grzyby.pl

Russula graveolens Romell

Russula gilvescens Romagn. ex Bon · Russula rubida Romagn. ex Reumaux · Russula xerampelina var. graveolens (Romell) Melzer et Zvara · Russula xerampelina var. quercetorum Singer
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
• Zobacz uwagi dotyczące nomenklatury przy Russula cicatricata Romagn. ex Bon.
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID296589 (© autora fot.); copyright © by GREJ
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID297767 (© autora fot.)
Thaxterogaster purpurascens (zasłonak purpurowiejący)
GREJ: ID155937 (© autora fot.)

opis

Kapelusz brązowopurpurowy, winny, mahoniowy, purpurowoczarniawy, z ciemnym środkiem; 4-85 mm średnicy; na obwodzie kapelusza skórka może być koncentrycznie pomarszczona jak u Russula cicatricata.

Blaszki

Trzon biały; 30-65 (80) x 10-25 (35) mm.

Miąższ biały, przebarwiający się płowo, w kapeluszu gruby, jędrny; zapach przypominający ryby (trimetyloamina) wyraźny, u świeżych i młodych okazów nieznaczny, najlepiej wyczuwalny po ogrzaniu owocnika przez kilkanaście sekund w dłoni, w podstawie trzonu, podczas suszenia bardzo intensywny, odpychający. Smak łagodny.

Z FeSO4 miąższ szybko przybiera barwę zieloną. Z wodą anilinową czerwony.Kapelusz brązowopurpurowy, winny, mahoniowy, purpurowoczarniawy, z ciemnym środkiem; 4-85 mm średnicy; na obwodzie kapelusza skórka może być koncentrycznie pomarszczona jak u Russula cicatricata.

space

Trzon biały; 30-65 (80) x 10-25 (35) mm.

space

Z FeSO4 miąższ szybko przybiera barwę zieloną. Z wodą anilinową czerwony.

zarodniki

Wysyp zarodników jasnoochrowy. Zarodniki z brodawkami delikatnymi, niskimi, z nielicznymi łącznikami, 7.5-10 x 6-8 µm.Wysyp zarodników jasnoochrowy. Zarodniki z brodawkami delikatnymi, niskimi, z nielicznymi łącznikami, 7.5-10 x 6-8 µm.

występowanie

Nie ujęty w czeklistach.[105][140]
W lasach liściastych, zwykle pod dębami, ale też pod brzozami i grabami.W lasach liściastych, zwykle pod dębami, ale też pod brzozami i grabami.

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalny.Jadalny.
Edible.
Edible.

uwagi

Gatunek należy do kręgu Russula xerampelina sensu lato. Gatunek należy do kręgu Russula xerampelina sensu lato.