grzyby.pl

Clavariadelphus truncatus (Quél.) Donk

buławka obcięta
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Clavariadelphus Clavariadelphus Clavariadelphus ClavariadelphusClavariadelphusbuławka spłaszczona (Clavariadelphus ligula)buławka pałeczkowata (Clavariadelphus pistillaris)
Clavariadelphus truncatus (buławka obcięta)
pokrój; copyright © by Bohdan Cienciała

owocnik

Owocnik pałeczkowaty, początkowo cylindryczny lub maczugowaty, z wiekiem odwrotnie wąsko-stożkowaty, z ±płasko uciętym szczytem, 50-100 (150) × 20-50 mm; żółty do żółtopomarańczowego, z wiekiem brązowożółty, ochrowożółty, czasem z liliowym odcieniem; szczyt grubo brodawkowaty, bruzdowany, boki gładkie lub wzdłużnie bruzdowane; owocnik wewnątrz pełny.

Miąższ biały, przebarwiający się na cięciu liliowobrązowo; miękki, gąbczasty; zapach słaby, przyjemny; smak łagodny, słodkawy. Reakcja KOH z powierzchnią hymenium czerwona.Owocnik pałeczkowaty, początkowo cylindryczny lub maczugowaty, z wiekiem odwrotnie wąsko-stożkowaty, z ±płasko uciętym szczytem, 50-100 (150) × 20-50 mm; żółty do żółtopomarańczowego, z wiekiem brązowożółty, ochrowożółty, czasem z liliowym odcieniem; szczyt grubo brodawkowaty, bruzdowany, boki gładkie lub wzdłużnie bruzdowane; owocnik wewnątrz pełny.

space

zarodniki

Barwa wysypu zarodników bladoochrowa. Zarodniki elipsoidalne, gładkie, hialinowe, z ziarenkowatą zawartością, nieamyloidalne, 10-13 × 6-7.5 µm.Barwa wysypu zarodników bladoochrowa. Zarodniki elipsoidalne, gładkie, hialinowe, z ziarenkowatą zawartością, nieamyloidalne, 10-13 × 6-7.5 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie częściowej (poz. II.45 wg aktualnego rozporządzenia). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Rzadka. Owocniki wyrastają latem i jesienią, pojedynczo lub w grupach, w lasach iglastych i mieszanych, na glebach wapiennych, w górach, pod świerkami i jodłami.Rzadka. Owocniki wyrastają latem i jesienią, pojedynczo lub w grupach, w lasach iglastych i mieszanych, na glebach wapiennych, w górach, pod świerkami i jodłami.
Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalna.[105][134]Jadalna.[105][134]
Edible.
Edible.
Gatunek dość podobny do buławki pałeczkowatej (Clavariadelphus pistillaris), różni się reakcją hymenoforu z KOH i nieco większymi owocnikami. Podobny pokrój ma siatkoblaszek maczugowaty (Gomphus clavatus) - ma on początkowo intensywną fioletową barwę i żyłkowaną powierzchnię hymenoforu.Gatunek dość podobny do buławki pałeczkowatej (Clavariadelphus pistillaris), różni się reakcją hymenoforu z KOH i nieco większymi owocnikami. Podobny pokrój ma siatkoblaszek maczugowaty (Gomphus clavatus) - ma on początkowo intensywną fioletową barwę i żyłkowaną powierzchnię hymenoforu.