Atlas grzybiarza. Elementarz budowy grzybów

Co to jest grzyb?

To co potocznie nazywamy grzybem jest jedynie jego częścią jego organizmu - organem służącym rozmnażaniu - zwanym owocnikiem.

space

Jeśli przyrównać grzybnię do drzewa, to "grzyb" który wyrasta na powierzchni, byłby jej owocem a zarodniki nasionami.

space

Ważną cechą budowy jest tzw. hymenofor. Na jego powierzchni tworzą się zarodniki. U grzybów zbieranych do konsumpcji zwykle ma on postać bądź rurek zakończonych porami, bądź blaszek na spodniej stronie kapelusza ("pod kapeluszem").

space

Ważną cechą, która często wyróżnia poszczególne rodzaje grzybów, jest sposób przyrośnięcia blaszki do trzonu. Jeśli blaszka nie jest przyrośnięta do trzonu – jest od niego odsunięta –mówimy o wolnych blaszkach (u pieczarek, czubajek, łuskwiaków)..

Blaszki mogą być przyrośnięte do trzonu jedynie częściowo – są mniej lub bardziej wykrojone przy trzonie, mogą być przyrośnięte całkowicie – prosto przyrośnięte, wreszcie mogą częściowo schodzić po trzonie – są to blaszki zbiegające na trzon.

Barwa owocników

Barwa owocników jest ważną cechą przy oznaczaniu gatunku. Jednak trzeba mieć świadomość jak bardzo jest zmienna w zależności od wieku i warunków atmosferycznych w jakich rósł owocnik. Zwłaszcza u tych gatunków, których barwa zależy od proporcji kilku barwników rozpuszczalnych w wodzie (np. liczne gołąbki), wypadkowa barwa może być diametralnie różna (np. żółta, fioletowa lub zielona) w zależności od opadów lub występowania rosy. Generalną zasadą jest, że z wiekiem barwy owocnika stają się mniej jaskrawe, płowieją. Jest szczególna grupa gatunków, o higrofanicznych kapeluszach, u których barwa kapelusza diametralnie zmienia się w zależności od stopnia uwilgotnienia tkanek – np. z brązowej na jasnokremową przy wysychaniu.

space

space

space

diagramy

Jeśli u danego gatunku występuje gruba osłona to przy wzroście owocnika resztki osłony całkowitej (tj. pokrywającej cały owocnik) pozostają jako łatki na powierzchni kapelusza lub pochwa u podstawy trzonu (dobrze widoczne u wielu muchomorów).

space

Resztki, nawet stosunkowo grubej, osłony są delikatne i zwykle z wiekiem lub pod wpływem opadów oddzielają się od owocników i u starszych egzemplarzy często są niedostrzegalne. Mogą też być łatwo usunięte przy chwytaniu i wyciąganiu owocnika. Dlatego te cechy muszą być sprawdzane na młodych owocnikach, w dobrej kondycji.

space