|
owocnik
Kapelusz brązowy, żółtobrązowy do czerwonobrązowego, w centrum ciemniejszy; 40 – 80 (100) mm średnicy, początkowo stożkowato-wypukły do rozpostartego; powierzchnia naga do drobno włóknistej i łuseczkowatej, wilgotna śluzowata do lepkiej; skórka ściągalna.
Trzon z brązowymi podłużnymi włókienkami na jasnożółtym tle, w górnej części białawy; 70 – 110 (150) x 10 – 20 mm, cylindryczny, pełny, z wiekiem pusty; włóknisty.
Pileus brown, yellow-brown to red-brown, in the centre darker; 40 – 80 (100) mm in diameter, initially conic-convex to plane; surface glabrous to finely fibrillose-scaly, mucous to viscid when moist; cuticle peelable.
Stipe with brown longitudinal fibrils on pale yellow background, in upper part whitish; 70 – 110 (150) x 10 – 20 mm, cylindrical, solid, with age hollow; fibrous.
występowanie
Niezbyt częsta ale występuje w różnych siedliskach od nizin do gór. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach, w sąsiedztwie brzóz lub świerków, w lasach iglastych i liściastych.
Not sommon. Summer-fall, solitary or gregarious, near Betula or Picea in hardwood and coniferous forests.
wartość
Niejadalna. [134s82] podaje że może być jedzona po porządnej obróbce termiczne, niedogotowana lub niedosmażona powoduje niedyspozycje żołądkowo-jelitowe.
Inedible.
uwagi
Jest wiele podobnie zabarwionych gąsek. Ta wyróżnia się początkowo jasnożółtymi blaszkami, żółtym miąższem w podstawie trzonu, wyraźnym mącznym zapachem, lepką powierzchnią kapelusza i związkiem z brzozą lub świerkiem.