| ||||
|
Owocniki z formy przypominają gwiazdosze (Geastrum). Młode są kuliste, 10-35 mm średnicy, zagłębione w ziemi lub nieco wystające. Dojrzewając osłona zewnętrzna pęka na (4) 6-10 (20) trójkątnych ramion, osiagając średnicę 60-120 mm; te są silnie higroskopijne - nawilgocone rozchylają się unosząc główkę z zarodnikami, wysychając zwierają się osłaniając główkę - ten cykl może się powtarzać wielokrotnie; osłona zewnętrzna gruba, konsystencji skórzastej, z zewnątrz szarobrązowawa, miąższ osłony brudnobiaława, wewnętrzna powierzchnia ramion brązowa, z wiekiem spękana i odpadająca. Osłona wewnętrzna (endoperydium) kulistawa, 20-30 mm średnicy, jasna szarobrązowa do czarnobrązowej, sztywno-pergaminowata, gładka, o strukturze siatkowatej; otwór na szczycie główki nieregularny, mały. Dojrzała gleba ziemistobrązowa, pylista, bez kolumelli. Brak podglebia.Owocniki z formy przypominają gwiazdosze (Geastrum). Młode są kuliste, 10-35 mm średnicy, zagłębione w ziemi lub nieco wystające. Dojrzewając osłona zewnętrzna pęka na (4) 6-10 (20) trójkątnych ramion, osiagając średnicę 60-120 mm; te są silnie higroskopijne - nawilgocone rozchylają się unosząc główkę z zarodnikami, wysychając zwierają się osłaniając główkę - ten cykl może się powtarzać wielokrotnie; osłona zewnętrzna gruba, konsystencji skórzastej, z zewnątrz szarobrązowawa, miąższ osłony brudnobiaława, wewnętrzna powierzchnia ramion brązowa, z wiekiem spękana i odpadająca. Osłona wewnętrzna (endoperydium) kulistawa, 20-30 mm średnicy, jasna szarobrązowa do czarnobrązowej, sztywno-pergaminowata, gładka, o strukturze siatkowatej; otwór na szczycie główki nieregularny, mały. Dojrzała gleba ziemistobrązowa, pylista, bez kolumelli. Brak podglebia.
występowanie
Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.1 wg aktualnego rozporządzenia). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Owocniki wyrastają zwykle w grupach, na nagrzanych, suchych miejscach w rzadkich lasach, na brzegach lasów, najczęściej pod sosnami i dębami, na pastwiskach, pomiędzy mchami, na kwaśnych glebach; sierpień-listopad.Owocniki wyrastają zwykle w grupach, na nagrzanych, suchych miejscach w rzadkich lasach, na brzegach lasów, najczęściej pod sosnami i dębami, na pastwiskach, pomiędzy mchami, na kwaśnych glebach; sierpień-listopad.
Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony
uwagi
Gatunek ten przypomina gwiazdosze (Geastrum) np. gwiazdosza frędzelkowanego (Geastrum fimbriatum), ale szczegółami budowy różni się i należy do innej rodziny.Gatunek ten przypomina gwiazdosze (Geastrum) np. gwiazdosza frędzelkowanego (Geastrum fimbriatum), ale szczegółami budowy różni się i należy do innej rodziny.