| |
|
owocnik
Kapelusz szarobrązowy od czarniawego, na brzegu jaśniejszy żółtobrązowy; 20 – 50 mm średnicy, zagłębiony prawie od początku, z wiekiem także z perforacją do trzonu; brzeg podwinięty, z wiekiem pofalowany, powierzchnia promieniście pomarszczona, drobno kosmkowata.
Trzon brązowy, barwy kapelusza lub jaśniejszy, ciemniejący z wiekiem, podstawa z białym nalotem; równogruby, pusty w środku, bocznie spłaszczony.
Pileus grey-brown to blackish, at margin lighter yellow-brown; 20 – 50 mm in diameter, depressed almost from the beginning, in age also with a perforation to the stipe; margin incurved, with age undulating, surface radially wrinkled, finely fibrillose.
Stipe brown, concolourous with the cap or lighter, darkening with age, base tomentose, equal, hollow inside, laterally flattened.
zarodniki
Wysyp zarodników kremowy. Zarodniki owalne, gładkie, przejrzyste, z dużą kroplą, 9 – 11 x 6 – 8 µm.
Spore pint creamy. Spores oval, smooth, translucent, with a big drop, 9 – 11 x 6 – 8 µm.
występowanie
Rzadki. Wsród liści i mchów w lasach bukowych.
Rare. Usually gregarious among leaves and mosses in beech forests.
wartość
Jadalny.
Edible.
uwagi
Podobnej wielkości i barwy jest lejkowniczek pełnotrzonowy (Pseudocraterellus undulatus), z także popielatym hymenoforem, tyle że bez wyraźnych żyłek.
Porównaj z pieprznikiem trąbkowym (Cantharellus tubaeformis) i zbliżonymi do niego gatunkami - mają ona jaśniejszy kapelusz i ciepłe brązowe barwy, z udziałem żółtych i pomarańczowych tonów.
Z barwy podobny do lejkowca dętego (Craterellus cornucopioides) ten jednak jest zdecydowanie większy i nie ma wyraźnie żyłkowanego hymenoforu.