Komentarz synoptyka grzybowego

strona główna występowania grzybówstrona główna raportu tekstowego

W okolicach długiego weekendu majowego zostanie włączona mapa potencjału grzybowego.

6 września 2017

I co tu pisać? Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej.
Rok, od wiosny licząc, był dość obfitujący w opady. Miejscami - Pomorze Zachodnie i Środkowe, był mokry a nawet bardzo mokry. To zaowocowało, na tamtych terenach, obfitymi letnimi wysypami grzybów. Sierpień w północno-zachodniej Polsce był niezwykle udany. Dla kontrastu, Pogórze Karpackie - zwykle obfitujące w opady i cieszące się niemal co roku, w środku lata, wysypem grzybów, musiało tym razem czekać do początku września.

To co się teraz dzieje w prawie całym kraju - a dzieje się dobrze lub bardzo dobrze - jest rozwinięciem letniego wysypu grzybów w miejscach gdzie do tej pory go nie było. Letnie wysypy obfitują zwykle w prawdziwki, grzyby bardziej ciepłolubne od podgrzybka brunatnego. Obecnie słabo jest tylko w pasie od Opolszczyzny, przez wschodni Dolny Śląsk i wschodnią Wielkopolskę oraz na Lubelszczyźnie i we wschodnim Podkarpaciu.

Długoterminowe prognozy pogody są bardzo optymistyczne. Do już obecnego nawodnienia dojdą kolejne opady, przymrozki są jeszcze za górami i lasami. Sytuacja będzie się polepszać. Najprawdopodobniej w tym roku płynnie przejdziemy z późnoletniego wysypu grzybów w jesienny.

Gdzie? Kiedy? Dokładnie - jak? To możemy obserwować na bieżąco na mapie z doniesień, na mapie potencjału grzybowego (będzie się przynajmniej do ostatniej dekady września polepszało na terenie całego kraju) oraz w tekstach i na fotografiach w doniesieniach z grzybobrań.

Impreza już się kręci a będzie jeszcze milej!

11 sierpnia 2017

Ogólny komentarz do letniego sezonu grzybobrań.
Latem nie umieszczam prognostycznych komentarzy z uwagi na specyfikę tego okresu. Letnie wysypy grzybów są krótkotrwałe, czasem tylko kilkudniowe, i zwykle dość lokalne. W praktyce najlepiej sprawdza się obserwacja mapy potencjału grzybowego i konfrontowanie jej z doniesieniami z terenu - w ten sposób nie przeoczy się letniego wysypu grzybów na swoim terenie. W bieżącym roku swoje wybitne żniwa miało Pomorze Zachodnie. Nietypowo marnie było na większej części pogórza.

Co do perspektyw na jesień - pytanie kiedy rozpocznie się jesienny wysp? - jest jeszcze zbyt wcześnie na prognozę. Jednak, jak na razie, optymistycznie oceniam perspektywy. Optymizm opieram na dość przyzwoitych opadach, począwszy od wiosny, (na większej części Polski) co zwykle daje szansę na wcześniejszy, wrześniowy wysyp grzybów. Wszystko zależeć będzie od pogody w najbliższych 4-6 tygodniach, jak się ona ułoży w różnych regionach Polski.

Kolejne komentarze poczynając od początku września.

4 stycznia 2017

Bieżące, zwykle cotygodniowe komentarze, pojawią się gdy będą przesłanki do wysypu, w najgorszym przypadku u progu jesieni.
Jest już dostępne tradycyjne podsumowanie roku 2016 — sezonu wybitnego latem, wczesną jesienią fatalnego, późną jesienią, nie wszędzie, dobrego. Miejmy nadzieję, że rok 2017 da satysfakcję i tam gdzie 2016 był taki sobie lub słaby.
Komentarze i analizy ubiegłych sezonów są dostępne jako jedna z wielu atrakcji w Pełnej Wersji atlasu.
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 1997-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.14 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 06.09.2017 · powstała/was created 09.09.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.grzyby.pl.pl/wystepowanie-analiza-prognoza-wysypu-grzybow.htm"> Komentarz synoptyka grzybowego - Atlas grzybów Polski grzyby.pl</a>