grzyby.pl

czerwona lista grzybów

Aktualna Czerwona lista 2006 [125]:

space

* indeks wg epitetów gatunkowych (latin names by epithet)

space

W stosunku do wcześniejszej listy z 1992 [125] z 1013 gatunkami, zmiany obejmują usunięcie gatunków pospolitych i częstych, niezagrożonych, dodane są liczne nowe rzadkie lub zagrożone gatunki, zmiany kategorii zwykle uściślające przyczynę zagrożenia gatunku.

space

Dla osób zainteresowanych mykologią lub ochroną przyrody, ważne jest, że odpowiednio udokumentowane doniesienia o występowaniu grzybów z tej listy, mają szczególną wartość naukową i praktyczną dla ochrony przyrody. Zgłoszenia o znaleziskach grzybów czerwonolistowych należy publikować lub zgłaszać do bazy grzybów rzadkich i chronionych, skąd są okresowo publikowane.

Nazwy gatunków w grzyby.pl mogą różnić się od tych podanych w publikacji. Priorytet mają synonimy podane jako "current name" w www.IndexFungorum.org. W takich przypadkach, w poniższych skorowidzach nazwa z czerwonej listy jest także podana, jako synonim. Nie zawsze mam jasność, jaki ujęty gatunek maja autorzy czerwonej listy na myśli (np. w gatunkach z rodzaju Cortinarius). W krytycznych przypadkach radzę więc zwracać się bezpośrednio do publikacji czerwonej listy i literatury tam cytowanej.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji