niejadalnyjadalny

Phallus impudicus L.: Pers.

sromotnik smrodliwy sromotnik bezwstydny (potocznie: Stink Horn /en/)
na stronie — owocnik · zarodniki · występowanie · wartość · uwagi · uwagi · znaleziska
Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
04.07.2004, okolice Turwi; copyright © by Marek Snowarski
Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
w pełni rozwinięty owocnik, od góry główki już wyjedzona masa zarodnikowa; 22.07.2000, Dolny Śląsk, Kotlina Kłodzka; copyright © by Marek Snowarski
Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
młody rozwijający się owocnik; 22.07.2000, Dolny Śląsk, Kotlina Kłodzka; copyright © by Marek Snowarski

owocnik

Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
Początkowo rozwija się pod ziemią jako jajowaty twór, rozmiarów 40-60 x 30-50 mm, w tym stadium jest okryty białawą, kremową lub żółtawą osłoną, gładką lub słabo żyłkowaną a u postawy pofałdowaną; do podłoża jest przymocowany za pomocą mocnych, korzeniastych, białych sznurów grzybni; pod wierzchnią białawą osłoną znajduje się druga gruba, galaretowata barwy żółtawej. W końcowej fazie rozwoju "jajo" wystaje na powierzchnię ziemi.

space

Trzon białawy, 100-200(300) x 30-50 mm, równogruby nieco zwężający się ku górze, powierzchnia gąbczasta, wnętrze puste; jest bardzo kruchy.

space

space

zarodniki

Masa zarodników zielonkawa. Zarodniki owalno-elipsoidalne, gładkie, barwy zielonkawej (bladożółtej), 3.5-5 x 1.5-2 µm.

Gleba green. Spores ovoid-ellipsoid, smooth, greenish-yellowish, 3.5-5 x 1.5-2 µm.

występowanie

Do 2004r. gatunek ten znajdował się na liście chronionych. Z uwagi na pospolite występowanie został z niej usunięty.
Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy)
sromotnikowe "jajo"
Bardzo pospolity. Owocniki wyrastają od późnej wiosny do jesieni, najwięcej latem; często w grupach, w lasach iglastych i liściastych, w miejscach żyznych i wilgotnych, także w parkach i ogrodach. Jeden z niewielu gatunków, które człowiek może znaleźć 'na węch'.

Very common. Spring-fall, most often in summer, in coniferous and hardwood forests, solitary or gregarious in rich and wet places.

wartość

Bywa jadany w fazie "jaja", wtedy nie ma jeszcze nieprzyjemnego zapachu i ma smak rzodkiewki. [10] podaje, że smażone na tłuszczu przypominają w smaku rybę.

Could be eaten when in "egg" stadium (odourless) but there is little reason to do it.
Istnieje odmiana sromotnika z krótką siateczką (induzjum) poniżej główki Phallus impudicus var. pseudoduplicatus, czy też sromotnik woalkowy (Phallus duplicatus).

space

Bliski gatunek sromotnik fiołkowy (Phallus hadriani) wyróżnia się purpurową barwą osłony "jaja", rośnie głównie na wydmach nadmorskich wśród traw i na innych piaszczystych, suchych i ciepłych siedliskach na terenie całego kraju.

space

Podobną formę ma mądziak psi (Mutinus caninus) - tworzy mniejsze i bardziej wiotkie owocniki, z główką (pod wartwą zarodnikonośną) barwy pomarańczowej do malinowoczerwonej. Główka jest silnie zrośnięta z trzonem.

space

W mowie potocznej funkcjonuje nazwa sromotnik zarówno w odniesieniu do sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus), jak i w odniesieniu do muchomor zielonawy (Amanita phalloides). Ta synonimia powoduje oczywiste zamieszanie w sytuacji, gdy dwie komunikujące się ze sobą osoby używają nazwy sromotnik w odmiennym znaczeniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20040716.1.04 - Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy); Wrocław, Las Ratyński
20040716.1.04
/Wrocław, Las Ratyński/ #4
znalezisko 20040704.5.04 - Phallus impudicus (sromotnik smrodliwy); okolice Turwi
20040704.5.04
/okolice Turwi/ #5