grzyby.pl
jadalnychronionyred listGREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]
· ochrona ścisła (I.49); b/wył. gosp. (§7.1)
· Czerwona Lista — E–wymierający - krytycznie zagrożony

Hericium erinaceus (Bull.) Pers.

soplówka jeżowata
Hericium erinaceum (Bull.) Pers. orth.var.
Hericium erinaceus (soplówka jeżowata)
na zmurszałym buku; Gdańsk; copyright © by Marcin S. Wilga
GREJ: ID111857 (© autora fot.)

opis

Hericium erinaceus (soplówka jeżowata)
Owocnik początkowo białawy, żółknący i ochrowobrązowy z wiekiem; 100 – 200 mm średnicy, w zarysie kulisty lub kulistawy, nie rozgałęziony, bokiem przyrośnięty do podłoża, jego powierzchnia pokryta długimi do 40 (60) mm, zwieszającymi się kolcami. Miąższ białawy, zwarty; zapach i smak łagodne.

Fruitbody at first whitish, yellowish and ocher-brown in age; 100 – 200 mm broad, round or elongate (unbranched), its surface covered with spines, long up to 40 (60) mm. Flesh whitish, tough; odor and taste mild.

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki prawie kuliste, gładkie lub nieznacznie szorstkie, amyloidalne, 5 – 6 x 4 – 5.5 µm.

Spore print white. Spores subglobose, smooth or slightly roughened, amyloid, 5 – 6 x 4 – 5.5 µm.

występowanie

Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.49 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 1995 roku.
GREJ: ID152131 (© autora fot.)
Bardzo rzadki. Owocniki wyrastają późną jesienią na uszkodzonych i martwych drzewach liściastych, głównie na buku i dębie.

Very rare in Poland. Late fall on wounded or dead hardwoods, mainly on beech and oak.

Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

wartość

Jadalny, gdy młody i uważany za smaczny. W Polsce podlega ochronie całkowitej, poza tym jest bardzo rzadki. Grzyb uprawiany na Dalekim Wschodzie i w amatorskiej uprawie w Polsce.

Edible and choice. In Poland very rare and protected by law. Could be cultivated.
Jest to gatunek o charakterystycznym wyglądzie i łatwy do oznaczenia. Owocnik na fotografii wyrósł na terenie Gdańska. Drzewo na którym rośnie zostało staraniem autora fotografii uznane za pomnik przyrody co prawnie zabezpiecza to stanowisko przed zniszczeniem. Gdyby nie usuwano w parkach starych, próchniejących drzew pewnie mielibyśmy więcej stanowisk ciekawych grzybów nadrzewnych. Stosunkowo często spotykane są natomiast o krzaczastym pokroju, z krótkimi kolcami: soplówka bukowa (Hericium coralloides) wyrastająca na drewnie drzew liściastych i soplówka jodłowa (Hericium flagellum) wyrastająca na drewnie drzew iglastych.

This specie is easily recognizable by its rounded, unbranched body with long white to cream spines. Other species from this genus got branching structure with short teeth: soplówka bukowa (Hericium coralloides) which grows on hardwoods and soplówka jodłowa (Hericium flagellum) which grows on conifer logs.