space

Takie lasy to najczęstsze miejsce grzybobrania. Z grzybów jadalnych znajdziemy tu borowik szlachetny (Boletus edulis), podgrzyb brunatny (Imleria badia) (fot.1), podgrzybek zajączek (Xerocomus subtomentosus) (fot.2) i kilka gatunków maślak (Suillus). Z dobrych grzybów jadalnych możemy spotkać występującą w każdego typu lesie pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius).

space

Często pod sosnami, zwłaszcza na piaskach spotykamy barwne muchomor czerwony (Amanita muscaria). Inny pospolity muchomor w mszystych lasach sosnowych to muchomor cytrynowy (Amanita citrina), jego białą formę spotykałem masowo na Pomorzu.

space

Z drobniejszych grzybów warto wspomnieć o zasłonak purpurowoblaszkowy (Cortinarius semisanguineus) z wierzchu specjalnie nie wyróżniającym się ale za to o ciekawej, jak sama nazwa wskazuje, barwie blaszek.

Późną jesienią pod sosnami, zwłaszcza na piaskach można znaleźć jadalne i bardzo cenione gąska zielonka (Tricholoma equestre) (fot. 1); inny grzyb jadalny wyrastający w listopadzie i grudniu w takich miejscach, zwłaszcza na skrajach piaszczystych młodników to wodnicha późna (Hygrophorus hypothejus) (fot. 2).

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji