duża wersja fotografii z doniesienia

fotografia z grzybobrania
© fotografia została załączona przez informatora o grzybobraniu; z pytaniem o jej wykorzystanie poza ramami systemu monitorowania występowania grzybów grzyby.pl należy kontaktować się bezpośrednio z autorem fotografii, a nie ze mną (kontaktu do autora zdjęcia zwykle nie posiadam)
Topola, wierzba, dziki bez - porastające okolice stawów. Wyprawa w innym celu, ale na stanowisko, gdzie napotkałam pierwsze w życiu smardzówki. Nie zawiodło. Co prawda te pierwsze były w stanie zanikającym, ale nowe wyrosły. Takie małe zagłębie naparstniczek. Co ciekawe, przeszłam kilka innych stanowisk i tam nie było nic, chociaż warunki takie same. Przez kilka godzin naparstniczki podrosły i skierowały się w stronę słońca, co uważam za dziwne 🤔. Po robieniu zdjęć, przykrywałam je z powrotem liśćmi, jednak szybko ciemniały. Miejsce nasłonecznione, od wczesnego poranka.
Być może brak cienia miał na to wpływ? Nigdy tyle nie siedziałam przy grzybie 😂. Wiosna wczoraj przepychała się łokciami , wiatrem zaznaczała swe prawa. Ptaki urządzały koncerty, a żaby wygrzewały się przy brzegu, zastygłe i udające, że ich nie ma... Jak dla mnie, to wiosna mogłaby już rządzić 😃