grzyby.pl
trujący

Tricholoma pardinum Quél.

gąska tygrysia gąska tygrysowata
Tricholoma pardalotum Herink & Kotl.
Tricholoma pardinum (gąska tygrysia)
05.07.2000, Kaszuby; copyright © by Marek Snowarski
Tricholoma pardinum (gąska tygrysia)
blaszki
Tricholoma pardinum (gąska tygrysia)

cechy makroskopowe

Kapelusz młody ciemnoszary, z wiekiem popielaty, szarobeżowy, kremowoszary; powierzchnia sucha, początkowo włókienkowata, potem spękana na mniejsze lub większe, koncentrycznie ułożone ciemniejsze, dość duże włókniste łuski, łuseczki przylegające lub odstające; dość - duży (30) 60 – 100 (150) mm średnicy, mięsisty, początkowo półkulisty, potem długo wypukły, w centrum z płaskim garbkiem; brzeg długo podwinięty, z wiekiem pofałdowany i płatowaty; skórka kapelusza z trudem daje się oddzielać, wystaje poza blaszki.

space

Trzon biały, kremowowobiały, u starych egzemplarzy u podstawy ochrowobrązowawy; powierzchnia sucha, u młodych egzemplarzy w górze z wodnistymi kroplami wydzieliny, w starości z grubymi włókienkami; (30) 50 – 80 (100) × 15 – 20 (40) mm, krępy, masywny, cylindryczny, maczugowaty lub zwężający się ku nasadzie; pełny.

space

Wysyp zarodników biały.

cechy mikroskopowe

Zarodniki prawie kuliste, owalne do elipsoidalnych, z dużym dziobkiem, 8 – 10 × 5.5 – 6 (7) µm [136], 7.5 – 9.0 (9.5) × (5.0) 5.5 – 6.5 (7.0) µm, Q= 1.2 – 1.7 Qav= 1.3 – 1.5 [80.4].

występowanie

Gatunek częsty ale tylko na glebach wapiennych lub zasadowych. Wyrasta latem i jesienią, pojedynczo lub w grupach, zarówno w lasach liściastych pod bukami jak i w iglastych pod świerkami i jodłami.

wartość

Gatunek trujący - powoduje bardzo silne niedyspozycje żołądkowo-jelitowe.|Poisonous - causes strong gastric upsets.

gatunki podobne

Wśród szarych i szarobrązowych gąsek, gąska tygrysia charakteryzuje się znacznymi rozmiarami i masywną budową owocników, dość dużymi łuskami, ułożonymi koncentrycznie i występowaniem na glebach wapiennych lub zasadowych. Inne gąski z tej grupy są przeważnie delikatniejszej konstrukcji i z włóknistą lub włóknisto-łuseczkowatą powierzchnią kapelusza.

Gąska żółknąca (Tricholoma scalpturatum) ma mniejsze i delikatniejsze owocniki, powierzchnia kapelusza raczej z włókienkami niż z łuskami.
Tricholoma orirubens

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20000705.4.00 - Tricholoma pardinum (gąska tygrysia); Kaszuby
000705-4
leg. Marek Snowarski
/Kaszuby/ #14