grzyby.pl

Hemileccinum impolitum (Fr.) Šutara

płowiec jodoformowy, borowik płowy
Boletus impolitus Fr. · Boletus suspectus Krombh. (?) [główna w czekliście]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Boletus Boletus Boletus BoletusBoletusborowik brązowofioletowy (Boletus separans)wonnoborowik kruchy (Lanmaoa fragrans)

opis

cechy diagnostyczne w kluczu:Boletus (borowik)kl 50
Kapelusz płowy do płowobrązowego, w miejscach uszkodzonych przebarwia się rdzawobrązowawo; powierzchnia zamszowato-jedwabista i ziarnisto kropkowana; 50-200 mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły do poduszkowatego.

Trzon początkowo jasnożółty do jasnocytrynowego, z wiekiem szarawy, w dolnej części nabiegły różowo lub czerwonawo; powierzchnia zawsze bez siateczki, chropowata, ziarnista (przypominająca nieco tę u koźlarzy (Leccinum)) do jedwabisto-włóknistej, z wiekiem staje się gładsza. Kształt trzonu początkowo pękaty i masywny, potem cylindryczny lub maczugowaty, 50-180 × 25-80 mm.

Pory początkowo cytrynowożółte, z wiekiem złotożółte, u starych okazów z zielonkawym lub oliwkowym odcieniem; uszkodzone nie przebarwiają się; drobne.

Rurki tej samej barwy co pory; 15-30 mm długości, przy trzonie wycięte.

Miąższ białawy do jasnocytrynowego; nad rurkami i w na obwodzie trzonu ciemniejszy - cytrynowy, niezmienny. W trzonie nieco włóknisty. Zapach kwaskowaty, nieco karbolowy (fenolowy, apteczny). Smak łagodny.

Barwa wysypu zarodników oliwkowobrunatna.Kapelusz płowy do płowobrązowego, w miejscach uszkodzonych przebarwia się rdzawobrązowawo; powierzchnia zamszowato-jedwabista i ziarnisto kropkowana; 50-200 mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem wypukły do poduszkowatego.

space

Pory początkowo cytrynowożółte, z wiekiem złotożółte, u starych okazów z zielonkawym lub oliwkowym odcieniem; uszkodzone nie przebarwiają się; drobne.

space

Miąższ białawy do jasnocytrynowego; nad rurkami i w na obwodzie trzonu ciemniejszy - cytrynowy, niezmienny. W trzonie nieco włóknisty. Zapach kwaskowaty, nieco karbolowy (fenolowy, apteczny). Smak łagodny.

space

cechy mikroskopowe

Zarodniki elipsoidalno-wrzecionowate, gładkie, jasnożółte, 10-14 × 4-6 µm.Zarodniki elipsoidalno-wrzecionowate, gładkie, jasnożółte, 10-14 × 4-6 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
W Polsce rzadki. Owocniki pojawiają się latem i jesienią pod dębami i bukami, w świetlistych lasach liściastych.W Polsce rzadki. Owocniki pojawiają się latem i jesienią pod dębami i bukami, w świetlistych lasach liściastych.

jadalne czy trujące? 🟢

Grzyb jadalny.Grzyb jadalny.
W czekliście [105] błędnie łączony razem z borowikiem kruchym (Lanmaoa fragrans) do jednego taksonu - płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum).W czekliście [105] błędnie łączony razem z borowikiem kruchym (Lanmaoa fragrans) do jednego taksonu - płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum).
Wonnoborowik kruchy (Lanmaoa fragrans) odróżnia się ciemniejszym, brązowym kapeluszem i błękitniejącym miąższem.Wonnoborowik kruchy (Lanmaoa fragrans) odróżnia się ciemniejszym, brązowym kapeluszem i błękitniejącym miąższem.
W drobniejszym ujęciu płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum) (tj. o niezmiennym miąższu i jaśniejszym płowo-brązowym kapeluszu) jest dzielony na dwa gatunki:

Płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum) o gładkim kapeluszu z komórkami skórki wydłużonymi (struktura typu trichoderma) oraz

Płowiec pofałdowany (Hemileccinum depilatum) o garbkowato-bruzdowanej powierzchni kapelusza i z kulistymi komórkami skórki kapelusza (struktura "hymeniform").W drobniejszym ujęciu płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum) (tj. o niezmiennym miąższu i jaśniejszym płowo-brązowym kapeluszu) jest dzielony na dwa gatunki:

space

Płowiec pofałdowany (Hemileccinum depilatum) o garbkowato-bruzdowanej powierzchni kapelusza i z kulistymi komórkami skórki kapelusza (struktura "hymeniform").