W nowym ujęciu systematycznym rodzina ta znajduje się w rzędzie gołąbkowców (Russulales) i ujmuje obok szyszkolubki kolczastej (Auriscalpium vulgare) także blaszkowe grzyby z rodzaju twardówka (Lentinellus) i bezblaszkowy gatunek o krzaczkowatych owocnikach - świecznica rozgałęziona (Artomyces pyxidatus). Podobieństwa pomiędzy tymi, różnymi makroskopowo, grzybami występują na poziomie mikroskopowym.
Auriscalpium vulgare (szyszkolubka kolczasta)
spód kapelusza z kolczastym hymenoforem
Pospolita ale trudna do zauważenia z uwagi na niewielki rozmiar i barwę zlewającą się z podłożem. Owocniki wyrastają na zagrzebanych w ściółce szyszkach sosny, rzadko świerka, spojrzenie na spód kapelusza z kolczastym hymenoforem rozwiewa wątpliwości co do oznaczenia gatunku.

Artomyces pyxidatus · świecznica rozgałęziona

świecznik rozgałęziony
Clavicorona pyxidata
Czerwona Lista — V–narażony na wymarcie
Artomyces pyxidatus (świecznica rozgałęziona)
miseczkowate zakończenia gałązek
Artomyces pyxidatus (świecznica rozgałęziona)
Gatunek łatwy do rozpoznania. Owocniki średniej wielkości, o zbitym pokrój, charakterystyczne kandelabrowato rozgałęzione. Ważną cechą diagnostyczną jest miseczkowate zakończenia gałązek.

space

literatura · references
· Wojewoda, W., Ławrynowicz, M., 2006 — Czerwona lista grzybów wielkoowocnikowych w Polsce. [125]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.14 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 09.05.2017 · powstała/was created 25.12.2002

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.grzyby.pl.pl/gatunki/Auriscalpiaceae.htm"> Auriscalpiaceae (szyszkogłówkowate) - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>