duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
podmokły las liściasty - wysyp Smardzówki czeskiej, Piestrzenica olbrzymia, Twardnica bulwiasta, Maślanka wiązkowa, Czarki i cała plejada Kisielnic.
Witajcie. 5 dni z rządu deszcz, brak przymrozków, czego się można spodziewać? Spodziewałem się wody w lesie, fakt wody jest więcej niż przewidywałem, jedno wielkie bajoro. Spodziewałem się zieleni, jest zieleń, czysta żywa zieleń ozdobiona anemonkami. A jak zawilce to i Twardnice bulwiaste. Jednak nie spodziewałem się, że pośród Twardnic znajdę młodziutką Maślankę wiązkową a tym bardziej, że ten jadowity grzybek sprawi mi tyle radości - zaczyna się! Zajrzałem również na stanowisko gigantów, ten największy jeszcze troszeczkę urósł, niestety pozostałe coś zeżarło. Wszechobecna wilgoć spowodowała, że znów wszystkie gałązki, patyki i konary pokryły się całą gamą kisielnic, z których najwięcej radości przyniosła mi jak zwykle ta w kolorze karmelowym. Na deserek zostawiłem sobie Smardzówki. W związku z faktem, iż moja flagowa miejscówka coś w tym roku średniourodziwa w czeszki, postanowiłem sprawdzić miejscówkę, która od 2017 roku nie rodziła smardzówek. Nie spodziewałem się takiego widoku, po kilku latach miejscówka znów sypnęła, pod kilkoma suchymi młodymi świerkami znów się nieźle pofałdowało ;-) Pozdrawiam.