Lepista

gąsówka
na stronie — opis · występowanie · wartość · uwagi · irina · singeri · luscina · personata · flaccida · densifolia · nebularis · nuda · glaucocana · sordida

opis

Z wyglądu podobne do lejkówek lub gąsek. Kapelusz nie higrofaniczny, mięsisty, u młodych egzemplarzy z podwiniętym brzegiem; barwy fioletowawej, niebieskawej, białawej, szarej, mięsnobrązowej, czerwonawobrązowej, żółtobrązowej. Blaszki przy trzonie zaokrąglone do mniej lub bardziej zbiegające. Trzon o powierzchni włókienkowatej. Postawa silnie przerośnięta z podłożem, z filcowatą grzybnią. Wysyp zarodników barwy blado-różowo-cielistej, kremowy, żółtawy lub białawy.

space

występowanie

W Europie kilkanaście gatunków. Saprotroficzne, wyrastają na ziemi lub silnie rozłożonym drewnie. Często w czarcich kręgach.

wartość

Chociaż wszystkie gatunki są jadalne, to większość może powodować niestrawność lub jest małowartościowa. Na pewno warto zbierać gąsówka fioletowawa (Lepista nuda) tworzącą duże, smaczne, fioletowe owocniki.

uwagi

Rodzaj podobny do rodzaju lejkówka (Clitocybe) oraz do rodzaju gąska (Tricholoma). Różni się od nich wyglądem zarodników i budową mikroskopową.
Klucz oparto o:
Michael, Hennig, Kreisel, 1979-84, Handbuch fur Pilzfreunde.

Blaszki białawe, szarobrązowawe, ochrowe.

Blaszki wycięte.

irina

singeri

luscina

personata

Blaszki zbiegające.

flaccida

densifolia

kapelusz białawy, w centrum żółtawy lub brązowawy, bez plam, cienkomięsisty, bez zapachu

space

lasy iglaste i mieszane> rzadki
pojedynczo

nebularis

kapelusz szary, szarobrązowy, białawo oszroniony, mięsisty, bez plam; blaszki żółtawe; specyficzny zapach

space

lasy liściaste i iglaste bardzo pospolita

Blaszki fioletowe lub lila.

nuda

glaucocana

sordida