Tricholoma equestre (gąska zielonka)
Tricholoma equestre (gąska zielonka) · pokrój
Jump to english text.
Gąska zielonka (Tricholoma equestre) jest bardzo często zbieranym i wysoko cenionym grzybem jadanym nie tylko w Polsce. Gatunek ten znajduje się obecnie (2009 rok) na liście grzybów dopuszczonych do obrotu towarowego i przetwórstwa na terenie Polski. W samej Polsce można szacować, że co roku spożywa go przynajmniej kilkaset tysięcy ludzi. Jest też zbierany na skalę przemysłową i konserwowany w postaci marynat.

space

W szpitalu rabdomiolizę potwierdza się badając aktywność określonych enzymów w krwi. Pacjent jest hospitalizowany, krew oczyszcza przez dialize lub podając dużą ilość płynów doprowadza się do szybszego wypłukania toksycznych produktów rozpadu mioglobiny z organizmu. Aby spowolnić tempo wydostawania się mioglobiny do krwi mięśnie są ochładzane zimnymi kompresami. Zwykle pacjent wychodzi bez szwanku jeśli akcja została podjęta odpowiednio wcześnie i nie doszło do uszkodzeń nerek.

space

Zobacz:
Medicina Sportiva 6 (4), 2002. Mechanizmy powstawania, objawy i następstwa opóźnionej bolesności mięśni szkieletowych (DOMS).
tutaj dostępny jest ten artykuł do przeczytania: http://www.sfd.pl/Zakwasy_Teoria_-t468690.html

space

Rabdomiolizę, jako efekt uboczny, mogą też powodować np. leki z tzw. grupy statyn obniżające zawartość cholesterolu. Piszą o tym na ulotkach dołączonych do leków - radzę czytać. Głośna była swego czasu afera Lipobay-Baycol zakończona wycofaniem leku z USA (http://www.baycol-rhabdomyolysis.com/lipobay/).

Pierwsze naukowe doniesienie o toksyczności zielonki, opublikowano w 2001 roku w artukule:
Bedry R., Baudrimont I., Deffieux G., Creppy E. E., Pomies J. P., Ragnaud J. M., Dupon M., Neau D., Gabinski C., De Witte S., Chapalain J. C., Godeau P.: Wild-Mushroom Intoxication as a Cause of Rhabdomyolysis. The New England Journal of Medicine, Vol. 345, No 11 - Sept. 13, 2001: 798-802.
Dotyczy 12 przypadków rhabdomiolizy na przestrzeni 9 lat (1992-2000) wywołanej zjedzeniem zielonki. Objawy pojawiały się w kilka dni po zjedzeniu dużych ilości zielonek. Na 12 zatruć 3 zakończyły się śmiercią zatrutego.

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

space

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji