grzyby.pl
chronionyred listGREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]
· ochrona ścisła (I.46); b/wył. gosp. (§7.1)
· Czerwona Lista — E–wymierający - krytycznie zagrożony

Amylocystis lapponica (Romell) Bondartsev et Singer

późnoporka czerwieniejąca, amylek lapoński
Amylocystis lapponica (późnoporka czerwieniejąca)
pokrój; 25.09.2006, Puszcza Białowieska; copyright © by Marek Snowarski
Amylocystis lapponica (późnoporka czerwieniejąca)

opis

Amylocystis lapponica (późnoporka czerwieniejąca)
Owocniki jednoroczne. Kapelusz bokiem przyrośnięte do podłoża lub rozpostarto odgięte, rzadko rozpostarte; 50 – 150 mm szerokości, płaskie, ku nasadzie grubiejące, do 30 mm grubości, półkoliste, rzadziej muszlowate, zwykle pojedyncze, rzadziej dachówkowato zrośnięte; powierzchnia filcowata, szczeciniasto, przylegająco owłosiona, z wiekiem naga; z początku biała, rdzawobiała, przy ucisku i z wiekiem (oraz przy wysychaniu) czerwonordzawa; nierówna, nieregularnie falisto powyginana; niestrefowana; brzeg tępy do ostrego, zwykle ciemniejszy i owłosiony.

space

Miąższ biały do ochrowego, przy górze czerwonawy; świeży o soczystej, mięsnej konsystencji, wyschnięty twardy jak kość; do 20 mm grubości. Zapach przyjemny, silny ale zanikający. Wg. mojej obserwacji w pierwszym odczuciu przypomina zapach spalonych kapiszonów lub "zapach gabinetu dentystycznego". Smak nieco gorzki, podobny do anyżu.

występowanie

Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.46 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Bardzo rzadki. Gatunek związany z pierwotnymi lasami iglastymi. Owocniki wyrastają w lipcu i sierpniu (także wczesną wiosną po stopieniu się śniegu), na leżących, silnie zbutwiałych, kłodach świerku, jodły, sosny, w miejscach ocienionych i wilgotnych.

Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

wartość

W Polsce podlega ochronie. Powoduje brunatną zgniliznę drewna.

uwagi

Nazwa rodzajowa odnosi się do amyloidalnych cystyd. Podobny rdzawoporek kruchy (Fuscopostia fragilis) różni się brakiem amyloidalnych cystyd.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060925.5.06 - Amylocystis lapponica (późnoporka czerwieniejąca); Puszcza Białowieska
060925-5
/Puszcza Białowieska/ #3
znalezisko 20050915.5.05 - Amylocystis lapponica (późnoporka czerwieniejąca); Puszcza Białowieska
050915-5
/Puszcza Białowieska/ #7