grzyby.pl

Gomphus clavatus (Pers.) Gray

siatkoblaszek maczugowaty, siatkolist maczugowaty
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
20.07.2007, Zubrzyca Górna, woj. małopolskie, pow. nowotarski; copyright © by Joanna Gądek
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty)
fragment czarciego kręgu

opis

Owocnik młody liliowy, fioletowy, z wiekiem coraz bardziej ochrowo-brązowy; (30) 40-100 (150) wysokości, 20-60 mm średnicy, w formie stożkowatej, maczugowatej lub z kapeluszowato rozszerzonym szczytem; sąsiednie owocniki często pozrastane ze sobą; szczyt owocnika płasko odcięty, z wiekiem miseczkowato wklęśnięty; górna powierzchnia delikatnie omszona; brzeg ostry, falisty.

Hymenofor początkowo fioletowy, z wiekiem coraza bardziej z dominującą czerwonobrązową barwą, z wiekiem blednie, ochrowobrązowy; pokrywa boki owocnika, w formie grubych, nieregularnych rozwidlonych listewek, fałd, niekiedy połączonych w siateczkę; zbiegający nisko na niewyraźny trzon.

Owocniki mięsiste, o miąższu białawym, miękkim w konsystencji. Zapach słaby. Smaku łagodny, ewentualnie nieco gorzkawy.Owocnik młody liliowy, fioletowy, z wiekiem coraz bardziej ochrowo-brązowy; (30) 40-100 (150) wysokości, 20-60 mm średnicy, w formie stożkowatej, maczugowatej lub z kapeluszowato rozszerzonym szczytem; sąsiednie owocniki często pozrastane ze sobą; szczyt owocnika płasko odcięty, z wiekiem miseczkowato wklęśnięty; górna powierzchnia delikatnie omszona; brzeg ostry, falisty.

space

Owocniki mięsiste, o miąższu białawym, miękkim w konsystencji. Zapach słaby. Smaku łagodny, ewentualnie nieco gorzkawy.

zarodniki

Wysyp zarodników ciemnożółty. Zarodniki elipsoidalne, grubo brodawkowane, żółtawe, z kroplami, nieamyloidalne, 10-14 × 4.5-5.5 µm.Wysyp zarodników ciemnożółty. Zarodniki elipsoidalne, grubo brodawkowane, żółtawe, z kroplami, nieamyloidalne, 10-14 × 4.5-5.5 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie częściowej (poz. II.48 wg aktualnego rozporządzenia). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Bardzo rzadki, spotykany w średnich i wyższych partiach górach. Owocniki wyrastają latem, na ziemi, pojedynczo, w grupach, często w rzędach lub czarcich kręgach, na glebach wytworzonych na wapieniu, w lasach świerkowych, jodłowych, rzadziej w mieszanych.Bardzo rzadki, spotykany w średnich i wyższych partiach górach. Owocniki wyrastają latem, na ziemi, pojedynczo, w grupach, często w rzędach lub czarcich kręgach, na glebach wytworzonych na wapieniu, w lasach świerkowych, jodłowych, rzadziej w mieszanych.
Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalny, wydajny i smaczny (przypomina pieprznika jadalnego (Cantharellus cibarius)).[134] W Polsce podlega ochronie częściowej.Jadalny, wydajny i smaczny (przypomina pieprznika jadalnego (Cantharellus cibarius)).[134] W Polsce podlega ochronie częściowej.
Edible.
Edible.
Gatunek charakterystyczny, wyróżniający się wyraźną, fioletową barwą owocników. Do pewnego stopnia formą, ale nie barwą, jest podobna buławka obcięta (Clavariadelphus truncatus).Gatunek charakterystyczny, wyróżniający się wyraźną, fioletową barwą owocników. Do pewnego stopnia formą, ale nie barwą, jest podobna buławka obcięta (Clavariadelphus truncatus).

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20070720.72818.jgadek - Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty); Zubrzyca Górna, woj. małopolskie, pow. nowotarski
070720-72818
leg. Joanna Gądek
/Zubrzyca Górna, woj. małopolskie, pow. nowotarski/ #3
znalezisko 20080718.5TP211208.tp - Gomphus clavatus (siatkoblaszek maczugowaty); Wola Niżna, pow. krośnieński, woj. podkarpackie
080718-5TP211208
leg. Tomasz Pachlewski
/Wola Niżna, pow. krośnieński, woj. podkarpackie/ #4