grzyby.pl
trujący

Agaricus xanthodermus Genev. (1876)

pieczarka karbolowa, pieczarka cuchnąca, pieczarka żółtawa
Agaricus xanthoderma
Agaricus xanthodermus (pieczarka karbolowa)
16.09.2001, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Agaricus xanthodermus (pieczarka karbolowa)
Agaricus xanthodermus (pieczarka karbolowa)

owocnik

Kapelusz biały, kremowy, czasem ciemniejszy w centrum, z wiekiem czasami przebarwia się w kierunku szaro-brązowego; (6070 - 150 mm, początkowo półkulisty, trapezoidalny, potem wypukły, dojrzały rozpostarty; powierzchnia kapelusza młodych owocników przy otarciu jasnożółta, barwa ta zanika przy wysychaniu, gładka, z wiekiem pękająca na drobne łuseczki; brzeg wystaje poza blaszki, początkow podwinięty.

space

Trzon biały, powierzchnia w podstawie trzonu przy otarciu natychmiast przebarwia się intensywnie jaskrawo żółto; 60 – 125 × 10 – 18 mm, równogruby, podstawa zwykle bulwiasto rozszerzona; powierzchnia poniżej pierścienia gładka, ewentualnie włókienkowata. Pierścień wysoko w górze trzonu (na 0.7 – 0.9 wysokości trzonu), dość cienki i delikatny, na obwodzie z dużymi łuseczkami, biały.

space

zarodniki

Wysyp zarodników czekoladowobrązowy. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, bez pory rostkowej, 5 – 6.5 × 4 – 5 µm.

występowanie

Częsta. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach, w lasach liściastych, w parkach, na poboczach dróg, na terenach trawiastych, w miejscach żyznych, bogatych w szczątki organiczne.

wartość

Trujący.

Poisonous.

uwagi

W grupie pieczarek o zapachu fenolu i żółknącym w podstawie trzonu miąższu, znajdują się też szaro, szarobrązowe Agaricus moelleri i Agaricus phaeolepidotus.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20010916.2.01 - Agaricus xanthodermus (pieczarka karbolowa); Wrocław
010916-2
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #5