jadalnydopuszczony do obrotu

Agaricus campestris L. (1821)

pieczarka łąkowa pieczarka polna (potocznie: Field Mushroom, Meadow Mushroom /en/)
Agaricus campester
Agaricus campestris (pieczarka łąkowa)
21.08.1992, Třinec, Osůvky, Czechy – w trawie w ogrodzie; copyright © by Bohdan Cienciała
Agaricus campestris (pieczarka łąkowa)
Agaricus campestris (pieczarka łąkowa)
Agaricus campestris (pieczarka łąkowa)

owocnik

Agaricus campestris (pieczarka łąkowa)
Kapelusz biały, stary z brązowym odcieniem; 50-120 mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły i w końcu rozpostarty; brzeg długo podwinięty, młody ze zwieszającymi się fragmentami osłony; powierzchnia gładka i lśniąca, satynowa, z wiekiem czasem słabo spękana na drobne, przylegające nieco szarzejące lub szarobrązowe łuseczki. Miejsca uciśnięte nie żółkną lub jedynie nieznacznie.

space

Trzon biały, brązowiejący z wiekiem; 50-80 × 10-25 mm, cylindryczny, u podstawy nieco zwężony lub zaostrzony, nie dłuższy lub nieznacznie dłuższy niż średnica kapelusza; powierzchnia włóknista do drobno kłaczkowatej. Pierścień błoniasty, zwisający, słaby, delikatny, zanikający.

space

zarodniki

Wysyp zarodników czekoladowobrązowy. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, grubościenne, z drobną porą rostkową, 6.5-8.5 × 4.5-6 µm [80.5].

występowanie

Pospolita. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, zwykle w grupach, na pastwiskach, łąkach, polach, zwykle na glebach żyznych. Rzadziej wyrasta w parkach i uprawach leśnych.

wartość

Jadalna.

uwagi

Jest też odmiana z brązowymi łuseczkami na kapeluszu - var. squamulosus, z brążowo włókienkowatą powierzchnią kapelusza var. fuscopilosellus.

Drugi rosnący poza lasami często spotykany gatunek białej pieczarki – pieczarka biaława (Agaricus arvensis) odróżniamy po tym, że za młodu ma jasnoszaroróżowe blaszki, w miejscach otartych przebarwia się żółto, ma zapach anyżowy lub migdałowy oraz trwały, gruby pierścień, jego spodnia warstwa pęka gwiazdkowato - zostawiająć na obwodzie wyraźne, grube łuseczki.

Jeśli podstawa trzonu silnie żółknie a pieczarka ma nieprzyjemny zapach karbolu, to jest to trująca /.

pomyłki z muchomorami

Blaszki młodych pieczarek są jasne. W trakcie dojrzewania różowieją i następnie stają się ciemnobrązowe, tak samo jak i barwa wysypu ich zarodników. Jest to cecha pewnie odróżniająca pieczarki od muchomorów. Muchomory mają zawsze białą barwę wysypu zarodników i także w wieku dojrzałym jasne, zwykle białe blaszki.

Zbieranie dojrzałych pieczarek, tj. w fazie brązowych blaszek, nie grozi więc tragiczną pomyłką z muchomorami, zwłaszcza z białymi silnie trującymi muchomorami jak np. muchomor jadowity (Amanita virosa) lub muchomor zielonawy odmiana biała (Amanita phalloides var. alba).

znalezisko 20030912.1.ar - Agaricus campestris (pieczarka łąkowa)
8f · 20030912.1.ar
leg. Artur Rysch
literatura · references
· Breitenbach J., Kraenzlin F., 1995 — Fungi of Switzerland 4 - Agarics 2nd part p.174 [26IV]
· Hagara, L., Antonin, V., Baier, J., 1999 — Houby. p.233 [49]
· Noordeloos M.E., Kuyper Th. W., Vellinga E.C., 2001 — Flora Agaricina Neerlandica. Vol. 5. Agaricaceae. p.28 [80.5]
· Gminder A., Böhning T., 2009 — Jaki to grzyb? p.138 [133]
· baza „publikacje po 2000 r.” #791
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.14 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 14.03.2017 · powstała/was created 20.02.2003

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.grzyby.pl.pl/gatunki/Agaricus_campestris.htm"> Agaricus campestris (pieczarka łąkowa) - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>