opis
Trzon żółty lub złotożółty, w dolnej części ciemniejszy, z czerwonymi lub purpurowymi plamkami; powierzchnia bez siateczki, aksamitna. Kształt trzonu początkowo pękaty, potem cylidryczny, 60-100 × 25-40 mm.
Pory jasnożółte do chromowożółtych; uszkodzone tylko lekko brązowieją; drobne, okrągławe.
Rurki tej samej barwy co pory; 15-30 mm długości, przy trzonie wycięte; na przekroju niezmienne.
Miąższ białawy do kremowego; nad rurkami i w na obwodzie trzonu ciemniejszy - żółty, pod skórką kapelusza brązowoczerwonawy, u młodych owocników na powierzchni cięcia jasno błękitniejący. Zapach nieznaczny. Smak w pierwszej chwili gorzki, potem łagodny. Barwa wysypu zarodników oliwkowobrązowa.Kapelusz ciemnobrązowy, przy brzegu jaśniejszy; powierzchnia delikatnie zamszowa; 60-120 mm średnicy, początkowo półkulisty, z wiekiem poduszkowatego i następnie spłaszczony. Pory jasnożółte do chromowożółtych; uszkodzone tylko lekko brązowieją; drobne, okrągławe. Miąższ białawy do kremowego; nad rurkami i w na obwodzie trzonu ciemniejszy - żółty, pod skórką kapelusza brązowoczerwonawy, u młodych owocników na powierzchni cięcia jasno błękitniejący. Zapach nieznaczny. Smak w pierwszej chwili gorzki, potem łagodny.
cechy mikroskopowe
występowanie
jadalne czy trujące? 🟢
Płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum) o gładkim kapeluszu z komórkami skórki wydłużonymi (struktura typu trichoderma) oraz
Płowiec pofałdowany (Hemileccinum depilatum) o garbkowato-bruzdkowanej powierzchni kapelusza i z kulistymi komórkami skórki kapelusza (struktura "hymeniform").W drobniejszym ujęciu płowiec jodoformowy (Hemileccinum impolitum) (tj. o niezmiennym miąższu i jaśniejszym płowo-brązowym kapeluszu) jest dzielony na dwa gatunki:
Płowiec pofałdowany (Hemileccinum depilatum) o garbkowato-bruzdkowanej powierzchni kapelusza i z kulistymi komórkami skórki kapelusza (struktura "hymeniform").