grzyby.pl
chronionyred listGREJ
· jest w czekliście Wojewoda (2003) [105]
· ochrona ścisła (I.44); b/wył. gosp. (§7.1)
· Czerwona Lista — E–wymierający - krytycznie zagrożony

Pycnoporellus alboluteus (Ellis & Everh.) Kotl. & Pouzar

pomarańczowiec bladożółty oranżowiec bladożółty
Pycnoporellus alboluteus (pomarańczowiec bladożółty)
25.09.2006, Puszcza Białowieska; copyright © by Marek Snowarski
Pycnoporellus alboluteus (pomarańczowiec bladożółty)

opis

Pycnoporellus alboluteus (pomarańczowiec bladożółty)
KOH
Owocnik jednoroczny, rozpostarty, rzadziej rozpostarto-odgięty; gruby na 5 – 40 mm, poduszkowaty, duży - rozrośnięty na przestrzeni kilkudziesięciu i więcej cm; barwa wszystkich części owocnika, w miare rozwoju, zmienia się od białej do pomarańczowej; owocnik zbudowany z rurek 5 – 30 mm długości umieszczonych na cienkim 0.5 – 2 mm łożysku, w odgiętych kapelusikach nieco grubszym (do 3 mm), słabo przyrośnięty do podłoża; barwa łożyska początkowo biaława z pomarańczowym odcieniem, z wiekiem pomarańczowa; barwa odgiętych kapelusików pomarańczowa, z wiekiem ciemniejsza, niestrefowana, ich powierzchnia rzadko owłosiona.

space

Miąższ młodych owocników soczysty, miękki, gąbczasty i elastyczny, po wyschnięciu lekki i kruchy. Z KOH wszystkie części owocnika krwistoczerwone. Wysuszony owocnik pomarańczowy a wewnętrze ściany rurek z białym nalotem.

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki cylindryczne, elipsoidalno-cylindryczne, u podstawy niektóre ścięte, gładkie, hialinowe, nieamyloidalne, 7 – 9 (14) × (2.5) 3 – 4 µm.

występowanie

Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. I.44 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§7.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Bardzo rzadki, w Polsce częściej w Białowieży. Owocniki wyrastają na spodniej stronie leżących kłód drzew iglastych, zwłaszcza świerka, rzadko buka.

Statusy czerwonej listy. [125]: E–wymierający - krytycznie zagrożony

wartość

Powoduje brunatną zgniliznę drewna.

space

uwagi

Drugi gatunek w tym rodzaju, pomarańczowiec błyszczący (Pycnoporellus fulgens) tworzy zwykle wyraźne kaplusze, ma mniejsze pory i zarodniki.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060925.7.06 - Pycnoporellus alboluteus (pomarańczowiec bladożółty); Puszcza Białowieska
060925-7
/Puszcza Białowieska/ #10