grzyby.pl
jadalnyGREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]

Entoloma clypeatum (L.) P. Kumm.

dzwonkówka tarczowata, wieruszka tarczowata
Rhodophyllus clypeatus (L.) Quél. · Hyporrhodius clypeatus (L.) J. Schröt.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Entoloma Entoloma Entoloma EntolomaEntolomadzwonkówka gruboblaszkowa (Entoloma clandestinum)dzwonkówka bagienna (Entoloma cuspidiferum)
Entoloma clypeatum (dzwonkówka tarczowata)
pokrój; 21.08.2005 copyright © by Darek Karasiński
Entoloma clypeatum (dzwonkówka tarczowata)
pokrój
Entoloma clypeatum (dzwonkówka tarczowata)
pokrój

owocnik

Kapelusz higrofaniczny, wilgotny brązowy do ciemnobrązowego, zwykle z szarymi lub oliwkowymi odcieniami, rzadko ciepło czerwonawobrązowy, suchy jaśniejszy, beżowobrązowy, szarobrązowy; (20) 30 – 120 mm średnicy, początkowo stożkowaty, w miarę wzrostu wypukły do płasko-wypukłego, zwykle z szerokim, niskim garbkiem; brzeg początkowo nieco podwinięty, potem prosty, u starych owocników pofalowany, wilgotny niewyraźnie prześwitująco prążkowany; powierzchnia gładka, naga, nieco lepka gdy wilgotna, sucha nieco szorstko-włókienkowata, z jedwabistym połyskiem.

space

Trzon początkowo biały, wkrótce z brudnoszarym, brudnobrązowym odcieniem; 40 – 150 × 4 – 20 mm, równogruby, prosty lub wygięty, podstawa mniej lub bardziej rozszerzona; bardzo zwarty, pełny; powierzchnia z przylegającymi włókienkami, w górze czasem biało oprószony, czasem ze wzdłużnymi bruzdami.

space

zarodniki

Wysyp zarodników różowy. Zarodniki w zarysie niemal kuliste, w przekroju optycznym 5 – 7-kątne, dość grubościenne, 9 – 11 × 7.5 – 10 µm.

występowanie

Częsta. Owocniki wyrastają zwykle w grupach, wiosną, w porze kwitnienia krzewów z rodziny różowatych (kwiecień, maj), pod drzewami i krzewami z tej rodziny, zwłaszcza pod głogiem, śliwami, jabłoniami, zarówno w naturalnych siedliskach jak i w sadach.

wartość

Jadalna. Ponieważ gatunki w rodzaju wieruszka są trudne do identyfikacji i niektóre są silnie trujące (np. podobna dzwonkówka trująca (Entoloma sinuatum), wyrasta głównie latem i jesienią) odradza się zbieranie wieruszek do jedzenia.

uwagi

Gatunek ten cechuje się dużą zmiennością i wyróżnia się kilka form. Jest też cała grupa gatunków dużych wieruszek tworzących owocniki wiosną w pobliżu różowatych lub wiązów.