grzyby.pl

Porpolomopsis calyptriformis (Berk.) Bresinsky

stożkownica czapeczkowata, wilgotnica czepeczkowata
Hygrocybe calyptriformis (Berk. & Broome) Fayod · Hygrocybe amoenus ss. Ricken, nome errato
Hygrocybe Hygrocybe Hygrocybe HygrocybeHygrocybewilgotnica ozdobna (Hygrocybe aurantiosplendens)Hygrocybe cantharellus
Hygrocybe calyptraeformis
29.09.1990, Mutné, Orava, Slowacja – na łące między lasami; copyright © by Bohdan Cienciała
Hygrocybe calyptraeformis
GREJ: ID256010 (© autora fot.)

owocnik

Gatunek łatwy do rozpoznania z uwagi na charakterystyczną barwę i znaczne rozmiary.
Kapelusz charakterystycznie zabarwiony, liliowy, różowoczerwony, łososiowy, także w odcieniach żółci, czerwieni, pomarańczy, często kilkubarwny; 25 – 60 (70) mm średnicy; wydłużony stożkowaty, z wiekiem z wywiniętymi do góry brzegami, rozpostary, z ostro zakończonym szczytem; brzeg ostry, początkowo pogięty i równy, potem silnie i daleko porozrywany; powierzchnia gładka, wilgotna nieco lepka, szybko sucha.

space

Trzon białawy, ze słabym różowawym lub żółtawym odcieniem; smukły, 55 – 80 (120) × 3 – 10 mm, równogruby; powierzchnia gładka, delikatnie wzdłużnie włókienkowata, sucha; wewnętrz pusty.

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, w Melzerze żółtawe z ziarnistą zawartością, 6.5 – 9 × 4.5 – 6 µm.

występowanie

Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.12 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
GREJ: ID256010 (© autora fot.)
Rzadka. Pojedynczo lub po kilka, od lata od późnej jesieni, wśród traw, na terenach trawiastych i w prześwietlonych miejscach w lasach, na ubogich glebach.

Statusy czerwonej listy. [125]: V–narażony na wymarcie