grzyby.pl
GREJ

Inocybe petiginosa (Fr.) Gillet

strzępiak malutki
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Inocybe petiginosa (strzępiak malutki)
pokrój, starszy owocnik; 05.10.2004, Czechy, Szumava, Żofiński Prales NR; copyright © by Marek Snowarski
Inocybe petiginosa (strzępiak malutki)
pokrój, młodszy owocnik
Inocybe petiginosa (strzępiak malutki)
blaszki, kapelusz młodego owocnika

cechy makroskopowe

Kapelusz młody z w centrum brązowy, ku brzegom znacznie jaśniejszy z szarym odcieniem z racji krótkiego odstającego owłosienia; z wiekiem jaśniejszy, czerwonawobrązowy do żółtobrązowego; stosunkowo małe, 8 – 15(20) mm średnicy, początkowo stożkowaty do dzwonkowatego, z wiekiem wypukły do płaskiego, z ±wyraźnym garbkiem; powierzchnia gładka, matowa, ku brzegowi kapelusza coraz bardziej delikatnie, biało włókienkowata; na brzegu stosunkowo długo zachowują się pajęczynowate białe resztki osłony, brzeg ostry.

space

Trzon początkowo różowobrązowy, z wiekiem płowo szarobrązowy do czerwonawobrązowego; 15 – 30 × 1 – 2 mm, równogruby, zwykle z podstawą tej samej grubości; elastyczny; pełny, z wiekiem wydrążony; powierzchnia gładka, na całej długości delikatnie biało oprószona; podstawa czasem z białymi odstającymi włoskami.

space

Barwa wysypu zarodników czerwonawoochrowa.

cechy mikroskopowe

Zarodniki niemal kuliste do wydłużonych, z 7 – 11 brodawkami, 6 – 8.5 × 4.5 – 6 µm, Q= 1.3 – 1.5. Cheilocystydy wrzecionowate, grubościenne, większość z kryształkami na szczycie, 40 – 60 (80) × 11 – 17 µm, ściana 2 – 2.5 µm grubości. Pleurocystydy i kaulocystydy podobne do cheilocystyd.

występowanie

Dość częsty. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, licznie, w grupach w lasach liściastych, zwłaszcza w pobliżu buków i dębów, na ziemi, ściółce z liści, bukwach, zmurszałym drewnie, w miejscach wilgotnych.

uwagi

Gatunek możliwy do identyfikacji w terenie po kombinacji cech: niewielkie owocniki, kapelusz szarobrązowy (od pokrywających go drobnych odstających włókienek) z białawą strefą przy brzegu kapelusza, trzon na całej długości oprószony (kaulocystydy), różowobrązowy, występowanie pod drzewami liściastymi jak buk i dąb.

space