiero późną jesienią, pojedynczo lub w grupach, nieraz licznie, na terenach trawiastych, w parkach, na polach, w w ogrodach na posypanych korą klombach, na świeżo założonych trawnikach, na trawiastych poboczach dróg.Częsta. Owocniki wyrastają częściej dopiero późną jesienią, pojedynczo lub w grupach, nieraz licznie, na terenach trawiastych, w parkach, na polach, w w ogrodach na posypanych korą klombach, na świeżo założonych trawnikach, na trawiastych poboczach dróg.

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalna.[105][134] Gminder podaje przypadek zatrucia tym gatunkiem, być może była to kwestia indywidualnej wrażliwości [133s133]. W Polsce nie ma tradycji zbierania tego gatunku do jedzenia.

Zbieranie tego gatunku do jedzenia wymaga głębokiej znajomości grzybów. Konieczna jest umiejętność bezbłędnego odróżniania od podobnie wyglądających, śmiertelnie trujących białych muchomorów, jak np. muchomor zielonawy odm. biała (Amanita phalloides var. alba). Jeśli wyjmiemy ostrożnie owocnik wraz z całą podstawą trzonu, to u muchomora zobaczymy pochwę otaczającą podstawę trzonu, a u pieczareczki takiej osłony nie ma.

Pieczareczki są też podobne do czubajeczek (Lepiota) – wśród których znajdują się gatunki niebezpiecznie trujące.Jadalna.[105][134] Gminder podaje przypadek zatrucia tym gatunkiem, być może była to kwestia indywidualnej wrażliwości [133s133]. W Polsce nie ma tradycji zbierania tego gatunku do jedzenia.

space

Pieczareczki są też podobne do czubajeczek (Lepiota) – wśród których znajdują się gatunki niebezpiecznie trujące.

Edible. See simillar, deadly poisonous, white muchomor (Amanita) species.

space

Z wyglądu niemal do złudzenia przypomina białe pieczarki, jak np. pieczarka łąkowa (Agaricus campestris). U pieczarek blaszki jedynie początkowo są mięsnoróżowe, szybko, w miarę dojrzewania zmieniają barwę na ciemnobrązową. Barwa wysypu zarodników u pieczarek jest czekoladowobrązowa.
Istnieje kilka innych, bardzo podobnych (i rzadkich) gatunków w rodzaju pieczareczka (Leucoagaricus), np. Leucoagaricus carneifolius - powierzchnia jej kapelusza jest pokryta drobnymi ziarenkami, ciemniejsza, w centrum prawie winnoczerwona.Z wyglądu niemal do złudzenia przypomina białe pieczarki, jak np. pieczarka łąkowa (Agaricus campestris). U pieczarek blaszki jedynie początkowo są mięsnoróżowe, szybko, w miarę dojrzewania zmieniają barwę na ciemnobrązową. Barwa wysypu zarodników u pieczarek jest czekoladowobrązowa.
Istnieje kilka innych, bardzo podobnych (i rzadkich) gatunków w rodzaju pieczareczka (Leucoagaricus), np. Leucoagaricus carneifolius - powierzchnia jej kapelusza jest pokryta drobnymi ziarenkami, ciemniejsza, w centrum prawie winnoczerwona.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20041102.1.04 - Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa); Trzebnica
041102-1
/Trzebnica/ #23
znalezisko 20031024.1.ww - Leucoagaricus leucothites (pieczareczka różowoblaszkowa); Kotlina Sandomierska
031024-1
leg. Witold Wójciak
/Kotlina Sandomierska/ #2