grzyby.pl
niejadalny

Fomes fomentarius (L.: Fr.) Kick.

hubiak pospolity, Hoof Fungus, Tinder Fungus /en/
Polyporaceae Polyporaceae Polyporaceae PolyporaceaePolyporaceaewrośniaczek żelatynowaty (Cinereomyces lindbladii)żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus)
Fomes fomentarius (hubiak pospolity)
pokrój; 21.09.2002, Kotlina Kłodzka, Krowiarki; copyright © by Marek Snowarski
Fomes fomentarius (hubiak pospolity)
na leżącej kłodzie brzozowej
Fomes fomentarius (hubiak pospolity)
góra-dół nie są obojętne; po obróceniu kłody, nowe owocniki wyrosły na hymenoforze starego o innej orientacji

kapelusz

Fomes fomentarius (hubiak pospolity)
przekrój
Fomes fomentarius (hubiak pospolity)
pory
Owocniki duże, przyrośnięty bokiem, kopytowaty, nieraz bardzo gruby, 100 – 300 (500) mm szerokości i 100 – 150 (250) mm grubości; powierzchnia pofałdowana, z widocznymi koncentrycznymi strefami kolejnych przyrostów; barwa zmienna z czasem, stare części szare, szarawoczarne z kremowymi, brązowymi lub kasztanowymi pręgami; skorupa wierzchnia (krusta) 1 – 3 mm grubości, początkowo aksamitna, potem naga, niepękająca; brzeg tępy, w okresie wzrostu odznaczający się jaśniejszą lub ciemniejszą barwą: czerwonobrunatną, orzechowobrunatną oraz ciemnej barwy pręgowaniem. W miejscu przyrośnięcia owocnika do podłoża widać białawą, żyłkowaną grzybnię.

space

Miąższ ±jasny, początkowo jasnobrązowy, z wiekem ±ciemniejacy, o grubości do 30 mm, miękko korkowaty lub włóknisty, koncentrycznie strefowany, a w pobliżu nasady owocnika o gruboziarnisto-granulowanej strukturze (cecha b. charakterystyczna, odróżniająca od innych podobnych wielkoowocnikowych hub). Zapach przyjemny, grzybowy. Smak gorzki.

space

zarodniki

Wysyp zarodników jasnocytrynowy. Zarodniki elipsoidalno-wrzecionowate, gładkie, bezbarwne 15 – 20 x 5 – 7 µm.

Spore print light lemmon-yellow. Spores ellipsoid-fusiform, smooth, hyaline, 15 – 20 x 5 – 7 µm.

występowanie

Pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich. Owocniki są wieloletnie i wyrastają głównie na pniach buków i brzóz oraz innych drzew liściastych, rzadko na iglastych; zarówno na żywych jak i na martwych drzewach.

Common. Fruitbodies are perennial and appears on live and dead hardwood trees, usually on beech and birches, also on other hardwoods and rarely on conifers.

wartość

Niejadalny. Ważny gospodarczo jako, że pospolity i wywołuje białą zgniliznę porażonego drewna. Odpowiednio spreparowany miąższ (trama) owocnika (nasycone chemikaliami) służyły w dawnych czasach jako "hubka do krzesania ognia". Łatwo się zajmował od iskry i tlił.

Inedible. Import becouse is widespread and causes White Spongy Trunk Rot, Heart Rots. In old times specially prepared trama of this fungi was used as tinder. It easily started to burn from sparks.
Inne pospolite duże kopytowane huby: pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola) może być dość podobny gdy mam doczynienia ze starymi, zszarzałymi okazami; gdy przyrasta to jego brzeg jest od białego przez żółty do czerwonobrązowego, stara część jest ciemnobrązowa do czarnej, różni się zdecydowanie barwą miąższu - jest ona jasna i specyficznym kwaskowatym zapachem.

space

Cieńsze owocniki ma lakownica spłaszczona (Ganoderma applanatum) są one zwykle rdzawobrązowo opylone przez zarodniki, rurki są poprzerastane białawą grzybnią.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20020921.10.02 - Fomes fomentarius (hubiak pospolity); Kotlina Kłodzka, Krowiarki
020921-10
leg. Marek Snowarski
/Kotlina Kłodzka, Krowiarki/ #5
znalezisko 20050925.1.05 - Fomes fomentarius (hubiak pospolity); okolice Jawora
050925-1
/okolice Jawora/ #3
znalezisko 20050726.1.05 - Fomes fomentarius (hubiak pospolity); Kołobrzeg Podczele
050726-1
/Kołobrzeg Podczele/ #9