grzyby.pl
jadalnyGREJ

Clitocybe geotropa (Bull.: Fr.) Quel.

lejkówka okazała, lejkówka ziemnozwrotna
Clitocybe Clitocybe Clitocybe ClitocybeClitocybelejkówka dusząca (Clitocybe fragrans)lejkówka żółtobrązowa (Clitocybe gibba)
Clitocybe geotropa (lejkówka okazała)
03.11.2004, dolina Odry-Oławy; copyright © by Marek Snowarski
Clitocybe geotropa (lejkówka okazała)
Clitocybe geotropa (lejkówka okazała)
pokrój

opis

Kapelusz bladoochrowy, beżowy, bladocielisty; u wilgotnych okazów skórka wyraźnie matowa, po wyschnięciu nieco błyszcząca, miejscami oprószona; (50) 100 – 200 (300) mm średnicy, początkowo półkulisto sklepiony, z podwiniętym brzegiem, szybko szeroko rozpostarty, potem mniej lub bardziej zapadnięty, lejkowaty ale prawie zawsze z małym garbkiem pośrodku.
Blaszki początkowo białe, potem białawe z beżowym odcieniem (koloru kości słoniowej); dość gęste; cienkie, szerokości 3 – 10 mm; różnej długości; zbiegają daleko na trzon.
Trzon barwy kapelusza; 50 – 150 x 10 – 45 (60) mm, długi i masywny, rozszerzający się ku podstawie, przerośnięty grzybnią z podłożem; pełny, długowłóknisty. Początkowo trzon rośnie szybciej niż kapelusz dlatego u młodych owocników występuje charakterystyczna dysproporcja pomiędzy długim i smukłym trzonem a jeszcze niewielkim wtedy kapeluszem.
Miąższ białawy do kremowego; niezmienny; gruby w centrum kapelusza, ku brzegom cienki; twardy, młody chrząstkowaty, z wiekiem, zwłaszcza w trzonie łykowaty; zapach intensywny, aromatyczny, słodkawy, może przypominać lawendę lub gorzkie migdały; smak łagodny.

space

zarodniki

Wysyp zarodników biały. Zarodniki, prawie kuliste, gładkie, bezbarwne, nieamyloidalne, 6 – 7 x 5 – 6 µm.

Spore print white. Spores globose or subglobose, smooth, hyaline, inamyloid, 6 – 7 x 5 – 6 µm.

występowanie

Nieczęsta. Od lata do jesieni, w grupach i czarcich kręgach, w jasnych lasach iglastych i liściastych; na łąkach śródleśnych, na obrzeżach lasu, w zaroślach, na trawnikach. Zwłaszcza na wapiennych glebach i w wilgotnych miejscach.

Not common. Summer-fall, gregarious or in rings, in sunny coniferous and hardwood forests, on forest edges, in bushes and on lawns, prefers calcareous and moist soils.

wartość

Jadalna. W Polsce brak tradycji zbierania tego grzyba do jedzenia, nie jest on zresztą częsty. Przez niektórych bardzo ceniony, innym nie odpowiada aromat tego grzyba. Jadane są tylko kapelusze gdyż trzon jest zbyt twardy.

Edible, considered good in South Europe.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20021005.2.02 - Clitocybe geotropa (lejkówka okazała); Czechy, Suchdol nad Odrou
021005-2
leg. Marek Snowarski
/Czechy, Suchdol nad Odrou/ #2
znalezisko 20041103.2.04 - Clitocybe geotropa (lejkówka okazała); dolina Odry-Oławy
041103-2
/dolina Odry-Oławy/ #7