grzyby.pl

Guepinia helvelloides (DC.) Fr.

płomyczka galaretowata, płomykowiec galaretowaty, płomykówka galaretowata
Tremiscus helvelloides (DC.) Donk. [główna w czekliście]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Guepinia helvelloides (płomyczka galaretowata)
dolna powierznia; 08.10.2005, Slovakia, Strazovske vrchy Mts., Pruzina-Briestenne, pine stands near Preserve Briestenske skaly (BRI2, Q6977c); copyright © by Marek Snowarski
Guepinia helvelloides (płomyczka galaretowata)
Guepinia helvelloides (płomyczka galaretowata)
Guepinia helvelloides (płomyczka galaretowata)
pokrój

owocnik

Owocnik przeświecający, czerwonopomarańczowy, różowopomarańczowy, z wiekiem ciemniejszy, czerwonobrązowawy, ku podstawie jaśniejszy ochrowożółty do białawego; 30-100 (150) mm wysokości, 30-70 (100) szerokości i 2-4 mm grubości, łopatkowaty, języczkowaty, w miarę wzrostu nieregularny lub lejkowaty z falistym i nieregularnie karbowanym brzegiem, ku podstawie zwężony w trzon, szerokości do 15 mm, do 50 mm długości; owocniki wyrastają w grupach, często zrośnięte ze sobą w kępki; wewnętrzna powierzchnia matowa, biało oprószona; zewnętrzna czasem bruzdowana i żyłkowana. Hyemnofor znajduje się w górnej części zewnętrznej powierzchni owocnika.

Miąższ galaretowaty, elastyczny, jaśniejszy niż powierzchnia owocnika. Zapach słaby, grzybowy. Wyschnięte owocniki czerwonobrązowe lub brązowe. Bez smaku.Owocnik przeświecający, czerwonopomarańczowy, różowopomarańczowy, z wiekiem ciemniejszy, czerwonobrązowawy, ku podstawie jaśniejszy ochrowożółty do białawego; 30-100 (150) mm wysokości, 30-70 (100) szerokości i 2-4 mm grubości, łopatkowaty, języczkowaty, w miarę wzrostu nieregularny lub lejkowaty z falistym i nieregularnie karbowanym brzegiem, ku podstawie zwężony w trzon, szerokości do 15 mm, do 50 mm długości; owocniki wyrastają w grupach, często zrośnięte ze sobą w kępki; wewnętrzna powierzchnia matowa, biało oprószona; zewnętrzna czasem bruzdowana i żyłkowana. Hyemnofor znajduje się w górnej części zewnętrznej powierzchni owocnika.

space

zarodniki

Barwa wysypu zarodników biała. Zarodniki cylindryczne, elipsoidalne, z wyraźnym dziobkiem, gładkie, hialinowe, nieamyloidane, 9-12 (16) × 4-6.5 µm.Barwa wysypu zarodników biała. Zarodniki cylindryczne, elipsoidalne, z wyraźnym dziobkiem, gładkie, hialinowe, nieamyloidane, 9-12 (16) × 4-6.5 µm.

występowanie

Jest w czekliście.[105]
Gatunek podlega ochronie częściowej (poz. II.27 wg aktualnego rozporządzenia). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
Rzadki. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, na resztkach drewna, także zagrzebanych w ziemi, głównie drewna świerkowego lub innych drzew iglastych, rzadko liściastych, u podnóża pni drzew i pniaków, na glebach wapiennych. Częściej w górach, w miejscach wilgotnych, cienistych.Rzadki. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, na resztkach drewna, także zagrzebanych w ziemi, głównie drewna świerkowego lub innych drzew iglastych, rzadko liściastych, u podnóża pni drzew i pniaków, na glebach wapiennych. Częściej w górach, w miejscach wilgotnych, cienistych.
Statusy czerwonej listy. [125]: R–rzadki - potencjalnie zagrożony wymarciem

jadalne czy trujące? 🟢

Jadalny, ale jako ciekawostka, bo bez szczególnych walorów; do ozdoby, do sałatek (po sparzeniu ze względów sanitarnych) lub marynowania.[134]

W Polsce podlega częściowej ochronie.Jadalny, ale jako ciekawostka, bo bez szczególnych walorów; do ozdoby, do sałatek (po sparzeniu ze względów sanitarnych) lub marynowania.[134]

space

uwagi

Gatunek dość charakterystyczny, łatwy do oznaczenia.Gatunek dość charakterystyczny, łatwy do oznaczenia.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20051008.1.05 - Guepinia helvelloides (płomyczka galaretowata); Slovakia, Strazovske vrchy Mts., Pruzina-Briestenne, pine stands near Preserve Briestenske skaly (BRI2, Q6977c)
051008-1
/Slovakia, Strazovske vrchy Mts., Pruzina-Briestenne, pine stands near Preserve Briestenske skaly (BRI2, Q6977c)/ #5