grzyby.pl

Astraeus hygrometricus (Pers.) Morgan

promieniak wilgociomierz
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz)
23.06.2006, Svaty Jan Moravski, Słowacja; copyright © by Marek Snowarski
Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz)
pokrój
Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz)
pokrój
Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz)

owocnik

Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz)
Owocniki z formy przypominają gwiazdosze (Geastrum). Młode są kuliste, 10-35 mm średnicy, zagłębione w ziemi lub nieco wystające. Dojrzewając osłona zewnętrzna pęka na (4) 6-10 (20) trójkątnych ramion, osiagając średnicę 60-120 mm; te są silnie higroskopijne - nawilgocone rozchylają się unosząc główkę z zarodnikami, wysychając zwierają się osłaniając główkę - ten cykl może się powtarzać wielokrotnie; osłona zewnętrzna gruba, konsystencji skórzastej, z zewnątrz szarobrązowawa, miąższ osłony brudnobiaława, wewnętrzna powierzchnia ramion brązowa, z wiekiem spękana i odpadająca. Osłona wewnętrzna (endoperydium) kulistawa, 20-30 mm średnicy, jasna szarobrązowa do czarnobrązowej, sztywno-pergaminowata, gładka, o strukturze siatkowatej; otwór na szczycie główki nieregularny, mały. Dojrzała gleba ziemistobrązowa, pylista, bez kolumelli. Brak podglebia.Owocniki z formy przypominają gwiazdosze (Geastrum). Młode są kuliste, 10-35 mm średnicy, zagłębione w ziemi lub nieco wystające. Dojrzewając osłona zewnętrzna pęka na (4) 6-10 (20) trójkątnych ramion, osiagając średnicę 60-120 mm; te są silnie higroskopijne - nawilgocone rozchylają się unosząc główkę z zarodnikami, wysychając zwierają się osłaniając główkę - ten cykl może się powtarzać wielokrotnie; osłona zewnętrzna gruba, konsystencji skórzastej, z zewnątrz szarobrązowawa, miąższ osłony brudnobiaława, wewnętrzna powierzchnia ramion brązowa, z wiekiem spękana i odpadająca. Osłona wewnętrzna (endoperydium) kulistawa, 20-30 mm średnicy, jasna szarobrązowa do czarnobrązowej, sztywno-pergaminowata, gładka, o strukturze siatkowatej; otwór na szczycie główki nieregularny, mały. Dojrzała gleba ziemistobrązowa, pylista, bez kolumelli. Brak podglebia.

zarodniki

Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz)
Zarodniki kuliste, brodawkowate z 20-30 brodawkami na obwodzie, brązowe, duże, 8-10 (12.5) µm średnicy.Zarodniki kuliste, brodawkowate z 20-30 brodawkami na obwodzie, brązowe, duże, 8-10 (12.5) µm średnicy.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.1 wg aktualnego rozporządzenia). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Owocniki wyrastają zwykle w grupach, na nagrzanych, suchych miejscach w rzadkich lasach, na brzegach lasów, najczęściej pod sosnami i dębami, na pastwiskach, pomiędzy mchami, na kwaśnych glebach; sierpień-listopad.Owocniki wyrastają zwykle w grupach, na nagrzanych, suchych miejscach w rzadkich lasach, na brzegach lasów, najczęściej pod sosnami i dębami, na pastwiskach, pomiędzy mchami, na kwaśnych glebach; sierpień-listopad.
Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

uwagi

Gatunek ten przypomina gwiazdosze (Geastrum) np. gwiazdosza frędzelkowanego (Geastrum fimbriatum), ale szczegółami budowy różni się i należy do innej rodziny.Gatunek ten przypomina gwiazdosze (Geastrum) np. gwiazdosza frędzelkowanego (Geastrum fimbriatum), ale szczegółami budowy różni się i należy do innej rodziny.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060623.1.06 - Astraeus hygrometricus (promieniak wilgociomierz); Svaty Jan Moravski, Słowacja
060623-1
leg. M. Jeppson
/Svaty Jan Moravski, Słowacja/ #13