wysyp zarodników
Barwa wysypu zarodników jest cechą bardzo pomocną przy oznaczaniu grzybów. Zwłaszcza, gdy nie mamy pojęcia co znaleźliśmy, a jest to grzyb blaszkowy, pozwala ona na szybkie przyporządkowanie znaleziska do rodziny w tej grupie grzybów. Warto podkreślić, że w przypadku grzybów blaszkowych zrobienie wysypu zarodników jest łatwe i szybkie i jest bardzo pomocne. W przypadku rodzaju gołąbek (Russula) odcień barwy wysypu zarodników jest wręcz kluczową cechą diagnostyczną. W przypadku grzybów nadrzewnych, porowatych, określenie barwy wysypu zarodników także bywa pomocne, choć nie zawsze możliwe.

space

Wysyp uzyskuje się bardzo prosto i szybko. Należy położyć odcięty kapelusza na papierze lub folii, blaszkami (generalnie hymenoforem) do dołu - czyli tak jak normalnie rośnie. I pozostawić na kilka godzin w miejscu bez przeciągów (może to być półka w zamykanej szafce, szuflada. Można też po prostu kartkę z odciętymi kapeluszami przykryć od góry rozłożoną gazetą. Osłona nie może być zbyt szczelna - zaparowane grzyby zwykle nie dadzą wysypu.

space

Większość gatunków grzybów kapeluszowych dość łatwo tworzy wysyp, jeśli tylko nastawia się świeże kapelusze. Zwłaszcza bardzo drobne (kilkumilimetrowe) kapelusze muszą być nastawiane na wysyp możliwie szybko po zbiorze. Niewielka część gatunków grzybów tworzy wysypy opornie lub jest tak drobna, że zbyt szybko zasycha, a wysyp jest zbyt słaby, aby zaobserwować barwę. Jest jednak prosta metoda uzyskania wysypu i z "opornych" grzybów. Należy położyć je na kartce papieru - można nieco zwilżyć wodą papier obok kapelusza - następnie przykryć grzyb kloszem ze szklanki lub kieliszka.

space

Barwę wysypu zarodników określamy po jego wyschnięciu. Jest wtedy zwykle nieco jaśniejsza niż barwa świeżego wysypu. Wyjątkiem, gdy barwa suchego wysypu ulega zasadniczej zmianie, jest ciemnoblaszek krwistozarodnikowy (Melanophyllum haematospermum), jego wysyp w stanie świeżym jest oliwkowo-zielony, po wyschnięciu zmienia barwę na czerwono-brązową.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji