grzyby.pl

Phallus hadriani Vent.

sromotnik fiołkowy
Phallaceae Phallaceae Phallaceae PhallaceaePhallaceaesromotnik woalkowy (Phallus duplicatus)mądziak psi (Mutinus caninus)
Phallus hadriani (sromotnik fiołkowy)
faza jaja, przekrój podłużny; Czechy; copyright © by Mírek Junek
Phallus hadriani (sromotnik fiołkowy)
faza jaja, przekrój podłużny

owocnik

Młody owocnik w formie jajowatej, zagłębiony w ziemi, 25 – 40 (60) mm wysokości, początkowo biały, w miarę wzrostu coraz ciemniej łososiowy do różowo-czerwono-fioletowego. Podstawa z rozgałęzionym sznurem grzybni, barwy czerwonawoliliowej. Osłona jaja nieco cieńsza niż u sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus). W jaju formuje się trzonek z główką. Wychodzi rozerwawszy osłonę jaja. Wyrośnięty mierzy 60 – 100 (200) mm długości i 15 – 30 mm średnicy, równowąski lub nieco rozszerzony u podstawy, nasada klinowata; w dole słabo łososiowej barwy, ku górze biały lub żółtawy; pusty.

space

zarodniki

Zarodniki walcowate, gładkie, 3 – 4 (5.5) × 1.5 – 2 (2.5) µm.

występowanie

W okresie od 1983 do 2014r. znajdował się na liście gatunków chronionych; obecnie nie podlega ochronie.
Nieczęsty. Owocniki wyrastają na piaszczystych, suchych i gorących siedliskach, na wydmach nadmorskich i w głębi lądu w siedliskach o podobnych charakterze, np. w zaroślach pod robinią akacjową.

uwagi

Na pierszy rzut oka niemal identyczny z sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus) - ten jest pospolitszy i nie ma śladów łososiowo-różowej barwy; jego owocniki są większe.